Mohlo by se zdát, že na nošení kontaktních čoček není co zkazit, ale opak je pravdou. Věda to sice není, ale chyb, kterých se může člověk dopustit, je celá řada. A začíná to už tím, že budeme mít při nandávání čoček čisté ruce.
Co se dozvíte v článku
„Ruce by měly být při jakémkoli kontaktu s okem vždy umyté desinfekčním prostředkem, důkladně opláchnuté čistou vodou a následně pečlivě osušené v ručníku, který na rukách nezanechává vlákna,“ uvádí jednu ze zásad manipulace s čočkami primářka Oční kliniky NeoVize Praha Lucie Valešová.
Rizikové je spaní s čočkami
Podle oftalmologických studií až 90 procent nositelů čoček alespoň jednou porušili doporučená hygienická pravidla. Častým důvodem, který způsobuje nositelům kontaktních čoček potíže, je překračování doporučené doby nošení čoček. Podle průzkumu očních klinik NeoVize ho nedodržuje až 71 procent dotázaných.
„Po otevření blistru začíná běžet doba životnosti čoček. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají,“ dodává doktorka Valešová.
Téměř 80 procent respondentů v průzkumu také uvedlo, že v čočkách někdy usnulo. „Výzkumy přitom ukázaly, že i když spíte v kontaktních čočkách méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5krát vyšší,“ varuje primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.
Proto i čočky určené pro dlouhodobé nošení na noc vyndávejte a ukládejte do speciálního desinfekčního roztoku.
Po koupání s vyndáním čoček počkejte
Roztok nikdy nenahrazujte vodou. „Voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. A izotonický roztok je živná půda pro jakékoli bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek,“ upozorňuje docentka Skorkovská.
Nebezpečné je i plavání s kontaktními čočkami. Nejen, že se čočka s největší pravděpodobností vyplaví, ale zároveň v rybnících a jezerech mohou žít mikroorganismy, jako jsou například bakterie, houby, paraziti, viry, chlamydie či plísně, které mohou kontaktní čočky kontaminovat a způsobit infekci očí.
V bezpečí ovšem nejste ani v bazénu či moři, anebo ve vířivce, kde se mohou vyskytovat bakterie pseudomonády a akantaméby.
Navíc při kontaktu s vodou čočky po chvíli nabobtnají a přisají se k rohovce. Po vystoupení z vody je proto nutné počkat několik minut až desítek minut, než se čočka vrátí do původního stavu. Až potom je možné ji z oka vyjmout, jinak hrozí poškození epitelu rohovky.
Péčí o čočky to nekončí
Důležité je nejen dodržovat hygienické zásady, měnit pouzdro každý měsíc a měnit kontaktní čočky dle doporučené doby nošení, významnou součástí prevence jsou také pravidelné kontroly u očního lékaře či optometristy.
Jednou návštěvou očaře před zahájením nošení čoček to totiž nekončí. Uživatelé by měli chodit ke specialistovi každých šest měsíců.
„Kontaktní čočky ovlivňují povrch oční rohovky, což není pouhým okem rozpoznatelné. Vyšetření na štěrbinové lampě, které případné změny odhalí, zabere 10 minut, lidé by je měli pro své zdraví obětovat,“ přibližuje Skorkovská.
„Navíc doporučuji kontaktní čočky používat pouze v situacích, kde brýle vyloženě vadí – tedy například při sportu. A pro příležitostné nošení čoček doporučuji jednodenní kontaktní čočky, které po použití z oka vyndáte a prostě je vyhodíte. Pro oči určitě není dobré nosit kontaktní čočky dlouhodobě každodenně, protože kromě rizika infekce je oko pod čočkou méně okysličené a také dochází k jeho nadměrnému vysychání,“ doplňuje docentka.
Jak se správně starat o čočky na dovolené?
Cestování klade na hygienu čoček vyšší nároky. Vzhledem k tomu, že ne vždy máte k dispozici čisté prostředí, vodu a potřebné pomůcky, je důležité být připraven. Andrea Janeková, vedoucí lékařka centra kataraktové, refrakční a vitreoretinální chirurgie Očního centra Praha, proto radí, jak se o čočky mimo domov starat:
- Vezměte s sebou dostatek roztoku a náhradní pouzdra – nespoléhejte, že je koupíte až na místě. V některých destinacích jsou tyto produkty hůře dostupné nebo dražší.
- Myjte si ruce i v polních podmínkách – noste s sebou antibakteriální gel nebo vlhčené ubrousky jako zálohu.
- Zvažte jednodenní čočky – jsou ideálním řešením na dovolenou, protože nevyžadují roztok ani pouzdro. Každý den použijete nové, sterilní čočky a snižujete riziko infekce téměř na nulu.
- Nenechávejte čočky na slunci nebo v horku – vysoké teploty mohou ovlivnit kvalitu roztoku i samotných čoček.
- Nenoste čočky při koupání – pokud už je chcete mít ve vodě, používejte ochranné plavecké brýle a po koupání čočky vyjměte a nahraďte novými.
- Dodržujte dobu nošení čoček – ať už jde o denní, dvoutýdenní nebo měsíční čočky, nepřekračujte doporučenou dobu nošení.
Komu hrozí rohovkový vřed?
A proč je hygiena tak důležitá? Jde totiž o nejčastější rizikový faktor pro vznik infekce, která může vést až ke vzniku tzv. keratitidy, tedy zánětu rohovky. Ten může v závažných případech přerůst až v rohovkový vřed, který ohrožuje zdraví oka i kvalitu vidění.
„Jedná se o závažný povrchový zánět rohovky, který vzniká při defektu povrchové vrstvy rohovky a za přítomnosti bakterií, virů či plísní. Porušeným povrchem proniká infekce rychle do hlubších vrstev rohovky. Může dojít i k jejímu proděravění, takže se infekce šíří do nitra oka. Vřed se šíří velmi rychle, i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky,“ popisuje primářka Skorkovská.
Přibližně v 96,5 % případů lékaři identifikují rizikové faktory způsobující narušení epitelu, přičemž nejvýznamnějším z nich (35 %) jsou právě komplikace spojené s nošením kontaktních čoček.