Hlavní navigace

Udýchá alergik dětský tábor? Pomůže speciální terapie i vhodné vybavení

2. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Posíláte své alergické dítě na tábor a přemýšlíte, čím jej vybavit? Balíky kapesníků, kapky do očí a antihistaminika jsou nutností. Nebo začněte s léčbou. Protiroztočovou terapii lze zahájit kdykoli, na pylovou imunoterapii je čas na podzim či v zimě.

Letní tábor je pro alergika zážitkem jako pro kohokoli jiného, ale někdy i trápením. Venkovní aktivity mohou vyvolávat silné alergické reakce, zejména rýmu, ale i alergický zánět spojivek nebo třeba vyrážku. Mohou za to kvetoucí stromy, vonící tráva, poletující pyl nebo i kouř táborového ohně. Před alergiemi není úniku ani v chatkách, kde se skrývají neviditelní roztoči.

Alergie může udeřit v jakémkoli věku

Alergie podstatně zhoršuje dýchání, kvůli čemuž samozřejmě klesá i fyzická výkonnost.

Stejně tak jako může být překvapen senior, který nikdy v životě neměl alergické potíže, když se mu rozjede astma, potřebuje mít neustále po ruce kapesník i dítě, které ještě loni nemělo s alergií žádné problémy.

Alergie provází vyrážka a další reakce

Vyrážka, ekzém, rýma, astma či zánět spojivek bývají průvodním jevem alergií, jimiž trpí každý čtvrtý až pátý obyvatel České republiky.

Alergií je mnoho druhů podle látky, která je způsobuje.

Samotná alergie je neadekvátní reakcí imunitního systému napadeného člověka na podnět z vnějšího prostředí, který je pro jiného jedince (nealergika) naprosto neškodný.

Více o alergiích v katalogu nemocí.

Na vině jsou hlavně geny a prostředí

Alergie se spouští bez předešlého varování a může se skutečně týkat kohokoli v každém věku.

„Pro výskyt alergického onemocnění platí genetická predispozice. Buď jsou alergičtí oba, nebo jen jeden z rodičů,“ říká Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze a dodává, že záleží jen na různých okolnostech, za kterých dojde k aktivaci genů a projevům alergie.

„Významnou roli hraje vliv prostředí – respirační infekce, alergeny, tabákový kouř, výživové faktory, polutanty apod. Příznaky i typ alergie se mohou věkem měnit,“ dodává lékařka.

Galerie: Alergie na roztoče – věčný boj proti prachu

Tábory jsou na alergiky připraveny

Počet dětí s alergiemi stoupá a tábory s tím počítají. Dokonce se konají i dětské tábory specializované na alergiky a astmatiky, jejichž program je přizpůsoben potřebám dětí s těmito potížemi a po celou dobu je přítomen odborný lékař.

Také na běžném táboře musí být ze zákona po celou dobu, tedy 24 hodin denně, přítomen zdravotník, který by měl dbát na pravidelné užívání léků, případně umět alergickému dítěti pomoct.

Je důležité informovat zdravotníka o alergických potížích svého dítěte ještě před odjezdem. Pravidelné užívání preventivních léků je nutné a dítě by je mělo znát; hlavně by mělo mít u sebe (respektive s sebou uložené u zdravotníka) vždy také léky pro případ akutního záchvatu.

Čím vybavit alergické dítě na tábor

  • Pokud se na daném táboře nocuje v chatkách a spacácích, kupte dítěti protiroztočovou spací vložku do spacáku, která je navíc opatřena i návlekem/povlakem na polštář. Alergie na roztoče je někdy nazývána i alergií na prach, jehož jsou součástí.
  • Roztočům se daří ve vlhku a temnu. Poučte dítě, aby hodně větralo. Otevřením dveří a oken pustí dovnitř slunce. Větráním tedy nic nezkazí. Jde ale spíše o režimové opatření.
  • Samozřejmě nezapomeňte dítě vybavit antihistaminikem, popř. protialergickými kapkami do očí a sprejem do nosu, které potlačí akutní příznaky alergie.

Včasná diagnostika a vhodná léčba alergií u dětí

Pokud jste u vašeho dítěte zpozorovali, že by mohlo být alergické, neodkládejte návštěvu u specialisty. Dnešní medicína je již tak daleko, že dokáže pomoci. 

„Mezi projevy alergie patří typicky kýchání, rýma, ucpaný nos, kašel, a dokonce i obtížné dýchání. První návštěva u alergologa je velmi důležitá a trvá většinou delší dobu než následná kontrolní vyšetření,“  upozorňuje Iva Pončáková a dodává:

„Včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou alergie už v dětském věku umíme snížit či dokonce vyléčit alergii a s tím spojené riziko astmatu. Dítěti léčbou zlepšíme kvalitu života v dospělosti.“ 

Přestože v letní sezóně rodiče řeší spíše pylové alergie, alergie na pyly stromů nejsou jedinou alergií, s níž se může člověk setkat. Například s alergií na roztoče (prach) se můžete setkat během celého roku a není radno ji podcenit.

Galerie: Pod mikroskopem – co všechno nám doma létá vzduchem 

V případě pylové alergie je vhodné testování a krevní odběry na podzim. „Jedinou léčbou alergie je alergenová imunoterapie, antihistaminika symptomy pouze potlačují,“ říká rozhodně dr. Pončáková a dodává, že terapie je indikovaná už i pro děti od pěti let.

Alergenovou imunoterapii roztočovou lze zahájit kdykoli, pylovou (trávy, stromy, plevele) mimo probíhající pylovou sezónu, ideálně na podzim (jarní a letní pyly), případně v zimě (plevele). Proto je důležité navštívit alergologa s dostatečným časovým předstihem.

Odborná spolupráce:

MUDr. Iva Pončáková

Alergoložka z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).