Hlavní navigace

Bílá vejce se k nám vozí z Polska i Belgie. Kde je na Velikonoce koupíte a za kolik?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Letos na Velikonoce budou bílá vajíčka zase o něco dražší, hnědá zůstanou na svém, jen zřídka zlevní. Proč se vlastně ceny různě barevných vajíček liší, když uvnitř jsou identická? Známe konkrétní nabídku řetězců.

Kde by byly Velikonoce bez vajíček. Každoročně jich obchodníci na toto období objednávají až o třetinu více než jindy a ani letošek nebude výjimkou. Pokud hodláte vejce zdobit a budete hledat, kde koupit bílá vejce, usnadníme vám práci. Zjistili jsme, kde bílá vajíčka seženete a kde je určitě mít nebudou. Víme také, proč budou bílá vejce zase dražší a proč většina z nich nebude z České republiky.

Galerie: Jak poznat česká a čerstvá vejce

Bílá skořápka je křehčí

Pokud nehodláte na Velikonoce trávit čas barvením či vybrušováním madeiry do skořápek, asi je vám jedno, jakou barvu budou vaše vajíčka mít. V beránkovi, mazanci či velikonoční nádivce to vyjde nastejno.

Hnědé nebo bílé vejce, obě mají stejnou výživovou hodnotu, jen ta bílá mají křehčí skořápku. Proč jsou vlastně některá vajíčka bílá, další zase hnědá, a některá slepičí vejce jsou dokonce zelená?

Jedna slepice snáší vejce bílá, další tyrkysová. Proč?

Někdo říká, že podle barvy slepice poznáte barvu jejího vajíčka. Platí to zejména u slepice druhu Leghornka, které jsou bílé a snášejí bílá vejce. Druh Araukan má nazelenalé běháky a tyrkysová vejce, tmavá slepice plemene Maransky snáší vejce v barvě mědi až čokolády. Tyto slepice tedy barví za vás.

Odborné vysvětlení barvy skořápky je ale trochu složitější. Ve skutečnosti totiž nerozhoduje ani tak barva peří slepic, jako barva kožních laloků v místě, kde mají slepice uši. Má-li slepice červené až červenohnědé laloky, dají se od ní čekat hnědá vejce, od slepic s laloky světlými až bílými pak bílá. Některé slepice nemají barvu laloků úplně vyhraněnou, což se pak rovněž odráží na barvě jejich vajec.

Konkrétně pak barvu vaječné skořápky ovlivňují pigmenty podobné krevnímu barvivu hemoglobinu, které se vytvářejí ve sliznici ptačího vejcovodu a dělohy, v nichž se vajíčko vyvíjí.

Naše vejce jsou hnědá, bílá se vozí z Polska i Belgie

V České republice se nejčastěji chovají hnědé slepice, jejichž vejce jsou mnohem odolnější. Ani tak se ale nemusíte bát, na našem trhu se křehčí bílá vejce objeví. „V naší republice je produkce bílých vajec velmi malá, proto budou k dostání spíš bílá vejce z dovozu, především pak z Polska, Belgie, Španělska,“ řekla nám Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

Podle ní už se na trhu, konkrétně v Kauflandu, bílá vejce objevila. Šlo prý o produkt od polského producenta (Fermy drobiu Wozniak). „Ten před několika měsíci čelil vážným problémům se salmonelou (pozn. šlo o velkou říjnovou kauzu, kdy řetězce stahovaly milióny rizikových vajec) a byl nucen opustit trhy mnoha evropských států. Je pravděpodobné, že tato bílá vejce se nebudou prodávat za vyšší ceny než vejce hnědá. Očekává se, že ceny vajec se již před Velikonocemi zvyšovat nebudou,“ říká Gabriela Dlouhá.

Už teď jsou totiž vyšponované výš, než bychom chtěli.

Bílá vejce budou dražší

Zatímco loni touto dobou byla vajíčka o patnáct procent levnější než v roce 2015, dnes je cenová úroveň oproti minulým Velikonocům vyšší. Loni se vejce prodávala kolem tří korun za kus, letos jsou ceny asi o padesát haléřů vyšší. Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie to připisuje loňskému nadbytku vajec, který se však letos nekoná.

Víme, kde koupíte bílá vejce i kde nebudou

Vejce tedy budou dražší, ale budou, a to jak bílá, tak hnědá, jen musíte vědět, kam si pro která dojít a kde to ani nemá smysl zkoušet. Máme pro vás přehled maloobchodních řetězců plus výběr z internetového prodeje, prodeje ze dvora a z farmářských trhů. Jak jsme zjistili, někde bílá vejce mít vůbec nebudou.

