Hlavní navigace

Úraz na zahraniční dovolené vyžaduje vždy hotovost. Peněženku ale vyluxovat nemusí

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Na dovolenou do zahraničí se letos chystá polovina národa. Je dobré znát pravidla, kdy se připojistit, a kdy stačí zdravotní karta pojištěnce. Platit hotově ale budete stejně vždycky.

Je lepší vzpomínat na pláže plné slunce, než na pobyt s rozseknutou nohou někde v chorvatské nemocnici. Ale vyplatí se být i na takovou možnost připravený. A to dokonce nejen tím správným typem pojištění pro danou zemi, ale i jistým obnosem peněz, které budete mít uložené hluboko na dně kufru pro strýčka příhodu. Experti doporučují mít odloženou částku zhruba sto euro. Že je to moc? Zdravotnictví v cizině prostě není levné. A pokud se vám něco stane, tak nezáleží jen na tom, jakou máte pojistku, i tak se budete muset ve většině zemí spolupodílet na léčbě sami.

Evropský průkaz stačí jen ve státních zařízeních


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Úraz v zahraničí? Hotovost budete u lékaře či v lékárně potřebovat prakticky vždy

Jaké jsou konkrétní podmínky? V prvé řadě záleží na tom, do jaké země vyrážíte.

„Pokud cestujete po Evropské unii, do Chorvatska či do zemí Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko), můžete využít Evropský průkaz zdravotního pojištění,“ radí europoslanec Milan Cabrnoch, který se na vytvoření nových pravidel o přeshraniční zdravotní péče podílel. Jedním dechem však přiznává: „Tento průkaz vám ale příliš velkou jistotu nedává. Opravňuje vás pouze k čerpání nezbytné zdravotní péče ve státním, tedy veřejném zdravotnickém zařízení. U soukromých lékařů budete muset uhradit celý účet sami. Když pomineme komplikaci spočívající ve vyhledání veřejného zdravotnického zařízení, respektive smluvního lékaře státní pojišťovny, ani tak to neznamená péči zdarma,“ vysvětluje.

To znamená, že spoléhat se jen na svou průkazku pojišťovny, respektive její mezinárodní verzi (tu vám vydá na požádání každá pobočka vaší zdravotní pojišťovny), znamená, že vás v akutním případě, jako je rozseknutá či zlomená noha nebo autonehoda, ošetří bezplatně. Ale vztahuje se to jen na veřejné nemocnice a státní lékaře. A už nepočítejte s tím, že když budou nutné další operace či zákroky, které nejsou akutní, ale dají se třeba o týden odsunout, že by vám je dělali v zahraničí. Pošlou vás domů.

Jak předejít potížím: Co by nemělo chybět ve vaší lékárničce na cesty

Prosím: keš

Počítejte s tím, že každý stát má jinou lékovou politiku, ale všechny mají jedno společné – léky si v cizině platí pacienti z velké části sami (například ve Francii, ale i v Německu), nebo jsou mnohem dražší než u nás a spoluúčast na nich je vyšší, takže vás přijdou na mnoho desítek eur. A nejde jen o léky. „Máte nárok na nezbytnou neodkladnou a neplánovanou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní pojištěnci. To zejména znamená, že místní systém zdravotního pojištění za vás zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce,“ říká Milan Cabrnoch.

Opět počítejte s tím, že ve většině států se za péči připlácí, a může proto po vás být vyžadováno zaplacení části účtu v hotovosti. Česko má totiž nejnižší spoluúčast pacientů na zdravotní péči – jen patnáct procent, ale průměr zemí Evropské unie dělá dvaadvacet procent. Takže doplácet budete všude. Také případný převoz zpět na území České republiky není hrazený a musíte si jej sami zaplatit.

A aby to bylo ještě komplikovanější, v některých státech funguje to, co platilo u nás kdysi za první republiky. Takzvaný systém „na pokladnu“. To znamená, že lékař po vás bude chtít zaplatit při ambulantním ošetření celý účet; s tímto účtem budete muset zajít na tamní zdravotní pojišťovnu, aby jej proplatila, nebo požádat o úhradu svou pojišťovnu po návratu domů. V drtivé většině států budete muset vždy uhradit alespoň regulační nebo podobný poplatek.

