Hlavní navigace

Padá na vás únava? Dobijte si baterky pohybem

8. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Nemusíte chodit do posilovny ani si kupovat zázračné detoxikační nápoje a podstupovat jarní kúry. Načerpat po dlouhé zimě energii můžete i přirozeným pohybem. Ideálně v partě.

Jaro klepe na dveře a je ten správný čas zatočit s únavou a stresem z předchozích měsíců. Stále se cítíte být během dne více unavení i přes to, že jste odlehčili jídelníček? Nezoufejte, chybějící energii nemusíte dobíjet stimulačními doplňky stravy či chemickými energetickými nápoji. Přinášíme vám tipy na pět zábavných fyzických aktivit, které vám pomůžou dobít baterky a vkročit do jara tou správnou nohou.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Často slýchám, že lidé zanevřou na fyzické aktivity z přesvědčení, že efektivně cvičit lze pouze ve fitness centrech. Zejména introvertním typům není příjemná představa, že je někdo pozoruje v nelichotivých polohách nebo nesprávném provádění cviků. To ovšem neznamená, že neexistuje řešení. Nařiďte si zítřejší budík o dvacet minut dříve a dejte si povzbuzující kolečko kolem ulice. Nejenže se vám rozproudí krev a nastartuje metabolismus, ale naladíte tělo na větší energetickou výdrž. Začněte zlehka. Protáhněte se, načerpejte sílu z čerstvého vzduchu, ranního sluníčka a proběhněte se. První ráno se vám nebude chtít, kdo by také rád opouštěl vyhřátou postel. Jakmile se ale z ranní rozcvičky stane rutina a časem uvidíte viditelné pokroky, stane se pohyb na čerstvém vzduchu nedílnou součástí vašeho života. A klidně to zkuste s holemi, protože s nimi snížíte zátěž na kolena, achilovky a kotníky.

Nebojte se činek

Ženy se mnohdy vyhýbají silovému tréninku v domnění, že po něm budou vypadat jako hora nevzhledných svalů. Ovšem přidáním zátěže si vytvarujete tělo, zrychlíte metabolismus a rychleji spálíte tělesný tuk. Dlouhodobým cvičením s činkami tak nejen urychlíte cestu za vysněnou postavou, také posílíte imunitu, svaly, kosti, ale dosáhnete i lepší srdeční činnosti a budete psychicky odolnější vůči stresu. Vzhledem k neustálým možnostem pokroků a překonávání svých rekordů si vybudujete určitou formu disciplíny, sebemotivace a sebevědomí. Díky těmto faktorům se budete cítit plní života a zvládnete v práci naprosto vše.

A co takhle jóga?

Jóga se v posledních letech těší velké oblibě nejen u žen, ale i mužů. Divíte se proč? Jóga je skvělým způsobem, jak důkladně procvičit celé tělo a přitom pročistit mysl. Při pravidelném cvičení můžete dosáhnout lepší pružnosti, rovnováhy, správného držení těla a v neposlední řadě také zpevněného svalstva. Je pouze na vás, kdy si na jógu najdete čas. Nebojte se, že by vás ranní rituál mohl unavit. Je tomu právě naopak. Díky pomalým, protahujícím pohybům dáte tělu možnost se v klidu probudit a tím vkročíte do nového dne plní energie. Večerní jóga vám naopak pomůže zbavit se stresu a napětí, čímž si dopřejete klidný, ničím nerušený spánek. Zkusit můžete bikram jógu, power jógu, klidně i hormonální. A kdybyste si nevěděli s výběrem vhodné jógy rady, využijte Velkého přehledu: Druhy jógy od A do V.

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, spojte cvičení se zdravými stravovacími návyky.

Čas na kardio trénink

Plavání, svižná chůze, jízda na kole, orbitrek, veslování či skákání přes švihadlo. Fantazii se meze nekladou. Aerobní cvičení je všeobecně známé svými blahodárnými účinky na lidské zdraví, ať už v podobě zvýšeného počtu červených krvinek, lepšího prokrvení celého těla, nebo rozzáření vaší pleti. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte co nejvíce kardiovaskulárního cvičení, abyste si našli tu pravou aktivitu. Nenechte se ovlivnit tím, co baví vaše kolegyně. Každý jsme jiný a každého baví něco jiného. Abyste u fyzické aktivity vydrželi, musí vás naplňovat a přinášet radost. Jedině tak bude mít dobíjecí účinky. A je jedno, kolik vám je let.

Galerie: Kruhový trénink pro seniory

Návrat do dětských let

Fotbal, florbal, volejbal či vybíjená nemusí být nutně aktivitou jen pro děti. Jistě s těmito sporty máte spojené období na základní škole, ale věřte, že i jako dospělí si je můžete náramně užít. Pro lidi, kteří mají bohatý společenský život, je kolikrát těžké nastavit si čas tak, aby stíhali jak sport, tak i kamarády. Když vyrazíte s partou na indoorové hřiště, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Kolektivní aktivity mají mnoho benefitů – vzájemně se motivujete k lepším výkonům, budete mít menší tendenci vynechávat tréninky a samozřejmě získáte i bonus v podobě úsměvu od ucha k uchu při vykládání veselých příhod. Obklopte se lidmi, se kterými nebudete mít potřebu sledovat hodiny a odpočítávat minuty do konce. Díky tomu se pro vás stane sport synonymem pro zábavu, příjemnou společnost a dobití energie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Fitness expertka společnosti Herbalife.

Bývalá sprinterka, reprezentantka na OH v Sydney. Certifikovaná trenérka Americké asociace fitness a aerobiku. Vyhledávaná odbornice v oblasti fitness, osobní trenérka atletů a celebrit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).