Hlavní navigace

Nejhezčí snímky porodů. Křehkost, intimita, silné emoce, a to všechno úplně zblízka

3. 5. 2023

Sdílet

Tak jako každý rok počátkem jara vyhlásila asociace sdružující porodní fotografy z celého světa vítěze své soutěže o nejlepší snímky z momentu příchodu na svět. Některé z nich jsou velice něžné, jiné se nebojí ukázat ani silné emoce či syrovost příchodu na svět.

Každoroční soutěž Mezinárodní asociace profesionálních fotografů porodů (IAPBP) oslavuje krásu zrození a dovednosti porodních fotografů – téhle profesi se dobře daří zejména v USA, ale mnoho příspěvků je také z Brazílie, Austrálie,  Holandska či Německa. 

Výherci – letos už potřinácté – se vyhlašují ve čtyřech hlavních kategoriích, které víceméně odpovídají přípravě na porod a jeho třem fázím včetně té těsně po příchodu dítěte na svět. Letos se objevilo i několik nových podkategorií, konkrétně se vyhlašovala nejlepší černobílá porodní fotka, dokumentární fotka, umělecká fotografie a fotografie zachycující příběhy, kdy rodiče o miminko přišli. Mnohé ze snímků zachycují také porod doma

Asociace porodních fotografů neboli International Association of Professional Birth Photographers má celosvětově přes 1100 členů ve dvaapadesáti zemích. Ačkoli vyhlášení výsledků nese letošní vročení, ve skutečnosti jde o nejlepší snímky z roku 2022, které se teď dočkaly ohodnocení. Snímky, třicet dva těch nejlepších napříč kategoriemi plus tři desítky dalších, zveřejňujeme se souhlasem IAPBP. 

Jak rodily naše prababičky a co se odehrávalo v porodnicích před padesáti lety Přečtěte si také:

Jak rodily naše prababičky a co se odehrávalo v porodnicích před padesáti lety

Jsme neuvěřitelně hrdí na účastníky letošní soutěže, protože navzdory všemu, co jsme v naší komunitě museli vydržet v posledních letech, jsou porodní fotografové nadále připravení překonávat náročné výzvy, komentovala v tiskové zprávě výsledky soutěže Liz Cook, ředitelka asociace. 

Matka dvou dcer s manželem více než 13 let provozuje úspěšnou firmu nabízející svatební a portrétní fotografii ve Forest ve Virginii, nicméně za splněný sen považuje právě vedení asociace, která má mimo jiné zvyšovat popularitu této profese. Liz Cook zmínila i novou kategorii zachycující okamžiky, kdy se lidé musí vyrovnávat se ztrátou očekávaného dítěte. Považuje ji za velmi důležitou už proto, že takto končí čtvrtina těhotenství, počítaje v to i potrat v raných fázích. 

Chtěla bych poděkovat každému, kdo se angažuje v oboru, a také rodinám, které souhlasily se sdílením svých krásných okamžiků narození s veřejností, dodala šéfka asociace. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).