Hlavní navigace

Nemoc z rozchodu. Šok vede ke stresu i oslabení imunity

27. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Palicí do hlavy, nebo palicí do srdce. Co je horší? Tuto otázku položila psychologovi mladá žena. Popisovala své bídné duševní i fyzické rozpoložení poté, co se rozešla s přítelem.

Žena trpěla mj. nespavostí. Když konečně usnula, některé zážitky s bývalým přítelem se jí vracely v děsivých snech. Záměrné se vyhýbala místům a situacím připomínajícím ukončený vztah. Na nic kloudného se nemohla pořádně soustředit. Plačtivost se střídala s podrážděností. Pocity prázdnoty a beznaděje byly intenzivní. K tomu nechutenství a žaludeční potíže a nervózní, ustrašené reakce na třeba banální, leč nečekané podněty.

Mnohokrát si opakovala důvody rozchodu a vždy znovu je shledala jako rozumné. Jenže rozum a srdce občas nefungují ve stejném rytmu.

„Hledala jsem na internetu, co to se mnou je…“

Naslouchal jsem jejím zážitkům s bývalým milým a komentoval je slovy: „Kdo uteče (z takového vztahu), vyhraje.“

Odpověděla: „To já vím. Jenomže proč z toho mám posttraumatický stresový syndrom?“ Zřejmě zahlédla náznak mého údivu nad její „samoobslužnou diagnózou“. Dodala: „Hledala jsem na internetu, co mi vlastně je. Našla jsem tam popis mých příznaků.“

Jenže jak známo, když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Výše zmíněný stav – posttraumatický stresový syndrom – je podrobně popsán v oficiálních psychiatrických klasifikacích. V těch nenajdeme popis svým způsobem srovnatelného trápení. Říká se mu sentimentální – emocionální – šok.

Sentimentální šok

Jde o stav zoufalství a úzkosti, po ztracené lásce, eventuálně po ztrátě milovaného partnera. Kombinace otupělosti nebo zoufalství, psychické dezorientace a ztráty smyslu života. To mimo jiné vede k oslabení imunitního systému. Důsledkem bývá náchylnost k fyzickému onemocnění.

Mezi příznaky emocionálního šoku a posttraumatické stresové poruchy není zas tak velký rozdíl. Coby následek „nemoce z emoce“ se občas objeví promiskuita. Nejde o náhlé propuknutí enormní potřeby sexu. Spíše to je úzkostné hledání náhrady za ztraceného partnera. Někdy i o neméně úzkostnou potřebu potvrdit si, že je o mne zájem a „nezůstanu na ocet“.

Na začátku je to hrozné. Ale bude líp…

První ataka emocionálního šoku působí děsivě. Mluví se o psychické paralýze. Následuje fáze „viny a trestu“. Jde o mučivé otázky, kdo a proč zavinil to, co se stalo. Snahu ukázat na viníka, třeba i formou tzv. obětního beránka. Tj. najít někoho, kdo může úplně za všechno.

Posléze – po týdnech až měsících – přichází střízlivá rezignace. Platí, že „dělání smutek zahání“. Zoufalých úvah je méně a méně. V tu chvíli jsme připraveni k novým (partnerským) výzvám.

Palicí do hlavy, nebo palicí do srdce. Co je horší?

Autorka výše zmíněné „samodiagnózy“ na bázi Googlu posléze posttraumatický stresový syndrom nazvala ránou palicí do hlavy. Sentimentální šok označila za důsledek rány palicí do srdce.

Na otázku, který z úderů je horší, neodpověděla. Řekl bych, že není o co stát ani u jednoho, ani u druhého. Ten první je přece jen horší.

Nejste si jistí vaším vztahem a chcete se vyhnout případným ranám? Vyzkoušejte dále uvedený test.

Test: Je váš vztah „navždy“?

Na každou následující položku odpovězte „ano, souhlasím“ – nebo „ne, nesouhlasím“.

