Hlavní navigace

Málo známé, přesto skvělé. Místo, kde mají čerstvé ryby po celý rok

15. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
Nejen čerstvé, ale také uzené nebo grilované sladkovodní ryby a v poslední době i rozvoz pokrmů z ryb až domů nabízí rybárna rodiny Kalendů (Chabrybárna) sídlící na kraji hlavního města, v Dolních Chabrech.

Chabrybárna je dosud mnohým neznámé místo a současně skvělá možnost pochutnat si na různých sladkovodních rybách. Přitom tu – samozřejmě kromě prodeje ryb – najdete sádky, bistro (aktuálně pokračuje v omezeném provozu) a nově i dovoz objednávek. Aktivity spojené s rybařením navíc hodlá rodina v budoucnosti dále rozvíjet, zájemci si například budou moci na místě ryby také sami nachytat a buď si je zakoupit a odnést domů, nebo si je nechat na místě upravit a sníst.

Celoroční nabídka ryb

V naší zemi se přitom ryby, a sladkovodní ryby zvlášť, konzumují převážně o Vánocích a Velikonocích, mimo jiné i proto, že celoročně nejsou, kromě kaprů a ze zahraniční dovážených pstruhů, ve většině maloobchodů dostupné.

Chabrybárna ale ryby nabízí „za každého počasí“, přičemž v nabídce je třeba i jeseter, sladkovodní sumeček africký nebo siven. V průběhu sezóny se sice může nabídka měnit, pouze u kaprů ale prakticky nikdy nezůstane.

Zázemí Chabrybárny nabízí i posezení při konzumaci ryb a malou prodejnu s produkty z ryb (například různé rybí saláty, kapří pepřenky a podobně), což ale není v současné „době koronavirové“ možné v praxi plně využít.

V čase koronaviru a plány do budoucna

Firma proto operativně ve spolupráci s dalšími dvěma restauracemi vytvořila e-shop Jídlo123, kde si lze nejen pokrmy z ryb (v nabídce je zhruba dvacet produktů) objednat a nechat si je dovézt, zatím v omezeném spádovém území. Pokud ale bude zájem spotřebitelů o dovoz nadále trvat, bude uvedený e-shop poskytovat tuto službu i nadále.

Rodinná rybárna Kalendů zahájila svou činnost prodejem ryb v roce 2014, jak je ale vidět, spektrum nabídky a doprovodných služeb se stále rozrůstá a rozšiřovat se má i nabídka sortimentu rybích specialit. A pokud nebudou pokračovat současné regulace týkající se zejména shromažďování lidí na jednom místě, v plánu jsou i menší symbolické předvánoční výlovy a ještě předtím v říjnu „chaberské rybobraní“.

Kde všude koupit „rybu na talíř“

Zvýšená konzumace sladkovodních ryb je přitom nutričně žádoucí, a to i z pohledu zvyšování imunity jako prevence celé řady onemocnění, nejen těch virových.

K tomu ostatně vyzývá i Rybářské sdružení ČR, které vytvořilo a spustilo aplikaci Ryba na talíř, což je seznam lokalit s prodejem ryb. Kalendovic Chabrybárna je v něm pochopitelně také. Například pro Prahu a okolí tu najdete další dvě možnosti, prodejnu ryb při sádkách v Lahovicích a pstruhovou farmu Lochkov. Mapa však zahrnuje celou Českou republiku a místa, kde je možné koupit čerstvé ryby přímo z daného regionu.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).