Hlavní navigace

Vajec prý bude před Velikonoci dost. Kde, jaká a za kolik?

Autor: SXC
Jana Poncarová

Supermarket není jediná možnost, kde pořídit vajíčka. Je sice nejpohodlnější, ale ne nejlevnější. Například bio vejce prodávají řetězce za deset korun, farmáři za tři.

Doba čtení: 5 minut

Většina domácností je dnes, co se vajec týká, odkázána především na nabídku supermarketů, kde je nakupuje spolu s dalšími potravinami. Není to ale možnost jediná, byť ty ostatní jsou poněkud náročnější na čas, obvykle ale ne na peníze.

Jaká vejce tedy můžeme aktuálně před velikonočními svátky nakoupit, kde a na kolik nás to vyjde?


Autor: SXC

Bílá vajíčka – zájem o ně je hlavně o Velikonocích

Ceny vajec klesnou po Velikonocích

Poptávka převyšující nabídku vyhnala ceny vajec vysoko a spotřebitelé, kteří se obávali, že hranice šest až deset korun za kus není konečná, zareagovali jejich skupováním. „Vajíčková krize“ nás proslavila i za hranicemi – „zájezdy“ za nákupem vajíček nazvali naši němečtí sousedé „křečkováním“.

Jak se bude cena vajec vyvíjet, se zdráhají předpovídat prodejci i distributoři. Lze ale předpokládat, že vajíčka postupně zlevní. Ovšem pravděpodobně až po Velikonocích, kdy přirozeně opadne poptávka po tomto produktu. Producenti vajec, kteří zaspali a nestihli vytvořit pro slepice takové podmínky, které požaduje směrnice Evropské unie, své nedostatky postupně napraví, což zaplní výpadek na trhu. Podle Českomoravské drůbežářské unie pak naroste soběstačnost České republiky v produkci vajec až na 80 procent. 

Ačkoli vajíčka před Velikonocemi s velkou pravděpodobností nezlevní, dobrou zprávou je, že by jich mělo být dost. „Osobně si myslím, že poptávka po vejcích bude normální, neboť se lidé již nyní předzásobili. V žádném případě před Velikonocemi nehrozí nedostatek vajec. Obchody jsou plynule zásobovány a nosnice snáší stále,“ uvedla Dana Tůmová, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

Naše společnost má a bude mít pro své zákazníky dostatek vajec k dispozici,“ ujistil Michael Šperl, tiskový mluvčí společnosti Kaufland. Vzhledem ke složité situaci na trhu Kaufland objednal vejce nejen u českých dodavatelů, ale také u partnerů v zahraničí, například ve Španělsku, Německu a Holandsku.

Právě dovoz vajec ze zahraničí by mohl cenu komodity srazit dolů. „Cena vajec podle mne už neporoste, spíše bude díky menšímu zájmu a také dovozům trochu klesat. Jednotlivé státy, které nesplnily Směrnici, postupně dodělávají výměnu technologií, a tak pomalu roste výroba vajec v celé EU a mění se situace na evropském trhu v nabídce i v cenách,“ dodala Dana Tůmová.

Konkrétnějším odhadům ceny vajec v první polovině dubna se supermarkety brání. „Situace na trhu vajec se stabilizuje postupně, a proto vývoj cen vajec o Velikonocích nelze nyní jednoznačně odhadnout. V současné době vejce z klecového chovu prodáváme za kus od 4 Kč, z hal za 6 Kč a bio za 10 korun,“ sdělila Eva Karasová z tiskového oddělení Tesca.

Předpovídat ceny vajec odmítl i obchodní řetězec Lidl, který momentálně prodává deset kusů vajíček běžné velikosti M za 39,90, zatímco větší balení po třiceti kusech za 109 korun. V případě nákupu většího balení tak jedno vajíčko vyšlo na 3,60 korun za kus.

Levná vejce od českých farmářů


Autor: SXC

Nejdražší vejce jsou ta z ekologických chovů

Cenu vajec z velké části ovlivňuje jejich původ. Nejdražší jsou vajíčka z ekologických chovů, jež v supermarketech koupíte asi za deset korun za kus. Sekundují jim vejce od slepic chovaných v halách, které pořídíte za cca šest korun za kus. Nejlevnější jsou vejce z klecového chovu – koupíte je za necelé čtyři koruny.

