Hlavní navigace

SZPI

Co odhalili veterináři: potraviny se převážejí v teple i ve špinavé popelnici

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila výsledky své činnosti za minulý rok. V oblasti související s kvalitou a bezpečností potravin veterinární inspektoři nemuseli řešit tak rozsáhlé mezinárodní aféry týkající se zdravotně závadných potravin jako v roce 2017. Přesto například celkový počet kontrol v oblasti hygieny potravin meziročně vzrostl zhruba o osm procent.

23. 1. 2019 16:51
Doba čtení: 3 minuty

Nejhorší potraviny roku 2018

Větší potravinové skandály se loni ČR vyhnuly. Čeští výrobci se snaží a jejich počet roste. Kvalita i bezpečnost našich potravin je vysoká. Zahraniční výrobci ošidili sýry o metráky másla. Trvá problém s kvalitou olivových olejů a medu. Maloobchod v roce 2018 stagnoval, zhoršuje se hygiena při prodeji nebaleného pečiva. Vyšší podíl závad než u výrobců potravin byl zjištěn v restauracích a na farmářských trzích.

Doba čtení: 8 minut

Letošní ňamky z tržnice SAPA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou kontrolovaly během letošního roku opakovaně provozovny v pražské tržnici SAPA. Mají pro to dobrý důvod.

Doba čtení: 3 minuty

Pesticidy v ovoci a zelenině 2018: Kolik už jich bylo?

Jablka z Polska, meruňky, sušené ovoce, například rozinky nebo goji, ale i čerstvá zelenina… Podívejte se na případy, v nichž byly překročeny bezpečné limity pro rezidua pesticidů.

26. 10. 2018 18:48
Doba čtení: 3 minuty

Inspekce zavřela Tesco. Důvod?

Prodejna Tesco v Aši byla v takovém stavu, že ji potravinářská inspekce musela uzavřít. Nejvážnějším prohřeškem byly myši a jejich trus.

4. 9. 2018 17:47
Doba čtení: 1 minuta

Koláčkova pekárna přišla o značku kvality a výjimečnosti

Vyhlášená Koláčkova pekárna ze severu Čech peče regionální koláč z italských jablek a nepřijde jí to divné. Odporuje to ale pravidlům soutěže, do které se přihlásili.

Doba čtení: 3 minuty

Data potravinářské inspekce: Jak jsme na tom s kovy a dusičnany v potravinách

Výsledky laboratorních testů za loňský rok ukazují, že z pohledu bezpečnosti potravin je u nás situace lepší, než by se mohlo zdát. Rozbory Státní zemědělské a potravinářské inspekce totiž neprokazují nadlimitní podíly rizikových látek.

3. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Průšvih s potravinami: Sapě hrozí pokuta 50 miliónů

V Sapě byly opakovaně nalezeny prošlé či smyslově změněné potraviny. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso telat, které zřejmě pocházelo z nelegální porážky. Jaké úlovky inspektoři našli?

18. 5. 2018 19:15
Doba čtení: 2 minuty

Falšované maso v letákové akci nabízel i Kaufland

Inspekce se zaměřila na konzervovaná masa nabízená v letákových akcích. Za poslední měsíc našla už dvanáct falšovaných konzerv ve třech řetězcích. Poslední nález pochází z Kauflandu.

11. 5. 2018 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Nechutné kakaové boby. Chtěli byste z nich čokoládu?

SZPI ve spolupráci s Celní správou nevpustila na trh 22 tun plesnivých kakaových bobů.

9. 4. 2018 17:18
Doba čtení: 1 minuta

Toto je 7 nebezpečných webů s doplňky stravy

Potravinářská inspekce vloni zjistila 47 nevyhovujících reklam na potraviny. Nejvíc problémů mají e-shopy. SZPI zveřejňuje rizikové servery a výrobky.

13. 2. 2018 15:32
Doba čtení: 2 minuty

V centru Brna je bistro plné švábů. Inspektoři natočili jejich úprk

Náměstí Svobody je hlavní náměstí Brna, leží v samém centru historického jádra města. Najdete tu obchodní pasáže i výstavní paláce. A asijské bistro plné živého i uhynulého hmyzu, mastnoty a špíny.

13. 2. 2018 13:11
Doba čtení: 1 minuta

Kontrola odhalila falšované olivové oleje

Extra panenský olivový olej bývá dražší a kvalitnější než olej panenský, proto se často využívá do studených salátů. Ale nekupujeme někdy méně kvalitní olivový olej za cenu kvalitního? Inspekce vyrazila na kontroly a hříšníky našla.

19. 12. 2017 18:27
Doba čtení: 4 minuty

Kdybyste věděli, na čem se hranolky u stánku smaží, už by vám tak nechutnaly

Stav olejů ve fritézách veřejného stravování je tristní. Inspekce odhalila přepálené oleje a tuky v každém šestém kontrolovaném zařízení. Budou padat pokuty.