Globus

Globus nabízí bílá vejce od čtvrtka 30. března 2017 a nepředpokládá, že by se na vás nedostalo. „Na zájem zákazníků jsme připraveni a věříme, že jich bude stejně jako v předchozích letech dostatek. Velikonoční odprodeje jsou stabilní. I letos počítáme přibližně se sto tisíci kusy bílých vajec,“ uvedla tisková mluvčí Globusu Pavla Hobíková. A jaká bude cena? „Hnědá vejce vždy byla cenově výhodnější než ta bílá a letošní rok není výjimkou. Hnědá vejce velikosti M v balení po třiceti kusech mohou zákazníci pořídit od čtvrtka 30. března za promoční cenu 69,90 korun. Bílá vejce budeme nabízet v šestikusovém balení, a sice M6 za 27,90 Kč,“ upřesňuje konkrétní ceny mluvčí.

Lidl

V Lidlu s bílými vejci vůbec nepočítejte. „Nabízet budeme pouze obvyklý druh vajec, tj. hnědá slepičí vejce,“ řekla nám mluvčí řetězce Zuzana Holá. I jejich zvýšenou poptávku ale budou schopni uspokojit. Plánují totiž navýšit zásoby vajec tak, aby zajistili dostatečné množství na všech svých prodejnách.

Kaufland

V Kauflandu o bílá vejce nepřijdete, v nabídce budou od čtvrtka 6. dubna. Jejich cenu nám ale tiskový mluvčí Michael Šperl nesdělil. Jen uvedl, že pro zákazníky chystají cenovou akci na hnědá vejce v týdnu před Velikonocemi, kdy bude toto zboží zlevněno.

Tesco

Chcete-li už dnes začít trénovat s malováním vajec, vyrazte do Tesca, zde jsou bílá vejce v nabídce již od minulého týdne. Jejich cena je, tak jako v ostatních obchodech, vyšší než u vajec hnědých. „Cena bílých vajec se pohybuje od 3,82 Kč za kus, cena hnědých vajec začíná na 3,16 Kč za kus,“ upřesnil mluvčí Václav Koukolíček.

Ahold

V supermarketech a hypermarketech Albert vám nabídnou jak bílá, tak hnědá vejce – a to už klidně dnes. „V tomto období se jich v našich obchodech prodají miliony kusů, což představuje nárůst oproti běžnému období roku téměř o třetinu. Již nyní mohou naši zákazníci v nabídce najít bílá vejce, jejichž skořápky jsou oblíbené pro zdobení,“ uvedla tisková mluvčí Aholdu Barbora Vanko.

Bílá vejce na internetu a na trzích? Musíte hledat

Mimo kamenné prodejny pořídíte vejce také na internetu. Ať jsme ale hledali, jak jsme hledali, bílá vejce jsme našli jen na iTesco.cz, kde jsou ceny stejné jako v kamenné prodejně Tesco, a na online supermarketu Rohlik.cz. Zde si koupíte šest kusů vajec za necelých dvacet pět korun, třicet kusů pak za devadesát devět korun. „Aktuálně jsou bílá vejce dokonce levnější než hnědá. Cena se ale může průběžně měnit,“ napsala nám na konci minulého týdne Michaela Gregorová z Rohlik.cz.

Je třeba zdůraznit, že bílá vejce z řetězců i v internetovém prodeji jsou obvykle klecového původu, chcete-li vejce „šťastná“, bio nebo z chovu na podestýlce, musíte hledat faremní chovy. Například Farma Staré Buky, která se nachází nedaleko Trutnova, nabízí jak hnědá, krémová, tak i bílá vajíčka z volného výběhu, cena je čtyři koruny za kus. Statek Mariellen u Pardubic, který chová slepičky venku a nekrmí granulemi, má v nabídce plato bílých selských vajec za sto třicet pět korun. Bližší info o prodeji vajec (a to nejen těch bílých) ve vašem okolí najdete například na mapě Cesta vejce k vám (o projektu jsme psali v článku Vajíčková mapa: najděte si nejbližší slepici).

Co se farmářských trhů týče, s bílými vejci určitě nepočítejte na Karlínských trzích ani na Kulaťáku. Pokud nechcete vážit cestu za bílými vejci nadarmo, zkuste kontaktovat pořadatele trhu ve vašem okolí nebo sledujte nabídku na stránkách trhů, přehled trhů najdete zde:

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).