Hlavní navigace

Na lyže jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění? Radši ne…

16. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Evropský průkaz zdravotního pojištění nám v zahraničí zajistí pouze to, že máme nárok na ošetření za stejných podmínek jako tamní pojištěnci. Co to znamená? Je stále nutné zřizovat si cestovní pojištění?

Starou známou „kartičku pojištěnce“ máme všichni. Setkáme se s ní přinejmenším při každé návštěvě lékaře. Od 1. června 2004 na ní navíc přibyly „evropské hvězdičky“. Díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění (nebo také EHIC, European Health Insurance Card) máme jako pojištěnci, občané České republiky, v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku nárok na nezbytnou lékařskou péči. Hezky se to poslouchá, ale možná nám to není i po těch letech tak úplně jasné.

Představíme si následující situaci. V únoru se chystáme s dětmi na týden do Alp. Stejně jako si nezapomeneme sbalit lyžařské brýle, teplé ponožky, helmu a karty, kdyby pršelo, vždycky si sjednáme ještě, třeba i na poslední chvíli, cestovní pojištění. Nevěříme totiž, že zrovna my jsme ti, kterým se „nikdy nic nestane“, tak pro jistotu. Ještě předtím se ale pojedeme párkrát jen tak „na otočku“ rozlyžovat přes hranice do Německa na Javor. To už se s cestovním pojištěním příliš nezabýváme, máme přece Evropský průkaz pojištění. Zde ale můžeme narazit.

Na co máte nárok s „modrou kartičkou“

Evropský průkaz zdravotního pojištění v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění, které si sjednáváme v ČR před odjezdem na dovolenou. Zatímco s cestovním pojištěním se nemusíme příliš obávat, že by se nám prázdniny na horách prodražily i o několik tisíc korun, pokud bychom se na cesty vydali jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění, strach je rozhodně na místě. Naše známá „modrá kartička“ nám ve vybraných zemích zajistí pouze to, že máme nárok na stejnou zdravotní péči – stejné ošetření za stejných podmínek – jako občané této země. Málokdy si při odjezdu do ciziny zjišťujeme informace o zdravotnictví naší cílové destinace, nebo snad dokonce o stupni spoluúčasti domácího pacienta v ní.

To, že nám Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí stejné ošetření za stejných podmínek jako občanovi dané vybrané země, v praxi znamená, že hradíme veškeré doplatky, poplatky a případnou spoluúčast stejně jako tamní pojištěnci.

Zlomenina za tisíce

Když si tedy náš syn při snowboardování na Javoru v Německu způsobí těžkou zlomeninu nohy, je mu poskytnuto veškeré nezbytné ošetření. Místní systém zdravotního pojištění – výpomocná zdravotní pojišťovna – zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce. Tato částka je následně přeúčtována do české zdravotní pojišťovny, u které je zraněný pojištěn. Ve většině případů však takové ošetření není pro pacienta bezplatné. Další poplatky a spoluúčast musíme zaplatit, často i hotově. V některých zemích (Belgie, Francie, Lucembursko) je navíc časté, že musíme zaplatit celou částku, a její část si nechat následně proplatit u výpomocné zdravotní pojišťovny v místě ošetření. Asi není nutné dodávat, jak vám může dovolenou znepříjemnit kromě samotného úrazu třeba takový převoz raněného vrtulníkem. Je samozřejmé, že když jde o zdraví, jdou peníze stranou, nicméně i finančním problémům s tím spojeným se dá snadno vyhnout – sjednáním cestovního pojištění.

Pokud se rozhodnete riskovat cestu do ciziny pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění, dávejte si pozor na to, abyste se nechali ošetřit pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V zařízeních, která nejsou napojena na veřejný systém – u soukromých lékařů – se obvykle naši pojištěnci, stejně jako místní, stávají samoplátci. Pozor třeba na hotelové lékaře, kterého můžete prostřednictvím hotelové služby k ošetření přivolat – často se jedná právě o soukromé lékaře.

Tyto starosti vám odpadají, když si sjednáte před cestou cestovní pojištění, které obvykle zahrnuje jak pojištění léčebných výloh, tak odpovědnosti. Do hrazených léčebných výloh nejčastěji patří hospitalizace, neodkladná operace, zdravotnický materiál i náklady spojené s převozem do ČR. Pojištění odpovědnosti se vám třeba právě na lyžích bude hodit, když nedopatřením na sjezdovce někoho zraníte vy. Při sjednávání cestovního pojištění si ale dejte pozor na výkon sportů, na které se pojištění vztahuje, popřípadě nevztahuje. V pojistných podmínkách každé podmínky se liší seznam tzv. rekreačních a rizikových sportů.

S alkoholem v krvi máte smůlu vždy

Při úrazu pod vlivem alkoholu „nepomůže“ s léčebnými výlohami ani cestovní pojištění. I pokud ho budete mít sjednané, pojišťovna nehradí léčebné výlohy v případě, že k onemocnění nebo úrazu došlo vědomě (vědomé poškození zdraví i poškození zdraví při vědomém narušení zákonů země, do které pojištěnec vycestoval) nebo pod vlivem alkoholu, drog, návykových látek či při zneužití léků.

Autor článku

Studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Jako redaktorka pracovala pro portál Nazeleno.cz a TopSrovnani.cz. Zajímá ji zdravý životní styl, problematika zdraví a vyvážené stravy, fitness.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).