Hlavní navigace

Psychosomatika

Základem komplexní psychosomatické medicíny je vyvážené posuzování těchto tří aspektů:

  •  objektivního, tělesného stavu pacienta
  •  subjektivního stavu, stavu pacientovy duše
  •  pacientovy životní situace

Jedině komplexním posouzením těchto aspektů je možné objasnit skutečnou příčinu pacientových obtíží a doporučit účinnou léčbu. Ta se obvykle realizuje v týmové spolupráci lékaře, psychologa, fyzioterapeuta, poradce životního stylu, výživového poradce a podle potřeby dalšího specialisty.

Cílem je vyhnout se zbytečným a pacienta zatěžujícím vyšetřením a lékům, realizovat léčebný program tak, aby mobilizoval samoúzdravné schopnosti organizmu, pro pacienta byl co nejšetrnější a nejúčinnější.

Zdroj: www.hnizdo-zdravi.cz

Nemoc jménem závist

Typický Čech se prý pozná dle toho, že si nepřeje „dostat kozu“. Přeje si místo toho, aby „sousedova koza chcípla“. Je závistivý. Budeme-li průpovídku považovat za model závisti, narazíme.

12. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Věř a víra tvá tě uzdraví

Ve Švédsku kdysi provedli studii, ve které zjišťovali, co u pacientů s bolestí zad rozhoduje o tom, jak dlouho budou stonat. Ukázalo se, že rozhodující nebyla závažnost objektivního nálezu při prvním vyšetření, nýbrž verdikt lékaře, jak dlouho pacient bude stonat.

Doba čtení: 6 minut

Přítel se na ni vykašlal. I z toho můžete mít kašel

Dlouhotrvající kašel může být psychického původu. Tento tzv. psychogenní kašel se vyskytuje jak u dospělých, tak ještě častěji u dětí. Mívá souvislost s prožitky stresu, citových traumat a emoční lability.

Doba čtení: 5 minut

Nepříjemné vzpomínky: cenou za lži a mlčení je nemoc

Vzpomínky jsou představy oživující minulý zážitek. Bývají doprovázeny citovým zabarvením, jež pramení jak z aktuálního kontextu oné situace, tak i z podmínek, kdy se aktuálně vybavují.

4. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Choroba se má léčit dřív, než nastane, říká oceněný lékař

Na medicínu Martin Zahradník jít vůbec nechtěl, ale když ji vystudoval, stala se mu koníčkem. Dnes bývalý primář ortopedie a úrazovky v Příbrami tráví důchodový věk jako ambulantní specialista v Sedlčanech. Zkušenost, že choroba se má léčit dřív, než nastane, se mu nakonec propojila s čínskou a fyziologickou regulační medicínou.

Doba čtení: 10 minut

Bylinné produkty neprodávám, učím, jak si je vyrobit

Bylinkářka, masérka a aromaterapeutka Monika Poledníková, která stejně jako já usíná s vůní levandule, se snaží pomocí svých projektů šířit prakticky využitelné informace o přírodní léčbě mezi široké čtenářské vrstvy.

17. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Šikana v práci: utečte dřív, než skončíte v blázinci

Pro člověka postiženého šikanou na pracovišti je typické jednání pod tlakem, ve stresu, nižší výkon, častější chyby. Bývá častěji nemocný. Ovšem tzv. únik do nemoci nic moc nevyřeší.

7. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dítě jako příčina žárlivosti a nemoci v rodině

V žádném přehledu příčin rozpadu manželství není uvedena žárlivost na děti. Přesto je překvapivě častá a vztah devastující. Vede k mnoha problémům včetně psychosomatických onemocnění.

27. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Doba čtení: 6 minut

Musím umět pacienta zatáhnout do hry

„Ani se nehnu“ nebo „uběhám se k smrti“. Nejen tyto extrémy jsou příčinou bolestí kloubů, svalů a šlach. Patří k nim také špatné pohybové vzorce či těžké psychické trauma – taková je zkušenost neurologa Tomáše Nedělky.

12. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 11 minut

Únava, vyčerpání, vyhoření. Velké změny dosáhneme, když začneme dělat malé

Známý syndrom vyhoření (burn out syndrom) není jediným popsaným stavem, kdy už jsme tak vyčerpaní, že nevíme, jak dál. Manažer středního věku ve vyšší funkci je kandidátem na tzv. manažerskou nemoc, neuróza z vyčerpání hrozí zase ženám-matkám.

Doba čtení: 5 minut

Léčba alergií vyžaduje individuální přístup a zdravý rozum

Alergie je celoživotní, ne zcela vyléčitelné, ale dobře léčitelné onemocnění. Méně se ví, že souvisí i s psychikou. „Stres, vztek nebo strach vedou ke vzniku či zhoršení projevů alergózy,“ říká zkušená alergoložka Jana Wankatová. Lidé někdy mají tendence zacházet do extrémů.

23. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 10 minut

Vykaď rakovinu! ČT odhaluje praktiky terapeutického zařízení známé lékařky

Zdá se vám název divoký? V dokumentárním filmu České televize Obchod se zdravím zazní ještě odvážnější tvrzení. Snímek ukazuje alternativní léčbu v praxi terapeutického institutu Aktip, který vede populární psychosomatička Jarmila Klímová.

Doba čtení: 6 minut

Pozor na infarkt duše

Lidská psychika nedokáže být „mnohoobročníkem“. Jenže co omezit? Chceme být dobrým partnerem a rodičem, úspěšným v práci i v hektické zábavě. Vydělávat a žít naplno. Mít vše hned a platit potom.

4. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Test ukáže, komu hrozí psychosomatické či duševní onemocnění

Pokus o určení míry pravděpodobnosti rizikového chování, pravděpodobnosti zhoršení psychického i fyzického zdraví nabízí dotazník existující v několika variantách zvaný Bortnerova škála.

Doba čtení: 5 minut

Přesvědčil mě, že jsem hadr na podlahu

„Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo,“ slýchala zpočátku. „Tvoji přátelé jsou svině, blbci a dávají ti špatný příklad. Nevím, proč se zahazuji s tebou, když bych mohl mít lepší…“ přišlo později. A nakonec: „Došla mi s tebou trpělivost. Celou dobu jsem s tebou spal jen z lítosti.“

26. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Radkin Honzák: Lékaři, smějte se na pacienty

„Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát i svoje nežádoucí účinky,“ říká známý český psychiatr Radkin Honzák. Lékaře učí zasmát se v ordinaci.

6. 3. 2018 16:08
Doba čtení: 3 minuty

Pocit viny je sebedestruktivní

Znám desítky, možná stovky lidí, kteří se pocitem viny doslova utrápili. Nedokázali se smířit s něčím, co snad nebylo správné, leč v dané situaci nedokázali jednat lépe.

1. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Léčba rozvodem

Když mi paní Lada popisovala svůj život a zdravotní potíže, vzpomněl jsem si na historicky první pokus potvrzující vliv stresu na organizmus, který provedl ve středověku perský učenec Avicenna.

25. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Homeopatie a lidská psychika

Homeopatie se často využívá jako podpůrná a doplňková léčba k mnohým nemocem. Psychické potíže nejsou výjimkou. Jaký je lék první pomoci při nelehké životní situaci?

Doba čtení: 3 minuty

Velké hoře malé indiánky Wounded Knee

Za třicet let praxe jsem na ledacos zvyklý. Když do Hnízda zdraví dorazila skupina indiánů, vyrazilo mi to dech.

Doba čtení: 5 minut

Kolik léků je zbytečných, když změníte svůj život

Měsíčkovitý obličej, červené tváře, nadměrný břišní tuk, oslabená imunita, zvýšená chuť k jídlu, nadváha, osteoporóza. To jsou typické projevy dlouhodobého užívání kortikoidů. Kláře je třiačtyřicet a má je všechny.

28. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Přijdeme o psychosomatickou medicínu? Zatím snad ne

Na začátku roku zatrnulo lékařům, kteří se zabývají psychosomatikou. Nebyla zahrnuta do novely vyhlášky o nástavbových oborech specializačního vzdělávání lékařů. Nyní má opět naději.

Doba čtení: 4 minuty

Od ARO k akupunktuře: Injekce, infuze a jehličky pacienti milují

„Když někomu řeknete, že má přijít desetkrát na injekci vitaminu B12 do zadnice, tak přijde určitě; když má desetkrát přijít na cvičení, vsadím se, že tolikrát nedorazí,“ říká předseda České lékařské akupunkturistické společnosti. Lidé prý milují jednoduché invazivní metody představující v jejich očích tu pravou péči.

Doba čtení: 18 minut

Plná hlava tinitu a léčba ponecháním

Kolotoč se opakuje. Do ordinace přijde člověk a stěžuje si, že mu píská v uších. Po provedení řady vyšetření odchází domů jako pacient, s lékařskou zprávou, na které je napsáno „tinitus“. Drží se za hlavu a běduje: „Tak už ho mám. Tak mi ho našli. To jsem to dopracoval“.

Doba čtení: 4 minuty

Když vaše „špatná nálada“ trvá déle než čtrnáct dní, jednejte, říká psycholožka

Deprese není jen špatná nálada, je to něco, co vás omezuje do té míry, že nejste schopni normálně fungovat. Jedním ze spouštěčů deprese je přitom stres. „Dostáváme signál, že je třeba něco změnit,“ popisuje Andrea Mládková.

23. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Víra v celiakii

V praxi jsem si ověřil, že skutečně dědičných nemocí je velmi málo. To, co se dědí, jsou způsoby chování, které k nemocem vedou. U dětí hrají velkou roli rodičovské vzory. O celiakii, víře a haluzi z připravované knihy Příběhy obyčejného uzdravení.

Doba čtení: 6 minut

Okusování nehtů, stres a medicína lidových přísloví

„Okusování nehtů, onychofagie, je nepříjemný a těžce odstranitelný zlozvyk, který se objevuje jak u dětí, tak u dospělých. Bývá důsledkem potlačeného vzteku, nervozity, úzkosti nebo stresu,“ dočteme se.

Doba čtení: 3 minuty

Biomanželka, štítná žláza a sex na recept

„Co vás trápí? Jaký máte zdravotní problém?“ ptám se každého pacienta při vstupu do ordinace. Obvykle následuje lavina stesků. Odpověď pana Pavla mne zaskočila. „Vůbec nic mi není, cítím se výborně. Objednala mne k vám manželka.“

Doba čtení: 2 minuty

ADHD děti, ADHD rodičů, ADHD společnosti

V České republice se v současné době léčí antidepresivy přes šest set padesát tisíc pacientů. Zkonzumujeme pětkrát víc antidepresiv než v roce 2000. Počet návštěv psychiatra stoupl za stejné období o šedesát šest procent.

Doba čtení: 3 minuty