Hlavní navigace

Nákup v iTesco: Spolehlivý, ale mnohdy na slepo

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz / Kateřina Čepelíková
Zákulisí prodeje potravin online už jsme viděli, je na čase službu vyzkoušet na vlastní kůži. Byl náš nákup kompletní, čerstvý a dodaný v dohodnutý termín? Dozvíte se i z fotografií.

Před několika málo dny jsme navštívili zákulisí online prodeje potravin iTesco, kde šlo všechno jako na drátkách. Dokonale promyšlená logistika se snoubila s vyškoleným personálem. Více: iTesco: Jak to chodí v zákulisí prodeje potravin online? Je to Davis Cup

Jenže funguje tato služba i z pohledu zákazníka? To jsem si chtěla vyzkoušet na vlastní kůži. Proto jsem si nákup poprvé v životě objednala (poprvé a naposled?). Nechtěla jsem kaviár z jesetera, jen zcela běžné potraviny: mléčné výrobky, maso, mraženou i čerstvou zeleninu, balení vod, pečivo… Pořídila jsem vše, co jsem chtěla? Ušetřila jsem při nákupu čas, a v jakém stavu k mým vchodovým dveřím dorazila rajčata, vejce a mražené potraviny?

Dnes nebudu běhat po obchodě po svých, ale k nákupu mi budou stačit prsty, které se proběhnou po klávesnici. Nejdříve stahuji do mobilu novou aplikaci a registruji se v systému. Nikdo po mně nechce rodné číslo ani datum narození, jen data související s nákupem. Kdo má a chce, může si rovnou zaregistrovat svou Club card, na kterou se mu budou načítat i body z online nákupů. Do pěti minut je registrační anabáze vyřízena. Shodou náhod mě bude zavážet letňanské Tesco, ve kterém jsme absolvovali zákulisní prohlídku. Alespoň otestujeme stejnou rozvážkovou službu a zhodnotíme tak jeden online prodej ze všech stran.

Aplikaci může mít pod palcem úplně každý

Mobilní aplikace v úvodu nabízí rozdělení do pěti kategorií, pojďme si je probrat, ať víme, co po rozkliknutí nabízí:

Nákup:

Po otevření můžete rovnou vybírat z čerstvých potravin, pečiva, trvanlivého pečiva, mražených potravin až po drogerii a potřeby pro děti či domácí mazlíčky.

Akce:

Zde opět dle kategorií rozdělené potraviny, které se však nacházejí v aktuální letákové akci. Pozor, zde je důležité sledovat data uvedená pod výrobky, jež určují, od kdy bude daná akce platit. Pokud si zboží objednáte 5. června s tím, že letáková akce platí do téhož dne, ale nákup vám bude doručen až třeba 7. června, za akční cenu už zboží nedostanete. Na druhou stranu se vám může stát, že zboží, které v akci v den objednání není, vám v den doručení může být doručeno za akční cenu. Což asi nikoho nezamrzí.

Zarezervovat čas:

Pokud už dopředu víte, že budete kupovat jen deset balení dětských plínek, se kterými se nechcete tahat, doporučuji hned zarezervovat si čas dovozu. Zde se neplatí dopravné podle vzdálenosti dovozu, ale podle vytíženosti jednotlivých tras či vytíženosti dle času. Ceny se pohybují od 59 do 99 Kč, přičemž je nepsaným pravidlem, že noční dovozy vycházejí nejlevněji. Pokud objednáváte v nočních hodinách, skoro můžete zapomenout na dovoz během nadcházejícího dne, bývá již plně vytížen. Vybírat můžete z dvouhodinovek mezi 8. až 22. hodinou, každý den, včetně víkendů.

Oblíbené:

Velmi důležitá složka, která se bude hodit zvláště těm, kdo hodlají nakupovat častěji než jednou. U každého výrobku, který v kategorii Nákup prohlížíte, vidíte symbol hvězdičky. Pokud na něj kliknete, zežloutne a zařadí produkt mezi vaše oblíbené položky. Už ho nikdy nebudete ve virtuálním obchodě hledat, tato složka ho bude střežit jako oko v hlavě.

Nákupní seznamy:

Styčný bod, bez kterého se neobejde žádný pravidelný zákazník iTesco. Jednou si sice dáte práci s vyhledáním všech potravin, bez kterých by vaše lednice byla jen zbytečností v kuchyni, ale na podruhé už je vše dílem okamžiku. Rozkliknete původní nákupní seznam, tu něco doplníte, tu něco přidáte a do deseti minut máte třeba v pohodlí tramvaje nakoupeno na víkend.

Nákup v praxi

Čerstvé potraviny

Vybírám zde hlavně zeleninu a spoléhám na bystré oko pikérky, která bude můj nákup kompletovat. Není mi dvakrát po chuti, že za mě bude tolik spílanou položku nákupu vybírat cizí člověk, ale chtěla jsem nasadit vlastní kůži, tak zatnu zuby a budu doufat. Z mléčných výrobků sahám po tvarohu, vejcích, Lipánkovi, a pomazánkovém másle. Vejce mohu koupit po třiceti, deseti i šesti kusech. Kdybych chtěla mýt marnivá, můžu si vybrat bio, cereální i křepelčí. Marně však hledám ve složce „vejce a droždí“ droždí. Není tam, nenechám se zmást a použiji ikonu lupy, která mi umožňuje potravinu nalézt pomocí vlastního zadání. Mám ho.

