Hlavní navigace

Vajec prý bude před Velikonoci dost. Kde, jaká a za kolik?

3. 4. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Supermarket není jediná možnost, kde pořídit vajíčka. Je sice nejpohodlnější, ale ne nejlevnější. Například bio vejce prodávají řetězce za deset korun, farmáři za tři.

Většina domácností je dnes, co se vajec týká, odkázána především na nabídku supermarketů, kde je nakupuje spolu s dalšími potravinami. Není to ale možnost jediná, byť ty ostatní jsou poněkud náročnější na čas, obvykle ale ne na peníze.

Jaká vejce tedy můžeme aktuálně před velikonočními svátky nakoupit, kde a na kolik nás to vyjde?


Autor: SXC

Bílá vajíčka – zájem o ně je hlavně o Velikonocích

Ceny vajec klesnou po Velikonocích

Poptávka převyšující nabídku vyhnala ceny vajec vysoko a spotřebitelé, kteří se obávali, že hranice šest až deset korun za kus není konečná, zareagovali jejich skupováním. „Vajíčková krize“ nás proslavila i za hranicemi – „zájezdy“ za nákupem vajíček nazvali naši němečtí sousedé „křečkováním“.

Jak se bude cena vajec vyvíjet, se zdráhají předpovídat prodejci i distributoři. Lze ale předpokládat, že vajíčka postupně zlevní. Ovšem pravděpodobně až po Velikonocích, kdy přirozeně opadne poptávka po tomto produktu. Producenti vajec, kteří zaspali a nestihli vytvořit pro slepice takové podmínky, které požaduje směrnice Evropské unie, své nedostatky postupně napraví, což zaplní výpadek na trhu. Podle Českomoravské drůbežářské unie pak naroste soběstačnost České republiky v produkci vajec až na 80 procent. 

Ačkoli vajíčka před Velikonocemi s velkou pravděpodobností nezlevní, dobrou zprávou je, že by jich mělo být dost. „Osobně si myslím, že poptávka po vejcích bude normální, neboť se lidé již nyní předzásobili. V žádném případě před Velikonocemi nehrozí nedostatek vajec. Obchody jsou plynule zásobovány a nosnice snáší stále,“ uvedla Dana Tůmová, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

Naše společnost má a bude mít pro své zákazníky dostatek vajec k dispozici,“ ujistil Michael Šperl, tiskový mluvčí společnosti Kaufland. Vzhledem ke složité situaci na trhu Kaufland objednal vejce nejen u českých dodavatelů, ale také u partnerů v zahraničí, například ve Španělsku, Německu a Holandsku.

Právě dovoz vajec ze zahraničí by mohl cenu komodity srazit dolů. „Cena vajec podle mne už neporoste, spíše bude díky menšímu zájmu a také dovozům trochu klesat. Jednotlivé státy, které nesplnily Směrnici, postupně dodělávají výměnu technologií, a tak pomalu roste výroba vajec v celé EU a mění se situace na evropském trhu v nabídce i v cenách,“ dodala Dana Tůmová.

Konkrétnějším odhadům ceny vajec v první polovině dubna se supermarkety brání. „Situace na trhu vajec se stabilizuje postupně, a proto vývoj cen vajec o Velikonocích nelze nyní jednoznačně odhadnout. V současné době vejce z klecového chovu prodáváme za kus od 4 Kč, z hal za 6 Kč a bio za 10 korun,“ sdělila Eva Karasová z tiskového oddělení Tesca.

Předpovídat ceny vajec odmítl i obchodní řetězec Lidl, který momentálně prodává deset kusů vajíček běžné velikosti M za 39,90, zatímco větší balení po třiceti kusech za 109 korun. V případě nákupu většího balení tak jedno vajíčko vyšlo na 3,60 korun za kus.

Levná vejce od českých farmářů


Autor: SXC

Nejdražší vejce jsou ta z ekologických chovů

Cenu vajec z velké části ovlivňuje jejich původ. Nejdražší jsou vajíčka z ekologických chovů, jež v supermarketech koupíte asi za deset korun za kus. Sekundují jim vejce od slepic chovaných v halách, které pořídíte za cca šest korun za kus. Nejlevnější jsou vejce z klecového chovu – koupíte je za necelé čtyři koruny.

