Hlavní navigace

ryba

Jak vaří kapra mistr Evropy? S knedlíkem

Právě teď je možnost koupit čerstvé ryby přímo na hrázi rybníků na některém z mnoha výlovů. Co pak s nimi? Máme pro vás recepty trojnásobného mistra Evropy v přípravě menu z kapra.

18. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Muži jsou tlustší než ženy, přestože více sportují

Jak jsou na tom Češi a Slováci s váhou, sportem a výživou? Kdo jí více luštěnin, jaký olej preferujeme a proč ženy moc nesportují? To všechno sledoval nejnovější mezinárodní průzkum.

Doba čtení: 4 minuty

Jak uvařit italskou polévku: živé slávky nikdy nezmrazujte

Polévka z mušlí a jedlých slávek, označována obvykle jako „Zuppa di Pesce“, je zdravá středomořská specialita. Připravit si ji můžeme i doma.

11. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ryby z „rybích továren“ jsou kvalitnější než ty z přírody

Poptávku po rybách z farem omezují různé mýty. Například, že maso ryb z intenzivních chovů „pod střechou“ je méně kvalitní nebo že jsou ryby krmeny nepřirozeným způsobem. Pravdou je ale úplný opak, alespoň u nás.

20. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nejlevnější a nejdražší vánoční kapři v České republice. Kde je mají?

Každoročně slýcháme, jak se ceny kapra zase zvedají. Jak je to ve skutečnosti s vývojem cen ryb o Vánocích, o kolik se zdražují? A kde je letos mají nejlevnější? Mapovali jsme situaci v hypermarketech i rybářstvích.

20. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kapří hranolky a další tipy, jak připravit rybu jinak

Rybám moc nedáme, ale když, tak sázíme na lososa, pstruha a kapříka z českého rybníka. Ideálně obalené a osmažené, anebo v rybím salátu. Jenže rybu můžete připravit i jinak, a možná i snáze a chutněji.

16. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vánoční ryba bez smažení

Připravte si o Vánocích zdravější variantu vánočního kapra. Smažený kapr je totiž svým způsobem ze zdravotního hlediska téměř tou nejhorší volbou.

Doba čtení: 4 minuty

Čerstvou rybu můžete bez obav skladovat čtyři dny

Praktickým informacím ohledně skladování, nutričních hodnot i výběru při nákupu je věnována nově vydaná publikace o kvalitě ryb.

11. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Podvod jménem pstruh lososový

Pstruh lososový, chcete-li lososovitý, není žádným samostatným druhem pstruha a používání tohoto názvu je svým způsobem podvod. Co to je tedy za rybu?

13. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Iceland nabízel šizené rybí prsty

Britská prodejna specializující se na mražené zboží má problémy se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Iceland totiž nabízel rybí prsty, které neobsahovaly tolik masa, kolik na obale slibovaly. Inspekce už chystá pokutu.

Doba čtení: 2 minuty

Kam s uzeným lososem? Na jednohubky i do hráškové polévky

Uzený losos není zrovna láce, ale v těchto svátečních dnech mizí z prodejních pultů, jako by byl gratis. Využití najde zejména ve studené kuchyni, ale i v té teplé. Jak se taková lahůdka vyrábí a v jakých konkrétních receptech ho můžeme použít?

29. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Chcete rybí polévku bez kostí? Jak na to

Plná masa a kořenové zeleniny s vůní muškátového květu. Ve většině rodin se tradičně servíruje jako první chod štědrovečerního menu právě rybí polévka. Sbíhají se vám sliny? Pojďme si ji společně uvařit.

22. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak vybrat čerstvého kapra

Výběr kapra podle velikosti nebo toho, jak moc se líbí vašemu dítku, nejsou zrovna kritéria, na která byste se měli zaměřit. Důležité jsou oči, žábry i barva.

21. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zkuste rybu jinak. S celerovým pyré nebo chilli

Kapr na modro, štika s bramborem a losos a másle – to je nuda. Vsaďte na originální moderní kuchyň, dejte si letos rybu jinak. Ať už půjde o kapra, lososa nebo tresku.

Doba čtení: 2 minuty

Na čem smažit kapra? Na másle ne, na sádle ano

Kapr je u většiny českých domácností neodmyslitelnou součástí štědrovečerního stolu. Už víte, na čem ho budete letos smažit, nebo jste nad tím nikdy ani nepřemýšleli?

