Hlavní navigace

V zimě na kolo? Jde to, ale musíte se dobře připravit

25. 12. 2009

Sdílet

Aktualizováno 10. 2. 2009 17:33
Většina cyklistů svá kola koncem října ukládá k zimnímu spánku a věnuje se jiným sportům nebo odpočinku. Jsou ovšem i takoví nadšenci, které ani teploty kolem nuly, ale ani sníh od ježdění neodradí. Naopak se na zimní cyklistiku vyloženě těší. Co si připravit, pokud chcete vyjet na kolo v zimě?

Přestože zimní období spojené se sněhem nabízí nepřeberné množství sportovního vyžití, někomu se možná přece jen po kole zasteskne a rozhodne se jej provětrat. Hlavní důvody jsou vlastně dva. Ten první, že dotyčného cyklistika baví a nevidí jediný důvod, proč by ho měl od oblíbeného koníčka odradit mráz či sníh. Vybaven správným oblečením si naplánuje vhodnou trať a vyrazí na výlet. Druhým důvodem je sníh. Ten vám pod koly praská, klouže to a vy si užíváte smyky. Navíc pád do sněhu zas tak nebolí, ale musíte padat šikovně. Někteří cyklisté to přímo milují, jeden mi dokonce řekl, že cyklistika je pro něj spíše zimním sportem, při kterém zažije spoustu legrace.

Nevíte, jak začít s cyklistikou? Čtěte seriál Desatero cyklistiky

Dalším lákadlem může být i to, že tratě v zimě nepřipomínají rušné dálnice, jak tomu bývá po zbytek roku, kdy na kolo usedne mnohem více nadšenců. 

Co na sebe?

kolo, sníh, cyklistika

Cyklisty v zimě omezuje hlavně chlad a mráz. Dnes, v době dokonalého moderního dvouvrstvého spodního prádla s vynikajícími funkčními vlastnostmi, s výborným odvodem vlhkosti a zároveň ideální tepelnou izolací těla, nepředstavuje oblečení žádný problém. Za kvalitu se ale samozřejmě platí. Pokud si v zimě nechcete jízdu na kole odepřít, rozhodně vám doporučuji oblečení vysoce prodyšné a hlavně odolné proti profouknutí. Na kole to přece jen fouká o trochu více než při běhu nebo při chůzi. Prádlo by rozhodně mělo absorbovat pot, který by vás jinak mohl nepříjemně studit, nebo dokonce ohrozit i vaše zdraví. Rozhodně by nám nikdy nemělo táhnout na záda.

Čtěte téma: Vybíráme funkční prádlo: Syntetika nebo ovčí vlna?

Základem jsou také rukavice. Prsty, které se při jízdě příliš nehýbají a současně prořezávají  studený vzduch, tak mohou snadno omrznout. Navíc se zkřehlými prsty opravdu špatně brzdí. Stejně tak je třeba chránit i ostatní klouby, zejména kolena – používají se nejrůznější návleky. Speciální cyklo návleky, které bývají nepromokavé, se dají pořídit i na jiné části těla a dokonce i na boty. V neposlední řadě nezapomeňte na šátek na krk, což je zřejmě zbytečná poznámka, protože s holým krkem v zimě málokdo vyjde třeba jen na procházku.

Hlavu pochopitelně chrání helma, pod kterou si také můžete nasadit speciální zimní čepici pod helmu nebo šátek. Mimo jiné zabráníte omrznutí uší. Pokud fouká silný vítr, je nejlepší ochranou kukla.

Jezdíte v zimě na kole?

Jak se jezdí v zimě

Při jízdě na kole v chladných dnech platí, že musíme být neustále v pohybu, což znamená, že zbytečně nezastavujeme. Pokud nechceme být osamělými jezdci v bílé krajině, jako parťáka si raději zvolíme někoho, kdo nám stačí a nikde na něj proto nemusíme čekat. Pokud ovšem zastavit musíte, zvolte místo pod kopcem – výšlap vás pak rychleji zahřeje.

TIP: Nevíte, kam na výlet? Zkuste si vybrat na Vitalia.cz 

Ohled byste měli vzít i na zvolenou trasu. Rozhodně by její součástí neměl být dlouhý sjezd, při kterém byste i v dobrém oblečení  mohli snadno prochladnout. S dlouhými výlety raději počkejte na jaro, protože v zimě odborníci doporučují jezdit na kole maximálně tři hodiny. Pokud přesto chcete být v sedle třeba celý den, počítejte s přestávkami (ideálně dvouhodinovými) v ně­jaké příjemně vyhřáté restauraci. Ideální trasa může vést v zimě také městem, ve kterém bývá tepleji než ve volné přírodě.

Na co si dát při zimní jízdě pozor

kolo, sníh, cyklistika

Zvýšenou opatrnost věnujte při cyklistice ve dnech, kdy teplota stoupne a začne obleva. Všude je mokro, kvůli kterému kola silně podkluzují. Stejně tak buďte opatrnější, když naopak voda na cestě zmrzne a cesta zledovatí. Taková jízda vás pak ve finále může docela slušně bolet.

Stejně tak není příliš vhodné zvolit pro výlet chvíli, kdy prudce sněží. Nejenže je to stejně jako za deště či ve větru nepříjemné, ale sněhové vločky, kterým navíc jedete vstříc, zásadně omezí váš rozhled a vy tak na případné nerovnosti zareagujete později, nebo to nestačíte vůbec. Při pádech se můžete nebezpečně zranit. Když už vám to nedá a na kolo při chumelenici stejně usednete, nezapomeňte na ochranné brýle.

Pamatujte na to, že se v zimě dny krátí a tudíž bude dříve tma. Nikdy proto nevyjíždějte bez světel. Pro každého cyklistu je stejně důležité vidět jako být viděn – a to i v případě, že nejezdí mezi auty.

Než na kolo vyrazíte

Než se necháte zlákat zasněženou krajinou, pořádně si zkontrolujte (nebo si nechte zkontrolovat odborníkem) funkčnost svých brzd. Stejně tak, jako vzorek na pláštích. Obojí pak oceníte hlavně při jízdě po zmrzlé cestě.     

Nevíte, kde si nechat zkontrolovat kolo? Podívejte se do naší databáze cykloservisů 

Vaše kolo si žádá zodpovědnou údržbu, která jde ruku v ruce s intenzitou vašeho ježdění. Nutné je pravidelné promazávání všech součástek, které se při jízdě pohybují (hlavně řetěz a ložiska), čímž zabráníme jejich rychlému opotřebování. Nutno dodat, že zimní maziva se od těch letních liší.

Při jízdě na sněhu lze očekávat, že se domů vrátíte s mokrým kolem a s vlhkostí je třeba se vypořádat,  zejména v odpružení, ložiscích a dalších součástech, jinak by vám mohlo zrezivět. Vždy kolo nejprve očistíme a usušíme, teprve potom mažeme – nezapomeňte, že kdo maže, ten jede!

Znáte nějakou dobrou zimní cyklistickou trasu?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).