 1. Láska vyřeší každý problém.
 2. Čím více si budeme spolu povídat, tím bude náš vztah lepší.
 3. Když se mi něco nelíbí na chování protějšku, hned to upřímně zkritizuji.
 4. Problémy si je nutno co nejrychleji vyříkat.
 5. Pravdivým sdělením nelze ve vztahu nic pokazit.
 6. Myslíte stále na to, co váš protějšek dělá a zda vás má dost rád?
 7. Dokážete udělat cokoliv, jen abyste byli spolu?
 8. Chcete o svém protějšku vědět co nejvíc, např. i to, kdy kde byl, co tam dělal atd.?
 9. Když nejste spolu, cítíte se prostě bídně?
 10. Vytočí vás, když od něj/ní během dne nedostanete esemesku jen tak pro radost, aby bylo jasné, že na vás myslel/a?
 11. „Vyletím“ i pro maličkost, a pak toho lituji.
 12. Problémy se trápím víc než druzí lidé.
 13. Mívám strach, že něco zkazím, že se stane něco nepředvídaného, špatného.
 14. Když se dostanu do rozpaků, začnu se potit a je mi celkově bídně.
 15. Když mě někdo pozoruje při práci, tak znejistím a dělám chyby.
 16. Jsme pár, a proto nesmíme mít jeden před druhým žádné tajemství.
 17. Pokud někoho miluji, nemůže mne přitahovat jiná osoba opačného pohlaví.
 18. Nesnáším, když se můj protějšek na veřejnosti vytahuje nebo mluví o věcech, kterým nerozumí. To uvedu věci na pravou míru.
 19. Můj protějšek je na tom v našem vztahu lépe než já.
 20. Důvěřovat je pěkné, ale prověřovat (kontrolovat, sledovat, co a jak) je nezbytné.

Vyhodnocení

Spočítejte si svůj počet souhlasných odpovědí. Co odpověď „ano“, to problém. Orientačně připadá na každé „ano“ pět procent rizika špatných konců vztahu. (Vaše riziko je počet „ano“ krát 5.)

Nyní přistoupíme k detailnějšímu vyhodnocení. Test sestává ze čtyř částí (subtestů):

 • Manželské a partnerské mýty – položky 1–5
 • Závislost na partnerovi – položky 6–10
 • Emoční labilita – položky 11–15
 • Žárlivost – položky 16–20

Dále seřadíme subtesty podle velikosti v dosaženého skóre:

Dominantním rizikovým faktorem (tím, jež má největší skóre) je subtest partnerských mýtů:

Hrozí naivní představy o trvalé, romantické lásce čarodějce, v níž navždy ťukají dvě srdéčka v jednom rytmu.

Dominantním rizikovým faktorem (tím, jež má největší skóre), je subtest závislosti na partnerovi:

Představte si, že váš milovaný protějšek vám skočí do náruče způsobem známým z pohádky o Čertovi a Káče. Bude krásně vonět, šeptat vám sladká slůvka a dávat ještě sladší polibky. Jak dlouho tu nádheru vydržíte? Pět minut, deset minut, hodinu. Dřív nebo později budete fyzicky grogy. Drahého buď odložíte, nebo padnete oba. Tak to dopadá s absolutní fyzickou závislostí.

Psychická závislost je svým způsobem srovnatelná.

Dominantním rizikovým faktorem (tím, jež má největší skóre) je subtest emoční labilita:

Slon patří ke zvířatům, jež mohou onemocnět depresí. Ostatní členové stáda volně žijících slonů se po určitou dobu snaží z míry vyvedeného slona rozveselit. Dokonce i vodu, které nemívají dostatek, na něj „žertovně“ stříkají. Leč do času. Za určitou dobu se jejich chování změní a postiženého zaženou od stáda pryč… Do buše, kde zahyne. Lidé se někdy chovají srovnatelně.

Dominantním rizikovým faktorem (tím, jež má největší skóre) je subtest žárlivosti:

Poeticky řečeno „je to zelenooký netvor, který si hraje s těmi, které požírá“. Řečeno suše, leč pravdivě, jde o jednu z kontraindikací klidného a spokojeného vztahu.

Možné druhé kolo testu

Test nechť obdobně, jako jste to učinili vy, zpracuje sám o sobě váš protějšek. Neříkejte mu nic o svých výsledcích. Vyhodnoťte jeho výsledky tak, jako jste vyhodnocovali u sebe. Poté sečtěte počet souhlasných odpovědí u vás i u protějšku, tj. v obou administracích testu. Jeden souhlas v oné dvojí administraci bude znamenat 2,5 % rizika rozpadu vztahu.

P.S.: Některá negativa muže a ženy se co do dopadu na vývoj jejich vztahu nesečítají, ale násobí. Která to jsou, nelze předem přesně odhadnout.

Autor článku

PhDr. Tomáš Novák – poradenský psycholog, autor řady článků a knižních publikací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).