„Chronickým onemocněním ledvin trpí ve vyspělých zemích každý desátý člověk. U nás je to asi jeden milion lidí. Většina z nich o tom ale neví,“ vysvětluje profesor Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie, Transplantcentra a vedoucí lékař Transplantační laboratoře Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
„Mírně snížená funkce ledvin je přitom dokonce rizikem dalších komplikací, zejména vzniku onemocnění srdce a cév. Pokud ledviny nefungují správně a neléčí se, může dojít v nejvážnějších případech až k jejich selhání,“ dodává.
Hlavními příčinami chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak. „Týká se to přibližně poloviny pacientů. Většina z nich je navíc obézní nebo má nadváhu. Choroby ledvin však mohou být i vrozené nebo autoimunitní,“ říká profesor Viklický.
Pro koho je screening a jak probíhá?
Podstoupit preventivní vyšetření ledvin je obzvlášť vhodné, pokud je vám více než 55 let, kouříte, léčíte se s cukrovkou nebo s vysokým krevním tlakem, máte nadváhu či obezitu. Jmenované faktory totiž představují riziko pro zdraví ledvin. V potaz vezměte i fakt, zda se ve vaší rodině vyskytly nemoci ledvin.
Vyšetření je velmi jednoduché a rychlé, trvá kolem patnácti minut. Stačí si s sebou přinést ranní moč ve sterilní zkumavce. Tu koupíte v lékárnách. Zdravotník provede orientační vyšetření moči papírkem na přítomnost bílkoviny.
Dále vyšetří krev (odběr kapky krve z prstu), změří vám krevní tlak a absolvujete osobní pohovor s lékařem na vyhodnocení rizik. Lékař se vás bude ptát také na vaši rodinnou anamnézu.
B. Braun otevře desítku ambulancí
V rámci Světového dne ledvin, který připadá na druhý čtvrtek v březnu, letos tedy na 13. března, můžete screening na řadě míst absolvovat zdarma a bez objednání. Jako každoročně otevírá některé své ambulance síť dialyzačních středisek B. Braun Avitum, kde budou zdravotníci připraveni od 8 do 15 hodin.
Konkrétně jde o desítku nefrologických ambulancí: v Ivančicích, Olomouci, Ostravě, Otrokovicích, Plzni, Praze – Bulovka a Praze – Ohradní, Teplicích, Uherském Brodě, Ústí nad Orlicí a o nefrologické ambulance B. Braun Avitum na Slovensku.
Přijít můžete i na pražský Smíchov
Na důležitost včasného záchytu upozorní také akce Kryjte záda ledvinám, kterou 13. a 14. března pořádá v Praze IKEM ve spolupráci se společností Boehringer Ingelheim a pod záštitou České nefrologické společnosti. A to od 10 do 16 hodin v obchodním centru Nový Smíchov.
Příchozí si mohou nechat ve stanu u hlavního vchodu změřit krevní tlak či hladinu cukru v krvi. „Zdravotníci, kteří budou na místě, navíc zájemcům provedou i orientační vyšetření funkce ledvin. Z kapky krve zjistí jejich hodnotu kreatininu. Ta napoví, zda mají ledviny v pořádku,“ popisuje doktorka Silvie Rajnochová-Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM, která se akce s několika dalšími lékaři a sestrami také zúčastní.
„Na místě s pacienty výsledky zkonzultujeme a případně doporučíme další vyšetření. Rádi bychom, aby si lidé uvědomili, že prevencí mohou jen získat a že do zdraví se vyplatí investovat,“ dodává lékařka.
Více informací o onemocnění ledvin lze nalézt na webu www.kryjtezadaledvinam.cz.
Orientační test rizikových faktorů ovlivňujících zdraví ledvin si můžete provést i z pohodlí domova díky ledvinové kalkulačce.
Proč jsou ledviny tak důležité?
Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních, onemocnění.
Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění.