Hlavní navigace

Hlásit vedlejší účinky vakcín proti covidu může každý očkovaný. Návod, jak to udělat

9. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bolest paže, zimnice, únava, horečka. S těmito a jinými nepříjemnými stavy se po očkování proti covidu-19 setkala řada lidí. Ne každý ale ví, že ten, komu po očkování bylo zle, má možnost závažné vedlejší účinky hlásit lékovému ústavu. Hlášení může podat každý, nejen zdravotníci.

Proti nemoci covid-19 se v Česku očkuje od konce prosince loňského roku. Za tu dobu zdravotníci nebo pacienti nahlásili celkem 8684 vedlejších účinků vakcín. Na webu to uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Použito přitom bylo přes 12,5 milionu vakcín a ukončené očkování má v Česku 6,1 milionu lidí. Alespoň tak hovoří statistiky ministerstva zdravotnictví (MZ).

SÚKL vyzývá k hlášení podezření na nežádoucí účinky

Negativní účinky vakcín přitom řada očkovaných, někdy ani zdravotníků, nehlásí. Možná proto, že nevědí, že tak mohou učinit docela jednoduchou cestou – třeba přes internet. SÚKL proto na sociálních sítích zveřejnil před několika dny výzvu, aby jim očkovaní závažné vedlejší účinky vakcíny hlásili. Ostatně tak lze učinit nejen u látek proti covidu, ale i u každého jiného očkování nebo léků, které pacient bere.

„Prosíme vás o hlášení jakéhokoliv podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek léčivého přípravku. Hlásit je možné několika způsoby, nejlépe vyplněním elektronického formuláře. Dále je možné použít formuláře ve formátu PDF, zaslat e-mail s popisem nežádoucího účinku, případně jej nahlásit telefonicky,“ stojí ve výzvě, kterou SÚKL zveřejnil na Facebooku i na svém webu.

SÚKL nabádá, aby lidé hlásili i jen podezření na nežádoucí účinky. „Protože rozhodnout o tom, zda existuje kauzální vztah mezi nežádoucím účinkem a podáním léčivého přípravku je v mnoha případech (…) velmi obtížné. Je možné, že se se stejnou reakcí setkali i jiní zdravotničtí pracovníci a poslali hlášení, a právě kumulace počátečních ‚podezření‘ dává v čase vzniknout farmakovigilančnímu signálu,“ uvádí úřad. Tedy podezření, že mezi popsanou zdravotní komplikací a podáním léku existuje příčinný vztah.

Proto by lidé měli hlásit vše, co považují za neobvyklé nebo odlišné. „Při hlášení podezření na nežádoucí účinek nemusíte být přesvědčeni o tom, že nežádoucí účinek byl způsoben lékem,“ podotýká SÚKL na webu.

Postup pro hlášení podezření na vedlejší účinky

  • Nejjednodušší je elektronická cesta. Stačí jít na web SÚKL a vyplnit online formulář pro hlášení nežádoucích účinků. Pacient ovšem musí počítat s tím, že formulář má několik stránek, není anonymní a ptá se na řadu detailů včetně výšky, váhy a anamnézy dotazovaného, případného i na kontakt na lékaře. Po přijetí formuláře jsou ale údaje anonymizovány.
  • Lze také vyplnit formulář ve formátu PDF a zaslat jej do ústavu e-mailem. Adresa je: farmakovigilance@sukl.cz.
  • Další možností je vytisknout si formulář ze stránek SÚKL, ten vyplnit a zaslat na adresu úřadu (SÚKL, Oddělení famakovigilance, Šrobárova 48, 100 41 Praha).
  • Podezření na nežádoucí účinek lze hlásit také telefonicky na sekretariátu Oddělení farmakovigilance. Čísla jsou: 272 185 322 nebo 272 185 885.

Zdroj: SÚKL

Nejčastější podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu

Vyšší zájem o očkování vzbudila podzimní vlna nemoci a možnost dostat třetí, takzvanou posilující dávku vakcíny. Těch zatím MZ eviduje 22 559.

Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky u vakcín proti covidu patří příznaky a reakce v místě aplikace, tedy v paži. Těmi jsou například bolest, zarudnutí, otok včetně velkého otoku ruky, teplo, zduření, modřina, brnění, vyrážka, zánět. V paži také očkovaní mívají pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže a mravenčení. Tedy takzvanou parestezii nebo hypestezii.

Očkovaní také krátce po vakcinaci řeší horečku, třesavku, zimnici, únavu, slabost, malátnost, pocit nepohody, otok obličeje, mají pocity horka či chladu, bolest na hrudi, v podpaží nebo mají sníženou pohyblivost ruky.

Možných nežádoucích účinků může být celá řada. Výše vyjmenované jsou ty nejčastěji hlášené, které se obvykle dostavují krátce po očkování. Přehled dalších podezření na nežádoucí účinky vakcíny proti covidu najdete na webu SÚKL.

122 podezření na úmrtí

Mezi velmi vzácnými nežádoucími účinky ústav zmiňuje také snížení počtu krevních destiček nebo vznik trombózy. Podle SÚKLu byla potvrzena příčinná souvislost mezi nimi a vakcínami AstraZeneca (Vaxzevria) a Janssen.

Z webu lze také vyčíst, že SÚKL dosud přijal 122 hlášení, která hovoří o podezření, že podání vakcíny vedlo ke smrti.

Některá tato hlášení souvisejí s propuknutím infekce po očkování. SÚKL ovšem udává, že žádná z vakcín proti covidu sama o sobě nemoc nemůže způsobit.

SÚKL tato hlášení vyhodnotil v rámci ČR a poté odeslal do databáze EudraVigilance, který spadá pod Evropskou agenturu pro léčivé přípravky a slouží ke zpracování hlášení a hodnocení podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).