Hlavní navigace

zdravotnictví

Lékař má být poctivý a v dobré kondici. Tvrdil to už Hippokrates

Možná bychom se dnes mohli pozastavit nad tím, jaké požadavky na provoz lékařského řemesla měli antičtí mudrcové. Věhlasný lékař Hippokrates v tom měl naprosto jasno: lékař má být poctivý, v dobré kondici, spořádaný a zdrženlivý. Jsou dnešní lékaři také takoví?

8. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nadstandardní léčba – dělicí čára mezi chudými a bohatými pacienty?

Kancelář Ombudsmana pro zdraví upozorňuje na nejasnosti kolem pravidel určujících, co všechno je „standardní“ zdravotnická péče, a na lokální rozdíly v jejím poskytování. Ministerstvo s výhradami nesouhlasí.

8. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lékař o zahraniční zkušenosti: Kdo vysloveně neumírá, toho vůbec nenapadne jít k lékaři

„Mise v Etiopii mi přinesla nadhled i pokoru,“ říká Karel Urbášek, kterému zkušenost z Afriky změnila pohled nejen na medicínu. Viděl tu případy, které u nás lékaři nikdy neuvidí. Třeba neošetřované otevřené zlomeniny i novorozence, kteří skončí v odpadcích a nikdo to neřeší.

26. 7. 2018 14:59
Doba čtení: 3 minuty

Parkování u nemocnice? Plné nebo předražené

Desítky minut hledání volného parkovacího místa, poplatek, který se vyšplhá až k několika stokorunám, nebo místo pro auto tak vzdálené, že nemocný člověk jen stěží zvládne dostat se od něj k lékaři. Parkování u nemocnic je pro pacienty noční můrou. Dá se s tím něco dělat?

Doba čtení: 4 minuty

Hledám dobrého lékaře. Kdo mi pomůže?

Váš praktický nebo jiný lékař se odstěhoval, odešel do důchodu, nebo jen nejste spokojeni a chcete změnu. Podle čeho vybírat a mají všichni stejné služby a vybavení ordinací?

Doba čtení: 4 minuty

Praktický lékař: Na lidi na venkově se zapomíná, jsou bráni jako méněcenní

Mladí lékaři preferují velká města. Dosud se jich ale nikdo pořádně neptal, proč nechtějí ordinovat na venkově. „Je to časovaná bomba,“ říká David Halata, venkovský praktik, který chce situaci pomoci změnit.

Doba čtení: 8 minut

Přechod od dětského k dospělému lékaři

„Dospělého“ praktického lékaře je nutné začít hledat okolo osmnácti let věku. Kdo s tím mladému člověku pomůže a jak by měl postupovat?

29. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Stěhuji se, musím změnit praktika?

Stěhujete se a nevíte, jak postupovat při změně praktického lékaře? V cestě nestojí ani byrokracie, ani to neznamená velkou ztrátu času. Jak postupovat, pokud měním svého lékaře?

8. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kam zmizel můj doktor? Co dělat, když přijdete o lékaře

Také lékař je smrtelný, nebo může z jakéhokoli jiného důvodu náhle ukončit svoji praxi. Na koho se mohou v tomto případě pacienti obrátit a kde najdou svoji lékařskou dokumentaci?

Doba čtení: 2 minuty

Zdravotní sestra zvedne během směny skoro dvě tuny

„Práce sestry ve zdravotnictví je fyzicky velmi náročná a může být i nebezpečná, dokonce více než ve stavebnictví,“ říká manažer firmy, která vyrábí moderní zdravotnická lůžka. Ta usnadňují práci sester i život pacientům.

23. 11. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Frky veřejného zdravotnictví

Nikdy jsem nepochopil české zdravotnictví. Na dveřích lepenkou papír s ohnutými zhnědlými rohy: NEKLEPAT!!! SESTRA PRAVIDELNĚ VYCHÁZÍ!!! PŘIPRAVTE SI KARTIČKU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY!!! ZA ODLOŽENÉ VĚCI NERUČÍME!!!

Doba čtení: 2 minuty

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Odkud jsou lékaři?

