Hlavní navigace

Psycholog: Dnes víc řešíme, zda jsme šťastní

28. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Se souhlasem Aleše Bednaříka
ROZHOVOR – Jak najít štěstí vlastními silami? „Štěstí je vedlejší produkt mnoha jiných věcí. Většina z nás si umí většinu života ke štěstí pomáhat sama,“ popisuje expert na pozitivní psychologii.

Budhistické přísloví říká, že každý chce být šťastný a chce se vyhnout utrpení. Odkud se však naše štěstí bere? Proč se máme o své štěstí zajímat a jak se na něm dá pracovat? Jaký vliv má štěstí a spokojenost na naše vztahy a jak se kvalita našich vztahů zrcadlí na našem duševním zdraví? O štěstí hovoří vztahový expert a odborník na pozitivní psychologii Aleš Bednařík. Principy pozitivní psychologie přiblíží a na uvedené otázky bude odpovídat také na online přednášce ve středu 7. dubna.

Co znamená štěstí? Jak byste ho charakterizoval? 

Štěstí je subjektivní prožívání široké škály pozitivních emocí spojených s přesvědčeními o sobě a svém životě – ta škála je od intenzivní radosti, když se vám něco těžké podaří, přes milé nečekané překvapení až po klidné uvědomění si, že to, co děláte, vás uspokojuje a dává vám smysl.

Chybějící pocit štěstí je dnes pro mnohé, hlavně mladší a otevřenější generaci, velkým tématem. Jsou dnes lidé méně šťastní a zoufalejší z toho, že neumí najít svoje štěstí, jako tomu bylo v minulosti? Anebo o tom jen víc mluvíme?

Dnes o tom skutečně hovoříme víc. Hlavně přes marketing a digitální média. Hlavně přes sociální sítě neustále dostáváme impulsy, jak jsou všichni šťastní a jak i my máme být šťastní, a to každý den a pořád. A to nejde, a štěstí takto ani nefunguje. Výsledkem je silný sociální tlak na to, abychom byli stále vysmátí a nabuzení, a to je zbytečné, únavné i nedosažitelné. Kromě toho jsme zaváděni, že štěstí je někde venku a je třeba ho někde najít, a potom už konečně budeme šťastní – když si koupíme nejnovější mobil, najdeme dokonalou kariéru či vysněného partnera.

Jaké problémy provází lidi, kteří se necítí šťastně?

Je jich několik – úzkost z toho, že neuspějeme, deprese z toho, že nejsme dost dobří a že to, co žijeme, nám nedává smysl. Také rozptýlenost v práci, médii a konzumním stylem života, který nás vede do prožívání nesmyslnosti a prázdnoty života. A samozřejmě zahlcenost prací, nedostatek času na věnování se rodině a přátelům vede do osamělosti.

Umí lidé sami přijít ke štěstí? Nepotřebují k tomu nějaké odborníky?

Štěstí je vedlejší produkt mnoha jiných věcí. Štěstí je to, co děláte, myslíte si a prožíváte každý den. Většina z nás si umí většinu života ke štěstí pomáhat sama – když víte, jak.

Jsou ale výjimečné situace – když máte těžké období – zažijete trauma, mimořádně dlouhou zátěž, nemoc sebe nebo blízkých, nějakou tragédii. A pokud se s tím delší dobu neumíte vypořádat sami nebo s podporou blízkých, tak je na místě vyhledat odbornou pomoc. Pokud žijeme běžný život se svými lepšími a horšími dny, také je úplně v pořádku hledat si informace a učit se, co by vám pomohlo zlepšit si život – to je přirozená a moudrá cesta.

Čemu se v rámci psychologie štěstí věnujete?

Mým záměrem je šířit psychologické poznatky o tom, co pomáhá lidem zvyšovat své štěstí vlastními silami a jaké jsou způsoby, jak lépe zvládat strasti, které nám život přináší. Máme dnes mnoho výzkumů a i celosvětových průzkumů štěstí, které ukazují, že existují doložitelné metody anebo „nastavení“ v životech lidí, jež dělají životy šťastnějšími nebo naopak nešťastnějšími. Každý jsme sice do nějaké míry jedinečný, ale co nás dělá šťastnými nebo nešťastnými, máme v podstatě stejné.

O co se lidí v diskusi s vámi zajímají nejvíc?

Úplně první otázka se týkala toho, zda jsem šťastný já! A potom se často ptají, jak si poradit se situacemi, které je dělají nešťastnými, jako jsou stres, rozptylování mobily, konflikty a podobně.

Mgr. Aleš Bednařík

Psycholog, jenž už přes dvacet let pracuje jako lektor pro firmy, školy, nemocnice, neziskovky i státní sektor. Píše knihy – praktické příručky – a v posledních letech se intenzivně věnuje pozitivní psychologii. Je součástí Evropského institutu pro pozitivní psychologii, jenž tvoří nadšenci z řad psychologů. Ti věří, že pokud budou šťastnější jednotlivci, přispěje to k ozdravení a lepšímu klimatu v celé naší společnosti. Jejich program je pomocníkem lidem, kteří chtějí poznat sebe sama a najít rozumnou, sekulární a vědecky podloženou cestu, jak vzít život do vlastních rukou, a tak aktivně ovlivňovat své štěstí.

Online webinář Psychologie štěstí se bude konat ve středu 7. 4. 2021 od 18 hodin.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).