Bio vajíčko ovšem můžete pořídit mnohem levněji než za cenu nabízenou v supermarketech. Stačí se vypravit přímo k farmáři. Například Pavel Kýr z Heroltic na Olomoucku, který na své farmě vyprodukuje asi šestnáct set vajec denně, prodává vejce za 5,50 korun za kus. Ještě levněji prodává ekologická vajíčka farmář Roman Noll z Nymburska. Vejce zde pořídíte přibližně za tři koruny.

Další možností, kde sehnat kvalitní česká vejce za relativně příjemnou cenu, jsou farmářské trhy, které se po zimě opět objevují v řadě českých i moravských měst.

Vše o farmářských trzích najdete u nás:

Zkusit můžete také známé na vesnici, kteří chovají slepice, jež se po zimě opět roznesly. „Denně sbírám pět až deset vajec, které samozřejmě nestihnu spotřebovat,“ říká Jana Krečová z malé obce na Rokycansku, která prodává sousedům vajíčko za tři koruny.

Uchovávání vajec

 • čerstvá vejce se musejí uchovávat v teplotách od 5 °C do 18 °C po dobu uvedenou na obalu
 • uvařená vejce skladované při 5 až 10 °C jsou bez problémů použitelná zhruba deset dní, neuchovávat v pokojové teplotě!

České vejce poznáte podle zkratky CZ, bio podle 0

I z nákupu vajec se stala malá věda. Jestliže dáváte přednost českým výrobkům, bude vás zajímat, jak česká vejce v supermarketech vlastně poznat. To, že byla vejce zabalena v České republice, vůbec neznamená, že pocházejí z českých chovů.

A vzhledem k tomu, že velké řetězce řeší nedostatek vajec na trhu nákupem v zahraničí, přijde vhod malý průvodce značením vajec.

Na vejcích musí být vždy uveden rozlišovací kód producenta. Z tohoto kódu vyčtete:

Typ chovu

 • tedy to, zda byly slepice chovány v klecích, v halách apod. Označuje se číslicí 0 – 3, kdy 0 značí ekologický chov, 1 vejce od slepic z volného výběhu, 2 vejce od slepic z halového chovu, 3 slepice z klecového chovu

Registrační kód státu

 • jestliže chcete česká vejce, hledejte zkratku CZ

Číslo hospodářství

 • posledního čtyřčíslí označuje registrační číslo hospodářství

Na obalu vajec najdete další informace:

Třída vajec

 • vždy nese označení A – čerstvá vejce (třída B je možná jen u vajec pro průmyslové zpracování)

Baleno…

 • číslo balírny/třídírny, kterému předchází značka státu, tzn. CZ, PL apod.

Hmotnost

 • se značí písmeny S až XL: XL – velmi velká: hmotnost 73 g a více, L – velká: hmotnost od 63 g do 73 g, M – střední: hmotnost od 53 g do 73 g, S – malá: hmotnost do 53 g

Datum minimální trvanlivosti

 • nejdéle 28 dní po snášce, vejce musejí být dodána zákazníkům nejpozději do 21 dnů po snášce
 • u vajec s označením „extra“ nebo „extra čerstvá“ musí být vyznačeno datum snášky a lhůta devíti dnů
 • pozor, pokud jsou prodávána vařená a barvená vejce, jsou považována za výrobek z vajec, u kterého stanovuje minimální trvanlivost a podmínky skladování sám výrobce a ručí za ně.

Způsob chovu

 • slovně vyjádřený způsob chovu nosnic (tradiční chov či ekologická produkce)

„Vejce prodávaná v tržnici, na tržišti nebo do místní maloobchodní prodejny musejí být též označena stanoveným způsobem – kódem producenta,“ upozorňuje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. „Za místní maloobchodní prodejnu se v této souvislosti považuje maloobchodní prodejna v obci, v níž prodejna sídlí, zpravidla nejblíže hospodářství chovatele.“ Označování vajec pak neplatí pro chovatele, kteří chovají méně než padesát nosnic.