Lékaři sledují jediný cíl – vyléčit. Ovšem mnohdy zapomínají na to, že součástí procesu léčby je i forma komunikace mezi lékařem a pacientem. A to součástí velice důležitou a ze strany medicíny dosud podceňovanou.

Doba čtení: 5 minut

Operace odložena. Čekejte. Čekejte. Čekejte

Panu Čížkovi je jednasedmdesát. Je nepohyblivý a čeká na operaci páteře. Již druhým rokem – a zřejmě ještě dlouho čekat bude. Nemocnice mu totiž smluvený termín ani ne hodinu předem zrušila. Potřetí. To se smí? Smí.

Doba čtení: 7 minut

Blbec pacient, když nerozezná leták od receptu

Lékař dal pacientovi recept, co nebyl recept, ale reklama na konkrétní mast, s tím, ať si ji vyzvedne v lékárně. Vlastně to prý nebyl lékař, ale sestra. Vlastně prý o nic nejde.

Doba čtení: 2 minuty

Kolik stála vaše léčba? Vyžádejte si přehled od pojišťovny

Chcete vědět, kolik peněz stál pojišťovnu zákrok, na který jste si sami dopláceli? Zajímá vás, jaké úkony za vás lékaři účtovali? Právě teď je ideální doba to zjistit.

28. 3. 2014 9:12
Doba čtení: 2 minuty

Běž k lékaři, nemoc už se najde

Primárním cílem všech zdravotnických zařízení by mělo být dosáhnout celkové spokojenosti pacientů. Průzkum zjišťoval, jak a s čím jsou spokojení Češi.

Doba čtení: 3 minuty

Hodnocení regulačních poplatků je obtížné, přiznává ministerstvo

Zrušit, nezrušit, omezit… regulační poplatky ve zdravotnictví se staly jedním z témat předvolebního boje. Jaký je jejich dosavadní efekt a jak jejich budoucnost vidí kandidáti do Sněmovny?

Doba čtení: 7 minut

Volby 2013: volební kalkulačka ukáže vaši shodu v otázkách zdraví a potravin

Chcete vědět, která ze stran kandidujících v předčasných volbách, je vám nejbližší v otázkách zdravotnictví či kvality potravin? Odpovězte na deset otázek a uvidíte.

Doba čtení: 1 minuta

Velký přehled: poslední týden pro změnu zdravotní pojišťovny

Již jen do 30. června máte pro letošek možnost změnit zdravotní pojišťovnu. Proč to vůbec dělat a jak si vybrat tu pravou? Neuváženým výběrem byste si mohli pěkně zavařit.

Doba čtení: 10 minut

Konečně lékař, který s pacientem mluví

Tam, kde psychosomatik vidí auto, běžný lékař vnímá jen kolo či brzdu. Místo člověka s duší zajímá ortopeda jen noha a chirurga slepé střevo. Psychosomatika bere člověka jako celek.

Doba čtení: 5 minut

Diskrétní zóna znamená: Svlékněte se v jedné kabince

FEJETON – Pojem diskrétnost si české zdravotnictví vykládá prazvláštně. Ostatně pacienti si i podle lékařů stěžují na nedůstojné, ponižující zacházení, kdy není respektován jejich stud.

Doba čtení: 2 minuty

Skončil rok zdravotnických kiksů. Novinky roku 2013 jsou sporné

Největší zmetek loňského roku byl povinný souhlas obou rodičů. Nejdražší chybou pak projekt zdravotních knížek IZIP. Oba jsou již minulostí. Letošní novinky zatím moc nepřesvědčily.

Doba čtení: 4 minuty

Za předání osobních dat pacienta dostává zdravotník dvě stovky za kus

Pacienti se „dodávají“ s rodným číslem. Z něj už se zjistí vše. Pak u vás zvoní pojišťovák, sotva dorazíte z porodnice. A prodavač zázraků, jen co se dozvíte, že máte rakovinu.

Doba čtení: 4 minuty

Co mě hrozně štve na čekání u lékaře, není čas

Při vysedávání v čekárnách lékařů nejde jen o čas takhle strávený, ale i o důstojnost. O to, jakým způsobem zdravotníci registrují (nebo často přezíravě neregistrují) vaši přítomnost.

Doba čtení: 7 minut