Hlavní navigace

Porodnice

Centrum porodní asistence: Rodit v intimitě, s lékařem v dosahu

Na jedné straně ženy, které čím dál více volají po možnosti rodit podle svého a přirozeně. A na druhé odborníci, kteří zaštiťují, že když se během porodu cokoliv zkomplikuje, pomohou matce i dítěti. Donedávna to byly dva tábory. Nemocnice Na Bulovce nyní otvírá „neutrální půdu“ – Centrum porodní asistence, kde porody probíhají pouze pod dohledem porodní asistentky. Ale s lékařem v dosahu.

Doba čtení: 5 minut

U Evropského soudu pokračuje spor o domácí porody v Česku

Na konci minulého roku senát Evropského soudu pro lidská práva zamítl stížnost dvou českých žen, které si stěžovaly na to, že Česká republika znemožňuje péči porodní asistentky při domácím porodu. Včera jej začal znovu projednávat velký senát ve Štrasburku.

Doba čtení: 3 minuty

Strach z porodu je naučený

Má to být jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších dnů v životě. Matky, otce, novorozeného dítěte. Mnohdy není. Dokonce je kvůli nedostatku empatie zdravotníků často dnem, který bychom raději vymazali z paměti. Michaela Kalusová to chce změnit.

Doba čtení: 6 minut

Reakce matek jsou někdy neuvěřitelné, říká porodní asistentka

Porodní asistentky pomáhají těhotným ženám od pradávna, ať už se jim říkalo jakkoli. Nastávajícím matkám předávají zkušenosti, jsou jim fyzickou i psychickou oporou před porodem, během něj i po něm.

Doba čtení: 3 minuty

Úplněk na porodnost nemá vliv. Ale porodnice praská ve švech

O souvislosti mezi fází Měsíce a porody jsou přesvědčeni mnozí rodiče i zkušení zdravotníci. Pražský primář to bere s nadsázkou, nával jako při tomhle úplňku už na sále párkrát zažil.

26. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Taška do porodnice od A do Z

Balíte do porodnice? Ty tam jsou časy, kdy stačilo pyžamo a občanka. Chce to spojit pečlivost se zdravým rozumem a nevláčet tašku jak na utkání v hokeji.

Doba čtení: 5 minut

Jsme svědky epidemie císařských řezů

ROZHOVOR – Už čtvrtina porodů v ČR je císařským řezem. „Ženám, které hájí porod jako přirozenou věc, rozhodně fandím,“ říká profesor ALEŠ ROZTOČIL. Ale kdyby měl rodit, chce císaře.

Doba čtení: 11 minut

Sluchové vady lze odhalit již v porodnici

Bulovka provádí včasnou diagnostiku vad sluchu u novorozenců a kojenců. Není to ale běžné. V Nemocnici Na Bulovce se provádí u každého novorozence, které je na neonatologickém oddělení, diagnostika sluchu (screening sluchových vad). Vyšetření provádí speciálně vyškolení lékaři oddělení ORL. „Díky včasné diagnostice sluchových vad už v novorozeneckém či kojeneckém věku se může začít co nejdříve s rehabilitací sluchu, která tak zlepší psychomotorický vývoj dítěte, zvýší jeho komunikační možnosti…

5. 4. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak chtějí rodit ženy v Česku? Hlavně přirozeně

České ženy dávají přednost co nejpřirozenějšímu způsobu porodu v nemocnici. Z výzkumu na více než šesti tisících ženách plyne, že porod císařem by zvolilo jen pět procent z nich.

16. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Soud rozhodl: Ženy smějí rodit doma s porodní asistentkou z nemocnice

Nemocnice má podle průlomového verdiktu Městského soudu v Praze zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Podle rozsudku je to svobodné právo žen.

27. 1. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Ženy chtějí rodit doma. Zažalují proto Česko

Budoucí matky a porodní asistentky zažalují Česko u Evropského soudu pro lidská práva. Chtějí, aby jim stát umožnil rodit doma, což nově přijaté zákony od letoška znemožňují.

12. 1. 2012 10:30
Doba čtení: 2 minuty