Hlavní navigace

Jak se zbavit stresu a být zase fit

Susan Bowermanová

Máte pocit, že už je toho na vás moc, že vás stres ovládá a nedává vám šanci normálně žít? Zkuste se držet následujících šesti rad.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Život dokáže přinést obtížné situace, se kterými se vyrovnáváme různě. Nadbytečný stres ovlivňuje naše duševní rozpoložení a celkové zdraví. I přesto, že nás život vystavuje nelehkým zkouškám, je důležité nalézt rovnováhu a zůstat aktivní. Vždy svým klientům připomínám, že fyzická aktivita dokáže nabudit pozitivní emoce i během dní plných stresu. Proto jsem pro vás připravila šest tipů, jak se udržet fit po fyzické i psychické stránce během náročného období.

Ze všeho nejdřív si ale odpovězte na následující tři otázky, které vám pomohou najít správný směr, a udržet si tak své zdraví v kondici:

  • Co je váš obranný mechanismus ve stresových nebo emočně vypjatých situacích?
  • Sníte během stresu vše, na co narazíte, nebo nejíte skoro vůbec?
  • Omezíte veškeré fyzické aktivity, nebo se snažíte cvičit, abyste přišli na jiné myšlenky?

Stres a emoce ovlivňují stravovací a cvičební návyky, které se podepíšou na našem těle. Někteří v období stresu trpí nechutenstvím, jiní zas naopak sáhnou po sladkých útěchách. Mlsání nám možná pomůže na chvíli zahnat stres, vedlejší efekt v podobě nárůstu hmotnosti se ale vždy dostaví. Celkové zdraví, váhu a spokojenost může skutečně ovlivnit způsob, jakým se vyrovnáme se stresujícími situacemi.

Jak se udržet v pohodě, i když emoce a stres hrají prim?

Držte se seznamu

Vezměte si papír a tužku a sepište si seznamu úkolů. Díky tomu zvýšíte šanci, že je do jednoho splníte. Odškrtávání splněných povinností vám navíc udělá radost a odbourá případný stres z toho, že něco zapomenete udělat.

Plánujte dopředu

Předem si rozmyslete, co a kdy budete jíst. Ověřilo se mi, že plán stravování pomůže nevynechávat jednotlivá jídla, a vyvarovat se tak nezdravým svačinkám. Připište na svůj seznam úkolů i „nákup potravin“ a zásobujte se ovocem a zeleninou. Základem zvládnutí stresových období je dodávat tělu to správné palivo.

Těšte se

Naplánujte si i zábavné aktivity, na které se budete moci těšit. Vaše nálada se zaručeně zlepší a budete se celkově cítit lépe. Zajděte třeba na hodinu jógy nebo si naplánujte bowlingový večer s přáteli a rodinou. Tyto aktivity vás vytrhnou z denní rutiny, donutí vás vyjít z domu, navíc přijdete na jiné myšlenky a alespoň na chvíli zapomenete na okolnosti, které vás přivedly do psychické nepohody. I takové malé radosti mohou mít velký vliv na to, jak se cítíte.


Autor: Pixabay.com/StockSnap

Zacvičte si třeba jógu

Čas na procházku

Ať jste doma, nebo v kanceláři, jděte se odreagovat ven a na chvíli se projděte. Není to jen způsob, jak si pročistit hlavu a nadýchat se čerstvého vzduchu, ale i jak zůstat aktivní v době, kdy se vám hlavou honí úplně jiné věci.

Nevyhledávejte samotu

Trávit čas s našimi milovanými během období stresu dokáže udržet myšlenky dál od problémů. Věnujte se společně aktivnímu pohybu spíše než posedávání u stolu plného občerstvení. Akorát byste mlsali nezdravá jídla a ve vaší hlavě by se zbytečně proháněly chmurné myšlenky. Trávit aktivně čas s těmi, které máte rádi, vám dodá emocionální podporu a té není ve stresových situacích nikdy dost.

Diners_Vanoce2019

Vyhněte se nezdravým svačinkám

Sladkosti vám sice mohou pomoci zmírnit stres, ale ve skutečnosti vám dodají jen chvilkový pocit pohody. Pokud vaše tělo zaznamená výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi, mohou se projevit změny nálad, deprese nebo úzkost. Cukr se do krve dostává velice rychle, dodá tělu okamžitou energii, kterou však rychle vyčerpá. Nehledejte proto řešení problémů v tabulce čokolády a dejte si raději svačinu bohatou na proteiny.

Pokud se ocitnete v nějaké náročné životní situaci, kterou bude doprovázet stres, pokuste si vzpomenout na některou z těchto rad a udržte své fyzické a psychické zdraví pod kontrolou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).