Hlavní navigace

genetika

GMO – dobro lidstva?

KOMENTÁŘ – Je na čase přehodnotit odmítavý postoj k biotechnologiím, včetně GMO – geneticky modifikovaných organismů.

Doba čtení: 3 minuty

Máte v rodině dědičnou chorobu? Genetici zjistí riziko, zda ji budou mít vaše děti

Příčina nemocí se hledá v DNA čím dál častěji. „Pokud se setkají dva přenašeči stejné choroby, pak je 25% riziko, že jejich dítě bude nemocné,“ říká molekulární genetička Iveta Valášková.

3. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Chlapci slábnou svaly, prognózy mu dávají dvanáct let života

Na první pohled Honzík vypadá jako jeden z mnoha osmiletých chlapců. Jenže má svalovou dystrofii. Nemoc, která nezná lék a prý ani slitování.

3. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Dobrá zpráva pro tlouštíky: Obezita může být zdravá

Straší vás lékař soupiskou nemocí, které vám hrozí, jestli okamžitě nezhubnete, a vy se přitom cítíte mnohem lépe než váš hubený známý? Možná patříte mezi čtvrtinu lidí, kteří jsou tzv. zdravě obézní.

Doba čtení: 3 minuty

Personalizovaná medicína: léčba na míru je zatím sci-fi

Vyšetření genomu je nákladné, ale mohlo by nás provázet celým životem stejně jako občanský průkaz. Naše léčba by byla kvalitní, efektivní, často i levnější. Proč to nejde v praxi?

Doba čtení: 5 minut

Geneticky modifikovaná kukuřice je v ČR na ústupu

V České republice se letos vypěstuje méně geneticky modifikované kukuřice než v minulém roce. To platí i pro celou EU, na rozdíl od ostatních zemí světa.

Doba čtení: 2 minuty

Lynchův syndrom – voucher na chemoterapii už do kolébky

Pro lékaře je smrtelný Lynchův syndrom jedna z nejzáhadnějších nemocí dneška. Zemřel kvůli němu populární moderátor Vladimír Čech. Genetická vada předurčuje k rakovině již od narození.

Doba čtení: 3 minuty

Co o nás prozradí DNA

Analýza DNA odhalí mnohé. Ale co když váš vzorek někdo zneužije? Je to možné? Je. „Víc bych se ale bál toho, že mi někdo zneužije ukradenou občanku,“ říká genetik.

12. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nová publikace „GMO bez obalu“ je volně ke stažení

Ministerstva zemědělství vydalo publikaci věnovanou geneticky modifikovaným organismům. Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal v letošním roce publikaci věnovanou geneticky modifikovaným organismům. Problematika GMO je stále na evropské úrovni kontroverzním tématem, které ne vždy je prezentováno nezaujatě a s ohledem na dosavadní vědecky podložené studie. Proto odbor bezpečnosti potravin inicioval vznik publikace GMO BEZ OBALU.

11. 9. 2012 10:54
Doba čtení: 1 minuta

Rizika GMO? Neliší se od jiných

Označení GMO je vnímáno všeobecně negativně. Bitvu pro a proti geneticky modifikovaným organismům řídí byznys. Genetika ale je cestou k růstu zemědělské produkce i kvality potravin.

Doba čtení: 6 minut

Žijeme déle. Ale jen proto, že nám nehrozí sežrání šavlozubým tygrem

I kdyby neexistovalo žádné stárnutí, stejně bychom nebyli nesmrtelní. Dříve nebo později by nás dostala nějaká nehoda. Jaké tedy máme šance oddálit smrt?

13. 6. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

GMO - záchrana, nebo zkáza lidstva?

Geneticky modifikované rostliny mají vlastnosti, které dříve neměly. Jaký vliv mají na lidi, kteří je jedí? Je genetická modifikace „nevinná, dokud jí nebyla prokázána vina“?

Doba čtení: 7 minut

Kdy zpomalíme stárnutí? Za 25 let

Nový objev sice neslibuje nesmrtelnost, zato prodloužení života a zdraví až do smrti. Kdyby bylo z hlediska přírodního výběru výhodné být nesmrtelným, přece bychom už nesmrtelní byli?

Doba čtení: 4 minuty

Antig(ž)en Jindřicha VIII.

Nová teorie nabízí vysvětlení opakovaných neúspěchů vládce hrdého Albionu ve snaze zplodit dědice i jeho podivného chování na sklonku života. Na vině by mohl být vzácný krevní antigen.

Doba čtení: 5 minut

Kapavka je taky jenom člověk

Bakterie způsobující kapavku má v sobě lidské geny. Nikdo neví, jak se do ní dostaly, ani k čemu jí jsou. Je to vůbec první doložený přenos DNA mezi člověkem a jeho parazitem.

25. 2. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty