Je úžasné být součástí tak velké dobročinné akce, která spojuje,
říká Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank. Díky vám všem můžeme rozdávat víc než jen jídlo – můžeme rozdávat naději, důstojnost a pocit, že nikdo nezůstává sám. Dobrovolníci, kteří stáli celé hodiny u sběrných míst nebo zajišťovali logistiku, jsou hrdiny celé sbírky,
dodal ještě.
Do sbírky se zapojily tisíce zákazníků obchodních řetězců, aby darovaly základní trvanlivé potraviny a drogerii a tím doplnily zásoby v potravinových bankách. Celkem se sbírka konala na 2 550 místech v obchodech.
Online pomoc pokračuje
Zatímco sběr v prodejnách skončil, až do 6. května mohou lidé pomáhat online – darováním potravin či hygienických potřeb prostřednictvím partnerských e-shopů Košík.cz, Rohlík.cz, iTesco, Billa e-shop, dm drogerie markt a Teta drogerie.
Pro úspěch sbírky, která fyzicky běžela poslední dubnovou sobotu, je důležitý nejen počet obchodů, ale také aktivní zapojení dobrovolníků, kteří zákazníky upozorňují na možnost pomoci potřebným, radí jim s nákupem a vysvětlují, kam budou vybrané potraviny směřovat. Chci proto poděkovat všem dobrovolníkům, včetně stovek zaměstnanců obchodů, kteří se včera rozhodli se sbírkou pomoci. Díky jejich aktivitě se opět podařilo doplnit sklady potravinových bank a spolu s každodenním darováním čerstvých potravin ze strany obchodních řetězců tak mohou potravinové banky všem potřebným nabídnout potraviny i základní drogerii,
uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle něj se zdejším systémem darování potravin inspirují i jiné evropské země.
Galerie: Snímky sbírky na jaře 2024
Sbírka potravin se stala za více než deset let fungování v Česku největší materiální sbírkou a efektivním nástrojem pomoci, což se ukázalo například i v době nedávných povodní.
Darované zboží míří do skladů potravinových bank, kde je dále tříděno a distribuováno nejohroženějším skupinám obyvatel – seniorům, samoživitelům, rodinám v krizi nebo lidem bez domova. Potravinové banky zároveň zachraňují potraviny, které by jinak skončily jako odpad – jen za minulý rok to bylo více než 16 600 tun.
Sbírku potravin organizuje Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu za podpory klíčových obchodních řetězců i neziskových organizací.