Hlavní navigace

Popáleniny chlaďte vodou nejméně dvacet minut, radí kampaň nazvaná 70 stupňů

25. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Včasná pomoc při popálenině je klíčová, protože může předejít tomu, aby se postižené místo zvětšovalo. Základem je chladit, ale ne ledem a ne všude.

S popáleninami, opařeninami a poleptáním končí v ambulancích za rok zhruba devět tisíc dětí. Třetina z nich jsou batolata. Děti a dospívající tvoří také bezmála polovinu ze všech s popáleninami hospitalizovaných pacientů.

Tato fakta předkládá kampaň 70 stupňů věnovaná prevenci. Připomíná, že většina úrazů vzniká v koupelně či kuchyni a téměř ve všech případech jim lze předejít. 

Stupně v názvu kampaně nejsou náhodou. Zhruba 70 °C má káva nebo čaj pár minut po zalití. Stačí k tomu, aby během okamžiku závažně popálily.

Co se dozvíte v článku
  1. Jak předejít popálení a opaření
  2. Pravidlo dospělé ruky
  3. První pomoc

Jak předejít popálení a opaření

Lepší než spoléhat na to, že děti uhlídáte, je zamyslet se nad některými preventivními kroky, jež zamezí tomu, aby se dítě k horkému vůbec dostalo

V kuchyni je dobré nenechávat z linky viset kabel od spotřebiče, který je horký či v něm je horká voda. Pozor také na uložení rychlovarných konvic či toustovačů. I malé děti už jsou natolik šikovné, že je dokáží zapojit do zásuvky, sami zapnout a popálit se o horké plochy.

S prevencí pomůže také indukční sporák. Ten se ohřívá jen v místech kontaktu s hrncem či pánví a po jejich sundání rychle chladne. Ale i indukce má po dovaření horké plotýnky. Proto, pokud s dětmi vaříte, je lepší to vždy dělat v zadní části sporáku. 

Spolek Bolíto

Za kampaní 70 stupňů, ale také třeba tou s názvem Jedna blbá fotka věnovanou vagonářům, stojí neziskový spolek Bolíto, který pomáhá popáleným dětem. V roce 2003 ho založili zdravotní sestra Lenka Šetelíková a lékař Robert Zajíček z Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady. Později se přidala fotoreportérka Jarmila Štuková, jež pomáhá spoluvytvářet preventivní popáleninové kampaně.

Pastí může být horká polévka či nápoje na kraji sporáku, kuchyňské linky či stolu. Nebo na ubruse, protože dítě na sebe horkou tekutinu či potravinu může strhnout. Před popáleninami v kuchyni nejmenší děti uchrání to, když je při vaření či servírování rodiče nebudou mít na hrudi v nosítkách a šátcích. 

Pokud to jde, dobré je také v přítomnosti malých dětí nepéct v troubě, u které se ohřívají dvířka na vysokou teplotu. To platí i o čištění trouby takzvanou pyrolýzou, kdy jsou horká i dvojitá dvířka, jež při běžném pečení nepálí, a lze na ně proto kdykoli během přípravy pokrmu sáhnout. 

V koupelně popáleninám lze předejít třeba tím, že si pořídíte termostatické baterie a teplotu vody omezíte na maximálně 50 °C. Pokud tuto možnost nemáte, neměli byste začínat napouštění koupele horkou vodou. Pokud už velmi horkou vodu použijete, je dobré myslet na to, že horká od ní může být i baterie. 

Museli jste někdy ošetřovat popáleninu či opařeninu?

Před vložením malého dítěte do koupele je dobré změřit teplotu vody. Neměla by mít více než 38 stupňů. Dobrým pomocníkem jsou třeba digitální teploměry, u nichž se při vyšší teplotě rozbliká červená kontrolka. 

Samozřejmostí je nenechávat ani větší děti v koupelně bez dozoru a nedovolit jim hrát si s vodovodní baterií. 

Jenže i když je člověk maximálně opatrný, k popálení či opaření může dojít. Web kampaně 70 stupňů připomíná, jak poskytnout správně první pomoc. Přijde-li hned, mohou být následky úrazu méně závažné. Jak připomíná Bolíto, první pomocí lze zabránit zvyšování stupně popálení nebo zvětšování postižené tělesné plochy.

Pravidlo dospělé ruky

Jak poznat, zda jde o popáleninu, kterou zvládneme ošetřit doma, nebo takovou, kdy je dobré zavolat rychlou záchrannou pomoc? Podle pravidla dospělé ruky.

Autor: Bolíto/70 stupňů

Pravidlo říká, že pokud je postižená plocha menší než plocha dospělé ruky (představte si tuto plochu, jako byste ruku skutečně na místo přiložili, tj. jde o plochu dlaně a prstů), jde pravděpodobně o nezávažné popálení, jehož ošetření zvládnete doma sami, a to třeba i s pomocí léků tlumicích bolest.

Pokud je plocha větší než ruka dospělého, volejte ihned 155 a poskytněte zraněnému první pomoc. 

Někdy se může stát, že plocha není velká, popáleniny jsou ale hluboké. V tom případě je rovněž dobré vyhledat lékaře, protože může dojít k závažnému jizvení.

Zdroj: Bolíto / 70 stupňů

První pomoc

Pro všechny způsoby první pomoci platí, že nejprve musíte zamezit kontaktu kůže a horkého předmětu či tekutiny, které popálení vyvolaly. U elektřiny je pro první pomoc zásadní přerušit okruh, případně zraněného ošetřit ve větší vzdálenosti od zdroje proudu.

