Hlavní navigace

Menstruace je téma i pro muže

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Nutné zlo, ke kterému muži často přistupují typicky machovským způsobem. Jako z reklamy na fernet, mají přece taky své dny. Možná je to vtipné, ale ženskou duši ten panák nevyléčí.

Menstruační cyklus je pro ženy často značnou zátěží. Situaci někdy ještě zhoršuje nedostatek komunikace a pochopení ze strany partnera. Svoji roli hraje i hormonální antikoncepce.


Autor: Isifa.cz

Stres je každodenní součástí soudobého života, ale ženy to mají ještě komplikovanější. Musejí čelit zátěži způsobené hormony. Stále více a ve stále ranějším věku začínají používat antikoncepční pilulky. Ty se během padesáti let na trhu staly nejrozšířenější formou ochrany před nežádoucím početím.

„Dříve se jednalo hlavně o to zabránit otěhotnění, vedlejší příznaky se připisovaly běžnému chování žen. Únava, nadýmání, otoky, přibírání na váze, ale i stresové stavy, kdy ženy opravdu byly vyčerpány. Studie prokázaly, že mohou být vyvolány i podávanými léky, zkrátka organismus sice reaguje odmítavě na otěhotnění, ale i další účinky jsou nezanedbatelné,“ říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová z Femina Sana s.r.o.

I když jsou v moderních antikoncepčních pilulkách hormonální dávky minimální, přesto se musí eliminovat nepříznivé výkyvy hormonálních hladin během cyklu. Ty, jež obsahují pouze gestagen, lze užívat i při kojení. Většina preparátů působí na zdraví ženy ještě podpůrně, výjimku tvoří pacientky s některými nádorovými onemocněními, u nich může dojít ke zvýšenému riziku embolie.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

Radost ze sexu

Celková stresová zátěž se skládá z mnoha drobností. „Je důležité zmínit relaxační funkci zdravé sexuality,“ říká MUDr. Martin Hollý, psychiatr a sexuolog, ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Pokračuje dále: Hormonální antikoncepce přinesla revoluční změnu v tom, že sexualita přestala v našich životech plnit funkci toliko prokreační (rozmnožovací), a začala plnit i funkci rekreační. Právě v tomto ohledu pomohla hormonální antikoncepce bojovat proti jednomu ze stresových faktorů, kterým je strach z neplánovaného těhotenství. Je to prostě o radosti ze sexu.“

Z pohledu stresové zátěže je pro ženu jedním z benefitů hormonální antikoncepce vědomí, že má svůj menstruační cyklus mnohem více pod kontrolou a může tak mnohem lépe předcházet situacím, které stresovou zátěž vyvolávají. Co však dělat, když se příznaky stresu přece jenom projevují? „Musíme se soustředit na řešení jednotlivých drobností, jednou z nich je reakce na hormonální změny, podrážděnost, přecitlivělost. Je dobré, když o tom žena ví, je na to připravena,“ říká MUDr. Hollý.

Očekávaná zátěž je pak vnímaná jako menší a je možné se na ni připravit. Vhodné je plánovat jiné aktivity, které jsou spojené s rizikem zvýšené stresové zátěže. Obecně lze říci, že je možné dostat pod kontrolu velkou část jiných běžných stresových podnětů.

Pravěké ženy nemenstruovaly

Výsledkem vývoje hormonální antikoncepce v posledních padesáti letech bylo snížení množství podávaných hormonů (především estrogenu) a zavedení nových progestinů s „přidanou hodnotou“.


Autor: Isifa.cz

Nejnověji se vývoj zaměřuje také na dávkovací režimy, které ženám přinášejí nové benefity. Díky novým režimům dávkování je zajištěna co nejstabilnější hladina hormonů a následky hormonálních výkyvů jsou výrazně zmírněny.

Ženy si často kladou otázku, zda tělu nevadí, že žena nekrvácí, neboť se domnívají, že menstruací se organismus čistí. Tyto domněnky jsou naprosto mylné, říkají lékaři. Pravěké ženy prakticky nemenstruovaly – pořád byly těhotné nebo kojily. Pravidelný menstruační cyklus je civilizační úkaz. Nemá žádné zdravotní výhody, menstruační krvácení pouze odebírá organismu železo.

Nechci mu zahnout, potřebuju jiné prášky

Doktorka Makalová říká, že se snaží s každou pacientkou o pocitech při menses bavit. „Je to cyklická změna, každá žena se s ní vyrovnává jinak, ale většinou tu určité psychické i fyzické problémy jsou,“ říká lékařka. Ne každá pacientka je o svých problémech ochotná hovořit. „Snažím se s nimi mluvit tak, abych zjistila, zda je vybraná antikoncepce opravdu vhodná.“

Některé ženy mají během menstruace sklony k plačtivosti, jsou velmi přecitlivělé. Svěřují se, že je mrzí jejich chování vůči partnerovi a okolí, ale přece nebudou avizovat své dny. „To také není správné,“ upozorňuje MUDr. Makalová. „Jiné to berou zase naprosto přirozeně, je to pro ně daný stav a nedá se s tím nic dělat.“

Řada žen při braní antikoncepce právě v období menses ztrácí chuť na sex, cítí se nepřitažlivé, unavené, některé doslova tvrdí, že si připadají „nečisté“.

„Ale měla jsem i opačný případ,“ popisuje lékařka. „Pacientka, která měla doma nepříliš aktivního manžela, žádala o změnu preparátu, protože u ní naopak hormonální antikoncepce vyvolávala chuť na sex. A protože to nevypadalo, že by se jí uspokojení dostalo doma, raději chtěla naordinovat něco jiného, aby ji prý nenapadaly hříšné myšlenky někde se zapomenout.“ I takové případy se řeší v gynekologických ordinacích.

Chybějí informace

Bohužel řada žen bere cyklus jako nutné zlo, uzavře se s ním do sebe a okolí jen tuší, že mají „své dny.“ Partneři vidí jen většinou negativní reakce, ke kterým přistupují typicky machovským způsobem. Jako z reklamy na fernet, s tím, že i muži mají své dny. Možná je to vtipné, ale ženskou duši ten panák nevyléčí. A mužským je to jedno.

Tolerance by určitě prospěla, bohužel osvěta v tomto směru není veškerá žádná. Stále je to téma, které je napůl tabu, přestože televizní reklamu na intimní potřeby vidíme v každém vysílacím čase.

Podle výzkumu pořádaného Švédskou královskou akademií věd ve Stockholmu na téma chování mužů vůči ženám v období menses jich 98 procent zůstává k tomuto problému naprosto lhostejných. A nemůžeme to asi svalovat na „chladné“ Seveřany.

Autor článku

Vším, čím jsem prošel v žurnalistice, jsem byl rád, a nebylo toho málo. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).