Hlavní navigace

Beránek, nebo zajíc?

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz
Velikonoční stoly už zdobí zlatý déšť, vajíčka dětí za školy a tento týden přibude i domácí velikonoční beránek, nebo snad zajíc? Poradíme, která forma je ta nejlepší a se kterou bude pečení dřina.

Je to jako s houskou a rohlíkem, jako s pecnem a šiškou chleba, jako s oblíbený hrnkem na kávu a plastovým kelímkem. Najíte se, napijete, ale požitek budete mít pokaždé jiný. A stejně tak je to i s beránkem a zajíčkem. Který z nich u vás vyhrává a proč?

Pojďte s námi hledat rozdíly mezi velikonočním beránkem a zajícem. A to jak mezi těmi upečenými, tak jejich formami.

Beránek je klasika, zajíc je trochu navíc

Kdo alespoň trochu ctí velikonoční tradice, pořídí sobě beránka. Je to klasika, krom jiného je to symbol jara, probouzení přírody po zimě, takže jestli nechcete skopovou pečínku, je sladká pečená varianta dobrou volbou. Koupit se dá již upečený od třiceti do šedesáti korun. Mají biskupského, s polevou i bez, piškotového, s kandovaným ovocem, s vlašskými ořechy. S mašlí i se zvonečkem. Ale prodávají se i krásné formy na beránky, takže pokud skřípete zuby nad složením již hotových beránků, tak si jednoho rohatého můžete upéct i doma.

To zajíc jako symbol štěstí a v některých zemích i nosič čokoládových vajíček je v žebříčku pečených velikonočních dobrot na samém chvostu. V obchodech je obvykle k mání jen čokoládový, zajíčka z třeného či piškotového těsta abyste pohledali. Jestli to letos chcete změnit, obrňte se trpělivostí. Upéct pořádného zajíce, to je totiž vyšší dívčí. Začíná to už sháněním receptu. K zajícovi jsme sice obdrželi recept na jednoho ušáka, ale je na něm uvedeno, že jde o rozpis na dvoulitrovou formu (ta naše má objem čtyři sta padesát mililitrů). Na internetu je zas množství receptů, které buď o velikosti použité formy nic neříkají, případně je u nich uvedeno „dvojitá dávka stačí na tři zajíce“. Prostě vás čeká přepočítávání nebo pečení zbytku těsta ve formě na muffiny.

Při pečení na vás číhá ještě jedna překážka, a to zaječí uši. Protože jsou úzké, mají tendenci se jako první pálit, a to ještě dříve, než je zbytek těla upečený. Je třeba péct pozvolna, na zhruba sto sedmdesát stupňů, a to i tři čtvrtě hodiny.

Výběr formy na zajíce či beránka

1. Keramická

Máte-li v kuchyni místo velikosti krabice na boty, pořiďte si formu těžkou, keramickou, glazovanou. Jsou bytelné, s dlouhou životností a k mání jsou levnější jednostranné i oboustranné. Pozor, obě formy se plní jen do spodní části a je třeba je řádně vymazat a vysypat. Pokud chcete mít beránka či zajíce krásně tvarovaného ze všech stran, dávejte pozor na množství a druh použitého těsta. Bude-li ho moc, snadno se vám po přiklopení druhou půlí formy a během pečení stane, že velikonoční zvíře poleze styčnou plochou ven. Nebo bude těsta málo a beran či zajíc bude bez zadní části a propadlý.

Ideální je při použití těsta piškotového a kynutého naplnit formu do dvou třetin. Budete-li plnit formu hutným, například tvarohovým těstem, plňte spodní formu až po okraj, tento druh těsta totiž tak nevyběhne. Mně se osvědčilo péct beránka podle receptu Hanky Zemanové, objem je stejný jako na chlebíček, chcete-li srnčí hřbet. Beránek se peče asi čtyřicet pět minut, chladne asi dvě hodiny ve formě. Co se zajíce týče, i zde jsem využila receptu na chlebíček, navíc jsem z těsta upekla šest muffinů.

