Hlavní navigace

Obohaťte svůj jídelníček o kedlubny a zkuste třeba kedlubnové zelí

15. 7. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jednu z možností, jak v současné době vysokých cen potravin alespoň trochu ušetřit a zároveň udělat něco pro své zdraví, představuje vyšší než obvyklá konzumaci kedlubnů. Připravte si z nich ne úplně obvyklou přílohu.

Letošní tuzemská produkce této zeleniny je již nějakou dobu na trhu, takže spotřebitelé jí mohou pravidelně konzumovat v čerstvé podobě, kedlubny lze ale také využít k přípravě celé řady pokrmů a příloh k hlavním jídlům jako variantu k častěji používanému zelí.

Kedlubny mají množství praktických vlastností, například již v úvodu zmíněnou nižší cenu v porovnání s dalšími druhy zeleniny, nejde ale pouze o peníze. Pravidelná konzumace kedlubnů představuje také prevenci celé řady onemocnění, jako jsou různé typy rakoviny či problémy s prostatou, kromě toho ale také zlepšuje proces trávení nebo kvalitu pokožky. Na rozdíl od jiných druhů zeleniny lze konzumovat také kedlubnové listy, a co je velmi důležité, kedlubny ani při zamražení, ani při tepelném zpracování neztrácí příliš v sobě obsažených, pro člověka přínosných látek.

140 procent doporučené denní dávky vitamínu C

Mezi ně patří především vitamíny skupiny B, zejména pak B1, B6 a B9, ale také minerální látky, jako je měď, mangan, hořčík nebo draslík. Jeden středně velký kedluben přitom představuje 25 procent denní doporučené dávky draslíku, který lidský organismu potřebuje mimo jiné k udržení správného krevního tlaku. Obsah jednoho většího kedlubnu pak dokáže organismu dodat v čerstvém stavu téměř 140 procent doporučené denní dávky vitamínu C, konzumace jedné kedlubny představuje i zhruba pětinu doporučené denní dávky vlákniny.

Odrůd kedlubnů je na tuzemském trhu celá řada, přičemž pokrok ve šlechtitelství, jak potvrzuje i předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka, znamená, že chutné a šťavnaté jsou i velké plody této zeleniny, například poměrně známá odrůda Gigant, která byla mimochodem vyšlechtěna ještě v bývalém Československu a dobře se proto hodí do našich podmínek. Podle barvy se pak rozlišují kedlubny na zelené a fialové, přičemž fialové odrůdy mají o něco výraznější chuť a obsahují více barviv skupiny antokyanů, které mimo jiné zlepšují činnost mozku.

Kedlubny lze pěstovat téměř celoročně

Kedlubny jako tvrdou zeleninu lze poměrně snadno a dlouho skladovat a také téměř celoročně pěstovat na zahrádkách, přičemž zmíněná odrůda Gigant údajně vydrží mráz až do mínus 12 stupňů Celsia. To vše dává předpoklady k celoroční pravidelné konzumaci kedlubnů, také proto, že jde o zeleninu, která má v kuchyni univerzální využití.

Pokud pomineme využití čerstvých kedlubnů (a jejich listů) k přímé konzumaci, je jednou z nejčastějších forem zpracování kedlubnů na kedlubnové zelí. To má oproti klasickému zelí jemnější, krémovější a sladší chuť, i když výsledné senzorické vlastnosti záleží také na tom, v jakém poměru použijeme v přípravě kedlubnového zelí příslušné ingredience. Základní surovinou mohou být jak čerstvě nakrouhané, tak nakrouhané a zamrazené kedlubny.

Suroviny k přípravě kedlubnového zelí (4 porce)

  • 2 ks cibule nakrájené na kolečka
  • 2 hlávky kedlubny
  • olej na osmažení
  • sůl, kmín, cukr, ocet, mouka na zahuštění

Postup při vaření:

Cibuli osmažíme na oleji, přidáme nastrouhané kedlubny, sůl a kmín, podlijeme vodou a dusíme zhruba 15 minut do doby, až kedlubny změknou.

Následně dochutíme cukrem a octem (ten výslednou chuť poměrně hodně ovlivní, takže kdo preferuje kyselejší zelí, měl by do směsi přidat zhruba dvě lžičky octa, pokud chce někdo více zachovat sladší chuť kedlubny, stačí poloviční množství), na konci je pak možné zahustit směs moukou nebo jíškou. Kedlubnové zelí můžeme použít třeba k tradiční vepřové pečeni s knedlíkem, ale klidně všude tam, kde se používá zelí. Dobrou chuť!

Kedlubny mohou být využity k přípravě mnoha dalších pokrmů, například krémových omáček, lze je také přidat k dušenému masu, a to všech jeho druhů, také je možné kedlubny vydlabat a péci je s nějakou, například sýrovou náplní, nebo jimi nahradit část brambor při přípravě bramboráčků. Nejlepší jsou však čerstvé nebo jako součást zeleninových salátů.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.