Proto je také dobré si od všeho schovávat účtenky, jak od regulačních poplatků, tak od léků vydaných na recept a uhrazených v hotovosti. Od všeho, co budete muset zaplatit. A s tím pak vyrazíte za svou pojišťovnou v Česku.

Čtěte téma: Kdy má smysl pojistit zdraví dítěte na tábor?

Mimo Evropskou unii je to jinak

Nemalé procento lidí vyráží užít si čas za hranicemi všedních dnů do exotičtějších států, než jsou naši blízcí či vzdálenější sousedé. A tady platí jiná pravidla. Obvykle po vás budou chtít peníze v hotovosti s tím, abyste si je po návratu vyúčtovali se svou pojišťovnou. „Částky za náročnější ošetření po úrazu se mohou vyšplhat do statisíců a v případě hospitalizace na jednotce intenzivní péče či převozu vrtulníkem i do miliónů korun,“ upozorňuje Milan Cabrnoch.

Při cestách mimo EU proto pro klid duše platí: je dobré se komerčně připojistit. Stojí to pár korun denně, a už mnoha lidem se to vyplatilo. Ovšem pozor: typ pojištění si pečlivě vybírejte a dobře pročtěte všechny papíry, které vám dají. Jinak dopadnete jako Jindra Polák. „Mysleli jsme si, že když jsme uzavřeli komerční pojistku, můžeme v cizině být v klidu. A taky že se stal synovi úraz – spadl na vodních lyžích, rozsekl si ruku a museli mu ji šít. Zaplatili jsme několik tisíc korun, a když jsme je pak nárokovali na pojišťovně, ta se nám vysmála. Zapíchli prst do smlouvy a ukázali na řádek: pojistka se nevztahuje na rizikové aktivity a sporty,“ vypráví Milena Poláková.

Za adrenalin si připlatíte

Pojištění, které kryje i fakt, že chcete na dovolené slanit ze skály, sjíždět dravé řeky, provozovat canyoning, skákat bungee jumping, a pozor – také například provozovat horskou turistiku, je jiným typem pojistky a stojí samozřejmě mnohem víc. Proto si předem dobře rozmyslete, jak moc akční na dovolené budete chtít být, a než podepíšete smlouvu o cestovním pojištění, ujistěte se, že kryje i úrazy vzniklé při adrenalinových sportech. „Pojistné pro takzvané extrémní sporty je cca pětinásobkem pojistné sazby pro běžnou turistiku,“ přibližuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Běžné pojištění vyjde přitom za den zhruba na dvacetikorunu. VZP díky své dceřiné společnosti nabízí i cestovní pojištění. Mluvčí také upozorňuje, že je dobré zkontrolovat, zda je v pojistce zahrnutý i zásah horské služby na Slovensku, který normálně není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Takže turisté třeba v Roháčích, kteří si zlomí nohu, se mohou dočkat nepříjemného překvapení i přes sjednané komerční připojištění.

Čtěte také: Vstupenka do Slovenského ráje zahrnuje i pojištění pro případný zásah horské služby

„Když už vybíráte cestovní pojištění, zvolte takovou pojišťovnu, která nabízí vysoké nebo nejlépe neomezené plnění léčebných výloh v zahraničí a také hradí návrat do České republiky a poskytne vám asistenční službu. Podmínky pojištění si zjistěte i v případě, že je cestovní pojištění součástí ceny zájezdu. Leckdy se může jednat o pojištění s nedostatečným krytím a v tom případě je lepší pořídit vlastní pojištění mimo cenu zájezdu,“ radí lékař a europoslanec Milan Cabrnoch. Totéž ostatně platí, pokud máte zdravotní pojištění jako součást bankovní karty. Stojí za to oprášit smlouvu a podívat se dřív, než vyrazíte ven, co všechno z výloh vlastně kryje.

Vzhledem k tomu, že se podmínky poskytování a proplácení zdravotní péče v jednotlivých zemích velmi liší, je dobré zjistit si informace přímo o zemi, do které se chystáte. O konkrétních podmínkách poskytování zdravotní péče v jednotlivých členských státech Evropské unie se můžete informovat na stránkách Evropské komise, nebo na českém Centru mezistátních úhrad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).