12. 12. 2017 17:30
Doba čtení: 1 minuta

Lidl opakovaně nabízel falšované potraviny

Potravinový řetězec Lidl se v poslední době dostal na přední strany medií. Avšak nerad. V poslední době je totiž velmi často mezi hříšníky, kteří dle inspekce nabízeli falšované potraviny. Jako nyní.

31. 8. 2016 16:14
Doba čtení: 2 minuty

Je kontrola zahraničních potravin na politickou objednávku?

Když budeme zahraniční potraviny více sledovat, najdeme více prohřešků a prodej tuzemských potravin se zvýší. Je tohle důvod, proč se inspekce zaměřuje zejména na kontroly zahraničních potravin?

31. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Falšování sýrů: Jsou víc light, než může někomu chutnat

Ve velkém se falšují ryby, masné výrobky, ale i ty mléčné. Řada došla už i na Philadelphiu a sýr Camembert. Kterým se máme velkým obloukem vyhnout?

5. 8. 2016 13:14
Doba čtení: 1 minuta

Ahold a Billa prodávaly falšované sýry

Přes četné kontroly inspektorů se na český trh stále dostávají výrobky, které tam nemají co dělat. Teď nově našli inspektoři falšovanou Mozzarellu Galbani v prodejní síti Ahold.

18. 7. 2016 14:57
Doba čtení: 2 minuty

Od začátku roku inspekce uzavřela 105 provozoven

Ani v létě inspektoři nezahálí, pokračují v kontrolách potravinářských provozoven a práce mají nad hlavu. Od začátku roku už uzavřeli sto pět provozoven. Podívejte se do galerie na největší hříšníky.

12. 7. 2016 16:50
Doba čtení: 1 minuta

Párky z Německa byly falšované. Inspekce je nechala stáhnout

Hledíte při nákupu masných výrobků na obsah masa? I tak ale občas koupíte zajíce v pytli. A vlastně o tom ani nevíte. Tak jako v případě párků z Německa, které obsahovaly výrazně méně masa, než bylo uvedeno na obale.

13. 6. 2016 12:42
Doba čtení: 1 minuta

Lidl, Kaufland a Ahold nabízely falšované masné výrobky

Které falšované masné výrobky prodávaly největší české markety? Nahlédněte do galerie a nechte si zajít chuť.

6. 6. 2016 18:57
Doba čtení: 2 minuty

Kaufland prodával salám s falšovaným obsahem masa

Deklarují, že je v masném výrobku sedmdesát procent masa, ale ve finále kupujeme výrazně méně.

13. 5. 2016 17:25
Doba čtení: 1 minuta

Treska z Tesca je plná vody, i když na obale tvrdí opak

Tragikomickým nálezem se dnes pochlubila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V Tescu našla mraženou tresku s nápisem „Mnoho ryb, málo vody“, která obsahovala 26,3 % nedeklarované vody.

5. 5. 2016 13:00
Doba čtení: 1 minuta

SZPI uzavřela prodejnu Lidl. Podívejte se, jak to tam vypadalo

Pro závažné porušení hygieny uložili dnes inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zákaz užívání prostor v jedné z provozoven společnosti Lidl.

21. 4. 2016 23:48
Doba čtení: 3 minuty

Od ledna už inspekce zavřela 76 provozoven

Čím více kontrol, tím více pochybení. Kontroloři už od začátku tohoto roku uzavřeli 76 provozoven. K nejčastějším příčinám uzavření provozoven s maloobchodním prodejem patří nezabezpečení prostor před pronikáním škůdců.

13. 4. 2016 15:12
Doba čtení: 1 minuta

Vesnická prodejna inspekci překvapila. To se jen tak nevidí

Myší hnízda, rozkousané potraviny, trus, plíseň… tak si vedl provozovatel malé prodejny na Brněnsku. SZPI provozovnu pro množství porušení právních předpisů uzavřela.

12. 4. 2016 12:32
Doba čtení: 1 minuta

Okamžitě zavřít! Smutný pohled do zákulisí restaurací

Situace je neutěšená, konstatuje inspekce. Loni na místě uzavřela pro špatné podmínky 144 provozoven společného stravování. Kontroly pokračují i letos a není to o nic lepší.

1. 3. 2016 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Restaurace píší: Alergeny máme ve všem. To je na pokutu

Jindřich Pokora, ředitel kontroly potravinářské inspekce, exkluzivně pro server Vitalia.cz prozradil, proč někdy nemůže udělit milionovou pokutu i jak se v restauracích špatně značí alergeny.

Doba čtení: 2 minuty

Stejný výrobek, různé složení. Jde o nehoráznou manipulaci, bouří se Češi

V Německu pořídíte identické potraviny jako u nás, ale s rozdílným složením, často lepším. Dochází k etickému klamání spotřebitele, říká ministr zemědělství a hodlá situaci projednávat s dalšími evropskými partnery.

Doba čtení: 4 minuty

Špína, plíseň a škůdci: Každá třetí restaurace neprošla

Potravinářská inspekce od ledna loňského roku kontroluje i restaurace a další provozovny společného stravování. A není spokojená. Podívejte se proč.

18. 2. 2016 13:29
Doba čtení: 2 minuty