Hlavní navigace

Pozor na to, čím barvíte vejce a polevy. Těmto látkám je lepší se vyhnout

9. 4. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Po šedivé zimě se o slovo hlásí veselé jaro, čím více barev, tím lépe. A to i na zákuscích, v krémech, na velikonočních perníčcích i na vajíčkách. Na jaká barviva si dát pozor?

Časopis dTest porovnal potravinářské barvy a barevné cukrovinky, které se běžně používají ke zdobení při pečení. „Podívali jsme se na rozličné polevy, cukrová sypání a jarní dekorace, barvy, jedlý papír s potiskem a potahové hmoty na dorty. Z jejich obalů jsme čerpali informace o použitých barvivech. Obsahují řadu syntetických látek, kterým je lepší se vyhnout, nebo jejich konzumaci omezit, zejména u dětí,“ popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Azobarviva

Látky, které dovedou sytě a stabilně obarvit nápoje i potraviny. dTest je našel v potahové hmotě na dorty, v barevném posypu, jako součást potisku jedlého papíru nebo v potravinářském barvivu určeném k barvení pokrmů. Azobarviva mají potenciálně neblahý dopad na aktivitu a pozornost dětí. Evropské nařízení proto ukládá výrobcům potravin, aby spotřebitele na tento fakt upozorňovali na obalech. Potravinářských azobarviv je šest a patří mezi ně žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124).

Karmín či kyselina karmínová (dříve košenila)

Tato látka se v potravinářství využívá při barvení uzenin, mléčných výrobků, džemů nebo cukrovinek. Na toto červené barvivo dTest narazil v modelovací marcipánové hmotě, cukrových posypech a cukrových polevách. Obsahuje potenciálně alergenní složky.

Zláště cupcakům sluší barevné krémy a zdobení
Autor: Depositphotos.com

Zvláště cupcakům sluší barevné krémy a zdobení

Oxid titaničitý

Látka, která barví potraviny na bílo. Jsou jím potahovány například žvýkačky nebo bonbóny, může být součástí kupované bílé zdobicí polevy na perníčky. Nanočástice oxidu titaničitého mohou podle studie francouzského Národního institutu pro zemědělský výzkum (INRA) v těle způsobovat předrakovinné stavy.

Brilantní modř FCF (E 133)

Tato látka se používá při barvení cukrovinek pro děti a do limonád. „My jsme na ni narazili v podstatě ve všech typech cukrářských dekorací, kde bylo zapotřebí modré barvy. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) po poslední revizi snížil tolerovatelný denní příjem brilantní modři z 10 na 6 mg/kg tělesné hmotnosti denně,“ říká Hana Hoffmannová.

Patentní modř V (E 131)

Toto barvivo čelí podezření, že může u citlivých jedinců způsobovat alergické reakce. EFSA stanovila tolerovatelný denní příjem barviva na 5 mg/kg tělesné hmotnosti denně.

Benzoát a azobarviva, to není dobrá kombinace

Konzervační látky v potravinách mají také své maximální limity. Podle francouzských zjištění může benzoan stát za alergickými reakcemi, v kombinaci s azobarvivy (i sám o sobě) pak může posilovat hyperaktivitu dětí. Sorban draselný slouží také jako konzervant. EFSA jej klasifikuje jako přídatnou látku s maximálním tolerovatelným denním příjmem 3 mg/kg tělesné hmotnosti.

„Výrobci jsou experty na produkci a prodej, nikoli na výživu. Vyrábějí to, co nejvíce láká, co se prodává. V laboratořích vymýšlejí složení, jejich hlavním cílem je však prodat. Nejlépe opakovaně,“ vysvětluje používání výrazných barviv specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

V čem koupeme vajíčka?

Barvení vajíček uvařených natvrdo si před Velikonocemi nenechá ujít řada českých spotřebitelů. V drogeriích a papírnictvích se prodávají barvy na vejce v prášku, které ve valné většině využívají barvicích schopností azobarviv. Na obalech se však nic o vlivu na hyperaktivitu dětí nedočtete, byť mohou barvy proniknout i pod skořápku. Nejde totiž o potravinu, ale o přídatnou látku, a u těch se upozornění uvádět nemusejí.


Autor: dTest.cz

Barvou obarvený bílek není zdraví nijak škodlivý a můžeme jej bez obav sníst.

Ale jak jsme již dříve psali, barvy na vajíčka kromě potravinářských pigmentů obsahují umletou jedlou sůl a rozštěpený škrob nazývaný pšeničný dextrin. Při doporučeném naředění pak na jedno vajíčko přilne jen 0,0001 % samotné barvy. Pokud se tak například přes naprasklou skořápku dostane až k samotnému vajíčku tato výrazně naředěná směs potravinářských pigmentů, soli a škrobu, nic se neděje. Takový barevný bílek není zdraví nijak škodlivý a můžeme jej bez obav sníst.

Toužíte-li přesto po něčem, co je čistě přírodní a slupky od cibule jsou vám málo, vsaďte na  barvení slézem maurským nebo třeba měsíčkem lékařským.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).