Překvapuje mě, že ve složce „mléčné výrobky pro děti“ nacházím sto šest výrobků, než bych tady našla jednoho Lipánka, raději opět použiji lupu. Při výběru pomazánkového másla mě zarazí, že u výrobku nejsou informace o složení, které se u jiných potravin nacházejí. Při volbě jdu ale na jisto, takže z toho nedělám vědu. Zatím.

Přečtěte si: Hrají si na mléko a přitom jsou z vody. Poznáte to?

Pečivo

Zklamání na entou. U většiny výrobků vůbec netušíte, co budete do své online nákupního vozíku vkládat. Chybí fotky, popisky se složením a už vůbec se nedozvíte, jestli je vybrané pečivo ze zmrazeného polotovaru nebo čerstvé. Jediné, co jsem zde chtěla koupit, byla rustikální bageta tmavá (celozrnná), kterou však nevidím, takže budu bez pečiva.

Těstoviny sice nechci, ale nabídka 185 výrobků upoutá mou pozornost. Chcete kolínka za osm pade nebo Selské špecle za padesát? Takhle široké spektrum si v obchodě asi mnozí z nás ani neuvědomují. Mezi trvanlivými potravinami je dále až nechutně bohatá nabídka instatních produktů a konzerv či hotovek. Zásoby do bunkru udělám jedině na iTesco.cz. Vybírali jste někdy hořčici z 67 druhů? Tak tady to můžete zkusit.

Mražené potraviny

Tady jsem měla v merku candáta, který však v nabídce nebyl, proto sahám po štice. Výběr ve zmražených rybách, složce maso i drůbež  je velmi bohatý. Je libo jehněčí, klokana, králíka nebo srnku, stačí jeden klik. Sekce mražená zelenina je opět často prostá obrázků. Opravdu z hlavy nevím, co je ve směsi Wok Wellness, takže sahám po osvědčeném pytlíku.

Nápoje

Nabídka nápojů je nezměrná, proto jdete-li pro to svoje oblíbené „jedno“ nebo balení konkrétních vod, hledejte podle přesného názvu, jinak se ztratíte jak lesní včela v parku. Docela mě zaujalo, že si zde můžete koupit i jakýkoliv alkohol a cigarety, aniž by vás někdo legitimoval.

K tématu: 10 z 12 e-shopů prodá alkohol i dětem, úřady to neřeší

Pravda nevypadám na sedmnáct let a platit budu kartou při předání, přesto jsem se na podobné praktiky při online nákupu zeptala mluvčího SZPI Pavla Kopřivy: „Prodej tabákových výrobků, tabákových potřeb a elektronických cigaret pomocí prodejních automatů, u nichž nelze vyloučit prodej osobám mladším 18 let věku, je zakázán. Zásilkový prodej a veškeré další formy prodeje výrobků uvedených ve větě první, při kterých není možno ověřit věk kupujícího, jsou zakázány.“

Krom potravin můžete v eshopu pořídit i výbavu pro školáka, denní tisk (!), směs do ostřikovačů nebo pytel granulí pro psa i činčilu.

3 hodiny na online nákupu

Můj první nákup, kdy jsem si prohlédla celé iTesco mi zabral skoro tři hodiny. Říkám si, že i s cestou bych v kamenném obchodě pořídila nákup rychleji, ale to je asi o poprvé. Jisto jistě jsem však ušetřila za kupu zbytečností, kterými s plným vědomím i bezděčně týden co týden rozpínám stěny vozíku. Vybírám dovoz nákupu na sobotu mezi 10. a 12. hodinou, potvrzuji platbu kartou na místě i celý nákup.

V sobotu, v 10:23 zvoní telefon, na jehož druhém konci mi řidič oznamuje, že přivezl nákup.
Přepravky se zbožím bez okolků vyváží na rudlu až před vchodové dveře. Hned se ptá, jestli nakupuji poprvé, a po mém odkývnutí začíná vysvětlovat. Dozvídám se, že niva byla nahrazenou nivou jinou, jestli ji nechci, mohu ji vrátit. V bílých taškách je poskládaný nákup, mléčné výrobky pěkně pohromadě, mražené v oddělené tašce. Nejdříve však kontroluji zeleninu, která vypadá nad očekávání dobře. Mražené zboží mi nevyteklo na práh a bylo jako čerstvě vytažené z mrazáku.

Čtěte k tématu: iTesco: Jak to chodí v zákulisí prodeje potravin online? Je to Davis Cup

Musím však přiznat, že kontrolovat padesát položek nákupu mezi dveřmi je mi krajně nepříjemné a stejně neočíhnu všechno, protože se to prostě nedá. V jedné ruce držíte účet s objednanými položkami, před vámi tři nacpané přepravky jídla. Budete půl hodiny všechno přebírat a hledat? Já jsem raději důvěřovala a nemýlila jsem, všechno lícovalo. Platba přes přenosný terminál je uskutečněna. Řidič se po 15 minutách s úsměvem poroučí.

Nebudu pravidelný zákazník iTesca. Jsem konzervativní a potřebuji si věci okouknout, prostudovat a osahat, a to mi online nákup neumožňuje. Nejvíc mě zklamaly chybějící popisky a fotografie u produktů. Služba jako taková však funguje přesně a spolehlivě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).