Hlavní navigace

Trouba, nebo hrnec? Jaká jsou pravidla zavařování

8. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zavařovat můžeme kdeco a není k tomu zapotřebí speciální vybavení. Na co si dát pozor? A nebojte se experimentovat, třeba přidat do kompotu místo cukru sůl nebo vyzkoušejte netradiční kombinace.

Jahody, borůvky, třešně, maliny, ostružiny, broskve nebo dokonce i melouny a kiwi. Stejně jako ovocná je rozsáhlá i plejáda zeleniny, kterou lze zavařovat, a někdy můžeme vytvořit i velmi chutné kombinace.

Domácí lepší

Zavařování je historií prověřenou a oblíbenou metodou, jak si i do zimních měsíců uchovat úrodu ovoce a zeleniny. Marmelády, džemy, povidla, kompoty, sterilovaná zelenina, to vše jsou pochutiny, které pracují právě s principem zavaření neboli sterilace.

Domácí výrobky jsou přitom často s chutí těch kupovaných nesrovnatelné – jak jednou se zavařováním či „marmeládováním“ začnete, skoro jistě se už k průmyslově zpracovaným variantám nevrátíte.

Trouba, nebo hrnec?

Děsíte se prázdných sklenic, které musíte naplnit? Představujete si hodiny práce a nutnost speciálního vybavení? Zavařování vůbec nemusí být dřina. A dokonce nepotřebujete ani zavařovací hrnec, byť je jeho použití samozřejmě velmi praktické. Vystačíte si klidně s obyčejným hrncem, ale i troubou, mikrovlnkou, či dokonce myčkou nádobí.  

Každý způsob má svá ale: „Například v troubě je docela těžké udržet rovnoměrnou teplotu, zvlášť, pokud nemáte teploměr do trouby. Při zavařování v klasickém hrnci naplněném vodou je zase potřeba zajistit, aby se sklenice nedotýkaly a neklapaly o sebe, jinak hrozí jejich prasknutí. Při zavařování v mikrovlnce nelze používat oblíbené sklenice s omnia víčky, ale jen sklenice s víčky na závit, protože tu na ně působí značný tlak,“ radí Daniela Jičínská z obchodu s domácími a zahradnickými potřebami Magnet 3PAGEN.

Základním pravidlem je čistota

Samotné zavařování je jednoduché, přesto je potřeba dodržovat určitá pravidla:

  • Používejte vždy jen zcela čisté a vyvařené sklenice a víčka.
  • Při výrobě marmelád, džemů a povidel nikdy neochutnávejte přímo z vařečky či lžíce, kterou vařící se směs mícháte. Přes sliny by se do ní totiž mohly dostat bakterie, které by ji pak znehodnotily. 
  • Džemy, povidla a marmelády se do sklenic plní horké, a proto je potřeba nahřát i sklenice, jinak hrozí prasknutí. 
  • Sklenice nesmíte nikdy plnit až po okraj, stačí 2 až 3 centimetry pod něj. 
  • Hlídejte si, aby před zavíčkováním byly okraje sklenic dokonale čisté. S tím vám pomohou třeba i speciální trychtýře a zúžené naběračky.
  • Zpracovávejte vždy jen důkladně omyté, plně zralé (ale ne přezrálé) plodiny, které nejsou nahnilé, potlučené či plesnivé. 
  • Před zpracováním ovoce nebo zeleninu podle druhu odstopkujte, vypeckujte (můžete použít vypeckovávač), zbavte jádřinců, případně i oloupejte.

Zajímavé kombinace

Při přípravě domácích marmelád, džemů, kompotů či zavařenin všeho druhu lze popustit uzdu kreativitě a vyzkoušet různé kombinace chutí nebo méně tradiční druhy plodin. Co třeba takový džem nebo marmeláda z bezinek, moruše, rakytníku, mišpulí, hroznů, mirabelek či arónie neboli černého jeřábu?

Milovníci exotického ovoce zase mohou vyzkoušet marmeládu z kiwi, ananasu, fíků, nebo dokonce vodního melounu. A zůstat nemusíte jen u ovoce! Výbornou marmeládu, která vedle sladkosti hraje i jinými chutěmi, připravíte z rajčat, mrkve, dýně nebo například karamelizované cibule.

Použít můžete samozřejmě i kombinace různých druhů ovoce a zapojit také koření. „Skvělá je například kombinace lesních bobulí s citronem, jahod s mangem, třešní s pomerančem nebo třeba hrušek s rebarborou. Z koření a bylinek nejčastěji využijete vanilku, skořici, zázvor nebo mátu, ale třeba i levanduli, kardamom nebo tymián,“ dává tip Daniela Jičínská.

U zavařenin si zase můžete vyhrát s vizuální stránkou, když zkombinujete plodiny různých barev. Chutě si můžete vyladit opět podle sebe, obvykle se ale doporučuje míchat se sladšími druhy spíše ty kyselejší a naopak.

A pokud jde o sladkou chuť, víte, že cukr není u zavařenin zas tak potřeba? Stačí, když sáhnete po přirozeně sladším ovoci, vyberete ty opravdu plně dozrálé plody plné chuti a při zavařování přidáte špetku soli. Sůl z ovoce vytáhne sladké složky, které se v kompotu nebo i marmeládě krásně rozvinou.

Jahodový džem s levandulí a vanilkou

Ingredience:

½ hrnku vody
1 hrnek + 1 lžíce cukru
½ hrnku sušených květů levandule
4 hrnky nahrubo nakrájených jahod
2 vanilkové lusky
2 lžičky práškového pektinu

Postup:

Vodu nalijte do kastrolku a přidejte 1 hrnek cukru. Cukr rozmíchejte, dokud se nerozpustí, a přiveďte k varu. Odstavte z plotny, přidejte květy levandule, dobře promíchejte a nechte půl hodiny přikryté louhovat.

Poté přeceďte levandulový „sirup“ do většího hrnce, přidejte jahody a zrníčka z vanilkových lusků a vše vařte, dokud jahody nerozměknou. Nezapomínejte pravidelně míchat, aby se směs nepřipálila, a vybírat vznikající pěnu. V malé misce smíchejte lžíci cukru a 2 lžičky pektinu, přidejte do hrnce a dobře promíchejte, aby se pektin a cukr zcela rozpustil. Povařte ještě asi 5 minut nebo do požadované hustoty.

Hotový džem lijte ještě za horka do vyvařených a zahřátých sklenic, které po naplnění a zavíčkování otočte dnem vzhůru. Pokud chcete mít jistotu, že džem dlouho vydrží, můžete jej sterilizovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).