Hlavní navigace

20 minut denně jen sami pro sebe

31. 1. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Máte hodně práce? Nemáte drahé pomůcky? Pořád kolem vás někdo je? Nevadí… Odhalte tajemství meditace a zklidněte svoji mysl.

Meditace a jednoduché protahovací cviky z jógy pomáhají uniknout chaosu a zklidnit mysl i v hektickém období. A co víc, pocit uklidnění vydrží déle než třeba po čokoládě, a hlavně bez výčitek.

Konzumace nezdravých potravin vede k přibývání na váze a zhoršení zdraví. Proto je důležité, abyste si našli jinou cestu, jak zvládnout náročné psychické vypětí.

Jóga a meditace je skvělým řešením. Nezapomínejte, že meditační cvičení jde ruku v ruce s tím fyzickým.

Jak na meditaci pro začátečníky

Meditace vám pomůže vypnout a odpočinout si od uspěchaného života. Zklidní vaši mysl i celé tělo. Existuje mnoho přístupů a názorů na meditaci, ve kterých se jako začátečníci můžete lehce ztratit. My vám přinášíme jednoduché a praktické tipy, co dělat a nedělat, abyste se na konci hektického dne dokázali uvolnit a zrelaxovat.

1. Kdykoli a kdekoli

Na meditaci nemusíte mít absolutní ticho nebo místo někde na samotě. V každodenní rutině, hlavně doma nebo v kanceláři, byste toto místo hledali marně.

2. Zavřete dveře, vypněte telefon

Snažte se zbavit hlavních rušivých elementů, jako telefon, počítač nebo příliš velký hluk. Jednoduše si otočte svou židli zády k počítači, a pokud jste doma, zavřete si dveře pokoje.

3. Speciální pomůcky nejsou nutné

Nepřesvědčujte sami sebe, že potřebujete nějaké speciální pomůcky, jako podložku na jógu, zvonky nebo přikrývky. Můžete zkrátka meditovat kdekoliv a bez jakýchkoliv pomocníků, čímž bude pro vás snazší najít si chvilku pro sebe a uvolnit se.

4. Pohodlné, příjemné místo

Zkuste si sednout nebo lehnout na nějaké pohodlné místo, kde se cítíte příjemně. Oči nechte otevřené, nebo je zavřete podle toho, co je vám přirozenější.

5. Jen pozorujte dech

Nesnažte se ovlivňovat dýchání tím, že jej začnete prohlubovat. Nejprve svoji mysl zaměřte na pozorování svého dechu. Na technice dýchání začněte pracovat až v momentu, kdy se při meditaci budete cítit příjemně.

6. Práce s dechem

Na svůj dech se soustřeďte. Vnímejte, jak vzduch proudí do těla a zase z něj vychází ven. Uvědomte si, jak vdechnutý vzduch prostupuje tělem a jak ho opouští při výdechu. Zaznamenejte si v duchu, jak se při tomto vědomém dýchání cítíte.

7. Negativní myšlenky

Zažeňte všechny negativní myšlenky.

8. Povinnosti teď nejsou důležité

Vytěsněte myšlenky na všechny povinnosti, které máte před sebou. Nemyslete na to, co máte koupit nebo udělat, a soustřeďte se pouze na svůj dech.

9. „Vypněte hlavu“

Nenoste v hlavě dlouhý seznam cílů nebo nápadů, které máte.

10. Najděte svá slova

Určete si jedno nebo dvě slova, která vám pomohou dostat se do pohody a pomůžou vám dívat se na svět pozitivněji.

20 minut denně

Začněte tím, že si každý den najdete dvacet minut klidu jen sami pro sebe. Nezapomeňte, že meditace je cvičení stejně, jako například jóga. Proto neočekávejte výsledky hned po prvním sezení. Naopak si osvojte pravidelnost, která vám pomůže dosáhnout efektu zklidnění.

Pokud nedokážete meditovat v klidné poloze vsedě nebo vleže, můžete vyzkoušet i chůzi nebo běh v přírodě k pročištění mysli. Opět je ale důležité soustředit se na svůj dech a vytěsnit myšlenky na každodenní povinnosti.

Tuto formu meditace doporučuji zakončit protahovacími cviky z jógy.

Galerie: Tipy na každodenní cviky

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Fitness expertka společnosti Herbalife.

Bývalá sprinterka, reprezentantka na OH v Sydney. Certifikovaná trenérka Americké asociace fitness a aerobiku. Vyhledávaná odbornice v oblasti fitness, osobní trenérka atletů a celebrit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).