Níže najdete několik základních pravidel, jak můžete popáleným, opařeným a poleptaným bezprostředně pomoci.

Opaření horkou vodou

Sundejte vodou nasáklý oděv. Místo chlaďte nejméně 20 minut studenou vodou a poté popáleninu překryjte mokrou látkou – třeba kapesníkem, ručníkem či prostěradlem. Kvůli možným otokůmsundejte zraněnému případné šperky.

Při větší ploše zranění volejte 155. Než přijede záchranka, místo chlaďte studenou vodou, překryjte ho namočenou látkou.

Při chlazení se obecně doporučuje soustředit se na obličej, krk, ruce a genitálie, aby nedošlo k podchlazení zraněného.

Zdravotníci také nedoporučují jakkoliv zasahovat do puchýřů, používat tlakový obvaz a nestandardně popáleninu mazat třeba sádlem, bílkem, mastmi nebo zubní pastou.

Popálení ohněm

Nutné je ihned zastavit další hoření popáleného. To znamená, že hořícího povalíte na zem, plameny uhasíte dekou, větším kusem oděvu nebo tím, že člověka válíte po zemi.

Téměř vždy se jedná o závažný úraz, takže je nutné volat 155. Praktické je mít nainstalovanou aplikaci Záchranka a pomoc zavolat skrze ni, protože záchranáři jednoduše zjistí, kam mají jet.

Někdy stačí zraněnému jen zaklonit hlavu, říká záchranář. Zapadlý jazyk je nesmysl Přečtěte si také:

Někdy stačí zraněnému jen zaklonit hlavu, říká záchranář. Zapadlý jazyk je nesmysl

Před příjezdem sanitky je nutné zjistit, zda je popálený při vědomí. Proto jej oslovte nebo s ním mírně zatřeste. Reaguje? Pokud ne, položte jej na záda, zakloňte mu hlavu tahem za bradu. Nedýchá-li, proveďte pět umělých vdechů. Pokud ani pak nevykazuje známky života, začnete s resuscitací, tedy masáží srdce a umělým dýcháním.

U dětí web 70 stupňů hovoří o patnácti stlačeních hrudníku a třech vdeších, u dospělých o třiceti stlačení hrudníku a třech vdeších. Tento cyklus opakujte až do doby, než přijedou záchranáři nebo než popálený začne reagovat.

Je dobré, když mezi resuscitací třeba i někdo jiný ze svědků ošetřuje popáleniny chlazením. Aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám tepla, chladíme jen obličej, krk, ruce, genitálie.

Při chlazení není dobré používat led, protože ten může popáleniny prohloubit. Kvůli infekci zdravotníci také nedoporučují místo chladit vodou z rybníka a není dobré popáleného celého namočit např. do vany napuštěné studenou vodou, neboť by mohlo dojít k jeho podchlazení.

Při ošetřování popálenin je dobré sundat šperky, které by mohly při otoku škrtit. 

Kontaktní popáleniny

Tedy takové, které vzniknou, když se dotknete horké plochy. Třeba sporáku, dveří trouby, horkého kuchyňského spotřebiče, krbu či kamen.

I u nich pro první pomoc platí místo chladit nejméně dvacet minut studenou vodou. 

Popáleniny dlaně zdravotníci radí nepodceňovat, neboť sice nemusí být velké rozsahem, ale mohou být hluboké. Proto je lepší i s menšími plochami zajet k lékaři, případně zavolat záchrannou službu.

Kam volat, když máte zdravotní potíže a nevíte, jestli to je na praktika, či záchranku Přečtěte si také:

Kam volat, když máte zdravotní potíže a nevíte, jestli to je na praktika, či záchranku

Popálení elektrickým proudem

Ten, kdo bude poskytovat první pomoc popálenému elektřinou, musí v prvé řadě myslet na vlastní bezpečí. Nejprve je tedy potřeba, pokud to jde, přerušit elektrický okruh. Třeba vypnutím přístroje ze zásuvky. První pomoc poskytujete až poté nebo ve chvíli, kdy je popálený dál od zdroje elektrického proudu. Zdravotníci proto radí nebát se jej kus odtáhnout od místa, kde k úrazu došlo, svedeme-li to.

Zavolejte záchranku a pakzhodnoťte životní funkce. Je-li vás v místě nehody více, rozdělte si role. Jeden komunikuje se záchranáři, další poskytuje první pomoc. Pokud popálený nereaguje na oslovení či dotyk, zakloňte mu hlavu tahem za bradu. V případě, že nedýchá a nemá tep, zahajte resuscitaci. 

Následně zchlaďte popáleninu a zabraňte dalšímu prochlazení popáleného třeba tím, že pod něj umístíte oblečení, aby neležel na chladné zemi. To ostatně platí i u jiných druhů popálenin a zranění.

Sundejte šperky a popálené místo po nejméně dvacetiminutovém chlazení překryjte mokrou látkou.

Poleptání

Odstraňte chemickou látku, místo začněte oplachovat velkým množstvím tekoucí vody. Pokud byly zasaženy oči, soustřeďte se zpočátku hlavně na ně. Vyplachujte je pod tekoucí vodou. 

Poleptání většinou způsobuje hluboké postižení tkání, proto volejte 155 nebo použijte aplikaci Záchranka.

Odstraňte šperky. U nezávažných popálenin podejte léky proti bolesti, je-li to třeba.

Poleptanou plochu překryjte namočenou látkou. 

Přehled první pomoci, tak jak ji připravila kampaň 70 stupňů, si můžete ve formátu PDF stáhnou tady.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).