Doba čtení: 4 minuty

Jak snadno vykostit kapra a udělat z něj hranolky

Kapr nemusí být jen na modro, do podkovy nebo v trojobalu, letos na to můžete jít jinak a pochutnají si i děti. Zkuste sushi, kapří hranolky, karbanátky, rybí salát nebo vývar, který vás postaví na nohy.

13. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Výlov rybníka je zážitek, navíc tu koupíte čerstvé ryby, a to za výhodné ceny. Na některých místech taky ochutnáte ryby tak, jak jste je ještě nikdy v životě neochutnali.

23. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co s ulovenou rybou? Zabít, vykrvit, vykuchat a sníst

Pokud nejste rybáři z kategorie „chyť a pusť“, držte se výše uvedeného postupu. A také grilujte krátce a nezapomeňte na citron. Sníží pach rybiny a paralyzuje účinky rizikových látek obsažených v kouři.

12. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rybí tatarák – připravte si ho z lososa nebo i z kapra

Tatarák z ryby je lehčí a zdravější varianta oblíbené pochoutky. Známý je tatarák z lososa, ale připravit ho můžete i z jiné ryby, dokonce z českého kapra. Máme pro vás recept.

11. 8. 2016 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Tuňák obsahoval histamin. Tři sta kilogramů filet přijde nazmar

Státní veterinární správa odhalila tuňáka ze Španělska, který obsahoval zvýšené množství histaminu. Ten vám může pěkně zavařit.

27. 5. 2016 16:27
Doba čtení: 1 minuta

Falšovaný pangas: Kam zmizela půlka ryby?

V další šarži mražených ryb chybí plná polovina obsahu masa. Jde již o několikátý případ v řadě.

24. 5. 2016 16:01
Doba čtení: 1 minuta

Treska z Tesca je plná vody, i když na obale tvrdí opak

Tragikomickým nálezem se dnes pochlubila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V Tescu našla mraženou tresku s nápisem „Mnoho ryb, málo vody“, která obsahovala 26,3 % nedeklarované vody.

Doba čtení: 1 minuta

Ahold prodával falšovaného pangase. Bylo v něm 50 % vody

Mražené ryby jsou velmi často falšovány. Z pohledu obsahu masa byla loni nevyhovující téměř pětina vzorků, říkají veterináři. A potravináři? Ti ulovili další falšované kousky. Snad je doma nemáte.

Doba čtení: 1 minuta

V mečounovi z Makra byla rtuť

Státní veterinární správa stáhla z trhu 300 kg mraženého mečouna kvůli obsahu rtuti. Velká část zásilky již byla prodána zákazníkům.

26. 2. 2016 15:16
Doba čtení: 1 minuta

Fish and chips: „nejlepší“ recept má kdekdo

Fish and chips je pojem. Není to jen obyčejné jídlo. Svůj recept na ty „nejlepší“ má celá řada kuchařů od Jamieho Olivera až po Ditu Pecháčkovou. Univerzální perfektní recept prý ale neexistuje.

Doba čtení: 5 minut

Kapr má jediné místo bez kostí

Smrdí vám ryba? Svlékněte ji z kůže. Vadí vám kosti? Víme o jediném místě na kaprovi, kde kosti nejsou.

Doba čtení: 4 minuty

Rybí polévka: Používejte maso z rybích hlav

Správná a chutná rybí polévka má být uvařena z rybího masa, které je právě v rybích hlavách. Použití žaber je na pováženou.

Doba čtení: 4 minuty

Prvním povoleným GMO živočichem k jídlu je losos

Američané schválili GMO lososa coby pro člověka neškodnou potravinu. Namísto obvyklých tří let roste jen rok a půl. Označování těchto lososů jako GMO je pouze dobrovolné.

11. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co všechno musí prodejce kaprů splňovat

Kapry nemůže prodávat a usmrcovat každý, kdo si vzpomene. Kontrolovat to bude i letos Státní veterinární správa.

Doba čtení: 2 minuty

Jak to chodí v rybích továrnách ve Vietnamu

Už jste někdy viděli rybí továrny ve Vietnamu, kde se zpracovávají ryby a další mořské plody? Nabízíme zajímavý pohled za zdi vietnamských továren.

30. 9. 2015 11:00