Hlavní navigace

Stresují mě protistresové omalovánky. Platí rady proti stresu jen pro někoho?

29. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V nedávném článku jsme se věnovali tomu, jak se zbavit stresu, nepodlehnout nejistotě a jak se začít soustředit. Jsou tato doporučení univerzální?

Před časem jsme na serveru Vitalia.cz vydali text psycholožky Alžběty Protivanské Co pomůže proti stresu? Dělat jen jednu věc, a to pořádně. Článek čtenáře velmi zaujal a čtenářka J. poslala následující dotaz, ve kterém se obrací na autorku:

Platí principy, jak pracovat s mozkem, obecně?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat autorky, zda principy uvedené v článku, respektive principy, jak pracovat s mozkem (četla jsem od ní krásné články a viděla inspirativní videa), platí pro všechny obecně, anebo je třeba brát v úvahu individuální odchylky.

Já mám například Aspergerův syndrom, lehkou formu, dá se s tím v pohodě žít, jen vnímám diametrální rozdíl mých myšlenkových pochodů od ostatních. Zkoušela jsem například na odbourání stresu omalovánky pro dospělé a měla jsem pocit, že to vůbec nefunguje.

Galerie: Stopněte stres – 7 uklidňujících aktivit 

Měla jsem nervy, že jsem si nevybrala správné barvy, že výsledný efekt nebude pěkný, ale už je pozdě, protože barvy se nedají kdykoli změnit, pokud má obrázek mít nějaký výsledný systém a efekt. Nakonec jsem vůbec nebyla spokojená s výsledným obrázkem, ale i kdybych ho měla udělat znovu, nevěděla bych, jaké barvy vybrat, aby byl obrázek estetický, jako když ho malují druzí. Čili výsledkem bylo znechucení, že se to nepodařilo, škoda práce a že to vůbec nefunguje jako „uklidňovák“. Chtěla bych se proto zeptat, zda návody autorky platí jen pro neurotypickou populaci, anebo se mám prostě snažit a dříve či později to zafunguje i u mě?

Pro jednoho relaxace, pro druhého stres

„Způsob, jakým myslíme, závisí na mnoha faktorech,“ reaguje na dotaz Alžběta Protivanská, jejíž odpověď přikládáme:

S určitým vkladem jsme se narodili, velkou část myšlenkových cestiček jsme se naučili od rodičů a notně nás formuje i společnost v dospělém věku. Stejně tak může být myšlení natolik specifické, že jej nakonec označujeme například za Aspergerův syndrom.

Uvedené tipy v článku mohou dobře fungovat, ale je důležité, abychom si vždycky hledali cesty, které nejvíce vyhovují nám samotným. V případě omalovánek se může pro jednoho člověka jednat o velkou relaxaci, ale druhý to může vnímat jako stres, jak popisujete. Kreslení není v takovou chvíli relaxací nebo až meditací, ale stává se zdrojem napětí a neustálých koleček myšlenek. V takovou chvíli se může kreslení místo násilné snahy o uvolnění stát prostým nástrojem koncentrace.

Galerie: Fidget spinner a antistresové hračky

Představte si mysl a vědomí

Je to nakonec schopnost udržet pozornost a vědomě se koncentrovat na jeden bod nebo činnost, která nám dává vnitřní sílu nepodléhat obavným, vystresovaným nebo znechuceným myšlenkám.

Mysl se všemi myšlenkami si můžeme představit jako mapu se všemi oblastmi našeho života. Vědomí jako světelnou kouli, která se nad ní pohybuje a umožňuje nám se vždy ponořit do určitého tématu. Dovednost koncentrace rozhoduje o tom, jak dlouho bude vědomí „osvěcovat“ dané území. Pokud máme dobře vytrénovanou schopnost koncentrace, zdá se snazší nejen udržet pozornost třeba u omalovánek, ale také u myšlenky na ně. Během tréninku koncentrace se postupně začne pěstovat pocit vnitřní síly, že můžeme naši pozornost udržet u kýžených myšlenek a ty, které nejsou příjemné, vědomě „nezásobit“ pozorností.

Mgr. Alžběta Protivanská

Psycholožka, psychoterapeutka a lektorka, www.alzbetaprotivanska.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).