Bio vajíčko ovšem můžete pořídit mnohem levněji než za cenu nabízenou v supermarketech. Stačí se vypravit přímo k farmáři. Například Pavel Kýr z Heroltic na Olomoucku, který na své farmě vyprodukuje asi šestnáct set vajec denně, prodává vejce za 5,50 korun za kus. Ještě levněji prodává ekologická vajíčka farmář Roman Noll z Nymburska. Vejce zde pořídíte přibližně za tři koruny.

Další možností, kde sehnat kvalitní česká vejce za relativně příjemnou cenu, jsou farmářské trhy, které se po zimě opět objevují v řadě českých i moravských měst.

Vše o farmářských trzích najdete u nás:

Zkusit můžete také známé na vesnici, kteří chovají slepice, jež se po zimě opět roznesly. „Denně sbírám pět až deset vajec, které samozřejmě nestihnu spotřebovat,“ říká Jana Krečová z malé obce na Rokycansku, která prodává sousedům vajíčko za tři koruny.

Uchovávání vajec

 • čerstvá vejce se musejí uchovávat v teplotách od 5 °C do 18 °C po dobu uvedenou na obalu
 • uvařená vejce skladované při 5 až 10 °C jsou bez problémů použitelná zhruba deset dní, neuchovávat v pokojové teplotě!

České vejce poznáte podle zkratky CZ, bio podle 0

I z nákupu vajec se stala malá věda. Jestliže dáváte přednost českým výrobkům, bude vás zajímat, jak česká vejce v supermarketech vlastně poznat. To, že byla vejce zabalena v České republice, vůbec neznamená, že pocházejí z českých chovů.

A vzhledem k tomu, že velké řetězce řeší nedostatek vajec na trhu nákupem v zahraničí, přijde vhod malý průvodce značením vajec.

Na vejcích musí být vždy uveden rozlišovací kód producenta. Z tohoto kódu vyčtete:

Typ chovu

 • tedy to, zda byly slepice chovány v klecích, v halách apod. Označuje se číslicí 0 – 3, kdy 0 značí ekologický chov, 1 vejce od slepic z volného výběhu, 2 vejce od slepic z halového chovu, 3 slepice z klecového chovu

Registrační kód státu

 • jestliže chcete česká vejce, hledejte zkratku CZ

Číslo hospodářství

 • posledního čtyřčíslí označuje registrační číslo hospodářství

Na obalu vajec najdete další informace:

Třída vajec

 • vždy nese označení A – čerstvá vejce (třída B je možná jen u vajec pro průmyslové zpracování)

Baleno…

 • číslo balírny/třídírny, kterému předchází značka státu, tzn. CZ, PL apod.

Hmotnost

 • se značí písmeny S až XL: XL – velmi velká: hmotnost 73 g a více, L – velká: hmotnost od 63 g do 73 g, M – střední: hmotnost od 53 g do 73 g, S – malá: hmotnost do 53 g

Datum minimální trvanlivosti

 • nejdéle 28 dní po snášce, vejce musejí být dodána zákazníkům nejpozději do 21 dnů po snášce
 • u vajec s označením „extra“ nebo „extra čerstvá“ musí být vyznačeno datum snášky a lhůta devíti dnů
 • pozor, pokud jsou prodávána vařená a barvená vejce, jsou považována za výrobek z vajec, u kterého stanovuje minimální trvanlivost a podmínky skladování sám výrobce a ručí za ně.

Způsob chovu

 • slovně vyjádřený způsob chovu nosnic (tradiční chov či ekologická produkce)

„Vejce prodávaná v tržnici, na tržišti nebo do místní maloobchodní prodejny musejí být též označena stanoveným způsobem – kódem producenta,“ upozorňuje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. „Za místní maloobchodní prodejnu se v této souvislosti považuje maloobchodní prodejna v obci, v níž prodejna sídlí, zpravidla nejblíže hospodářství chovatele.“ Označování vajec pak neplatí pro chovatele, kteří chovají méně než padesát nosnic.

Autor článku

O zdravý životní styl a výživu se zajímá soukromě i profesně. Ráda ochutnává dobrá jídla v restauracích, experimentuje při vaření, pěstuje vlastní zeleninu a bylinky. Píše blog o jídle www.cojime.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).