Nevýhodou oboustranné formy je, že nemůžete kontrolovat dopečení či zabarvení. Píchat do těsta špejlí jde totiž skrze uzavřenou formu dosti špatně. Nechcete-li riskovat nedopečenou nebo spálenou buchtu, kupte si jen spodní polovinu identické formy. Vaši býložravci budou parádníci jen z jedné strany, ale jistota upečení bude stoprocentní.

Pozor: Nevystavujte tyto formy rychlým teplotním změnám, nebo vám prasknou. Tzn. vkládejte formu do max. teplé trouby. Beránka pečete na mřížce, abyste zajistili proudění vzduchu kolem formy, nikdy nepečte na dně trouby. Lze použít i v mikrovlnce.

2. Silikonová forma

Silikonovou formu na beránka, která se prodává s pevnou konstrukcí pro lepší stabilitu v troubě, pořídíte minimálně o stovku levněji než formu keramickou. Její největší předností je skvělá skladnost, určitě oceníte i fakt, že ji není třeba vysypávat, členitější formy stačí jen vymazat tukem. Silikonová forma na zajíce se prodává bez výztuhy, pečte v ní tedy na plechu a pozor, ať se vám těsto při manipulaci nevylije. Tyto formy lze využít i v mrazáku (zkuste zmrzlinového beránka) nebo jako formu na aspikového zajíce.

Nevýhoda: Časem se prý nepřilnavost povrchu změní v přilnavost.

3. Cín a teflon

Pocínovanou plechovou nebo teflonovou formu, která tvoří jen polovinu beránka, není dle návodu třeba vymazávat, ale ze zkušenosti s jinými tvary doporučuji využít klasický postup – tuk a hrubou mouku, krupičku nebo jemnou strouhanku či kokos. Aby šlo těsto dobře vyklopit, můžete na formu během chladnutí položit mokrou utěrku.

4. Forma na lité těsto ve 3D

Forma na lité těsto je trochu nevšední, ale podle reakcí uživatelů se dobře používá. Jde o dvě identické trojrozměrné části formy, které se vymažou a vysypou a následně k sobě spojí čtyřmi (případně dvěma patentovanými) svorkami. Pak se teprve do horní, resp. spodní části vlije těsto. Obávat se vytečení prý není třeba. V této formě se peče zajíc hlavou dolů, ale existují i 3D formy, kde si zajíc leží na boku a plní se stejně jako oboustranné keramické formy.

5. Forma litinová

Máte-li hodně starou formu, asi bude litinová, tedy velmi těžká s krásnými detaily. S formou se hůř manipuluje – váží až šest kilo, ale obvykle bývá uvnitř smaltovaná, čili se dobře udržuje. Může být jednostranná i oboustranná. Protože sklo, kov a plech vůbec nejlépe vedou teplo, bude beránek z této formy pěkně vypečený. Tyto staré formy seženete v kredenci u babičky nebo v bazaru. Protože jde o beránky netradiční a velmi propracované, jejich cena se pohybuje od tří tisíc výš.

Dobrá rada: Pokud jste si letos pořídili novou formu a není zrovna silikonová, ještě před Velikonocemi si v ní jednoho cvičného beránka nebo zajíce upečte. Forma se tzv. zapeče a vy si vyzkoušíte, jak s ní pracovat.

Zajíc, nebo beran?

Tak, který býložravec u vás na Velikonoce bude zdobit stůl? Jste-li velká rodina, tipuji to na klasiku. Upečete si beránka, nakrájíte z něj i dvacet plátků a budete losovat o trofej, kterou je hlava s mandlovýma očima.

Ten, kdo o sladké moc nestojí, chce nakrájet maximálně čtyři kousky a má rád buchtu, která je samý opečený okraj, vsadí na zajíce s tvrdýma ušima.

Jak to budete mít vy? Zajíc, nebo beránek?

Na Velikonce pečeme jedině...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).