Hlavní navigace

Premenstruační syndrom: Trpět nemusíte

22. 6. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Drtivá většina žen pravidelně zažívá některý z příznaků premenstruačního syndromu. Přesto se jen málokterá vypraví k lékaři. Své problémy skrývají a před odborníky je tají.

Okolo premenstruačního syndromu (PMS) koluje celá řada sexistických vtipů. Například: Jaký je rozdíl mezi teroristy a ženami s PMS? S teroristy lze vyjednávat! Ale opravdu jsou ženy během krátké doby před menstruací tak nesnesitelné? Co se s nimi vlastně děje a proč?


Autor: Agentura SXC

Premenstruační syndrom je tak trochu záhadou moderní medicíny. Na jedné straně je popsáno více než 300 (!) různých příznaků, které jej provází, ale dosud není známá jeho přesná příčina. Na jeho vzniku se podílí celá řada faktorů od hormonálních vlivů, stravy, stresu až po životní styl.  Jisté je jen jedno, v nějaké formě ho zná prakticky každá žena v plodném věku.

„PMS existuje. Je skutečný a je komplikovaný. Pokud by se sešel psycholog s endokrinologem a gynekologem, všichni by se shodli na tom, že se jedná o problém s mnoha aspekty,“ uvádí ve své knížce Vagina – manuál pro majitelky MUDr. Carol Livotiová, americká gynekoložka.

Ženský úděl, bohužel…

PMS v sobě skrývá celou řadu fyzických, psychických i sociálních obtíží. Obvykle přichází zhruba 10 až 7 dní před menstruací a těsně před ní obtíže dosahují svého vrcholu. Následně mizí. „Premenstruační syndrom je celý komplex zdravotních problémů a je potřeba jej brát vážně, i když ženy kvůli němu nevyhledávají odbornou pomoc,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Kateřina Svojanovská. Mnoho žen se totiž domnívá, že premenstruační syndrom prostě patří k životu a musí se nějak „přetrpět“.

Přitom PMS zná důvěrně asi 80 % žen, u 13 až 26 % z nich jsou příznaky natolik závažné, že zasahují do jejich běžného života. Mají problémy v práci, při studiu i v kontaktu s ostatními lidmi. Některé ženy dokonce musí zcela vypnout a změnit svůj obvyklý program, nejsou schopné normálně fungovat. „Pokud premenstruační syndrom zasahuje do vašeho života a negativně jej ovlivňuje, nastal čas poradit se s odborníkem,“ dodává doktorka Svojanovská. Prvním lékařem, se kterým by žena měla mluvit o svých problémech, by měl být gynekolog. „Rozhodně by se ženy neměly stydět mluvit o svých problémech a stejně tak by je neměly považovat za banální,“ je přesvědčená lékařka.

Fyzické příznaky PMS:

 • Bolesti hlavy
 • Tlak v podbřišku
 • Napětí prsou
 • Zadržování tekutin (pocit nafouknutí)
 • Zvýšení hmotnosti
 • Zácpa nebo naopak průjem
 • Změny v chuti k jídlu
 • Akné
 • Svalové křeče

Psychické příznaky PMS:

 • Napětí
 • Úzkostné stavy
 • Depresivní nálady
 • Plačtivost
 • Náladovost, možné výbuchy vzteku
 • Nespavost, zhoršení spánku
 • Horší koncentrace
 • Nechuť ke kontaktům s ostatními lidmi

Rozhodně není normální, když se téměř polovinu měsíce cítíte mizerně a nejradši byste „vyskočila z kůže“. Pokud vaše obtíže přetrvávají i během menstruace, například silné krvácení, bolesti a křeče v podbřišku, případně se bolesti objevují i mimo menzes, vyhledejte lékaře. Mohou se za tím skrývat další zdravotní obtíže, včetně zákeřné nemoci endometriózy. Ta může v krajním případě vést až k neplodnosti. Endometrióza vzniká pohybem vnitřní děložní sliznice mimo dělohu, způsobuje bolesti, srůsty, cysty a další zdravotní problémy.

Co je endometrióza?

Chronické, nevyléčitelné onemocnění postihující ve velké většině případů ženy.

Hormonální antikoncepce (ne)pomůže

Lékem první volby při výskytu premenstruačního syndromu je hormonální antikoncepce. Ta dokáže ženské hormony „udržet na uzdě“ a současně, pokud je správně zvolená, i tlumit příznaky PMS. „Moderní metodou jsou přípravky s obsahem hormonu drospirenon, který zabraňují zadržování tekutin v těle a brání vzniku nechtěného pocitu nafouknutí,“ popisuje doktorka Svojanovská. Ideální je jednofázová antikoncepce, tedy přípravky, které obsahují stále stejné množství hormonů.


Autor: Isifa.cz

Ne vždy je ale hormonální antikoncepci vhodným řešením. Vedle zdravotních důvodů ke kontraindikaci jako je kouření, vysoký krevní tlak, křečové žíly, jaterní choroby a podobně, mohou ženy vést k odmítnutí hormonální antikoncepce i důvody čistě osobní nebo etické. Navíc pokud žena uvažuje o brzkém těhotenství, je použití hormonální antikoncepce zcela nemožné.

V těchto případech přichází ke slovu další alternativy léčby. Britská Národní asociace pro premenstruační syndrom (National Association for Premenstrual Syndrome) doporučuje zavést dietu s nízkým obsahem cukru, soli a pokud možno vynecháním alkoholu a kofeiny. Všechny tyto látky zhoršují průběh PMS.

Naopak prospěšné je zvýšit příjem ovoce, zeleniny a vody, navzdory tomu, že tělo má sklon tekutiny zadržovat. Součástí stravy by měl být dostatek kvalitních bílkovin (libové maso, mléčné výrobky). Také je dobré dostatečně dlouho spát, zhruba 8 až 9 hodin denně. Pokud je to možné, snažte se zařadit nějakou fyzickou aktivitu. Efekt také má užívání potravinových doplňků, zejména s obsahem hořčíku, vápníku, vitamínů E a B6. Pozitivně působí také pupalka a další bylinky. Účinek tohoto druhu terapie nepřichází hned, ale až po několika měsících.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

Připravili jsme pro vás antikoncepční kuchařku, ve které si vybere každá žena metodu vhodnou právě pro ni. Poradíme vám, jaká antikoncepce bude slušet vašemu věku, zdravotnímu stavu, ale i peněžence.

Obrátila jste se s příznaky PMS na lékaře?

Každá žena je jiná

Na premenstruační syndrom neexistuje jedna univerzální léčba vhodná naprosto pro všechny. „Jsme rozdílné. Netrpíme stejnými symptomy, ani se stejnou intenzitou. K dispozici je několik možností léčby,“ upozorňuje na svých stránkách Národní asociace pro premenstruační syndrom. Je tedy osobní volbou ženy, jak se rozhodne své problémy řešit. Ideální cestou pro jednu může být hormonální antikoncepce, ale jiné ženě může stejný přípravek přinášet nepříjemností. Proto by se žena měla rozhodovat podle sebe a svého životního stylu.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Co vám pomáhá překonávat obtíže spojené s premenstruačním syndromem?

Fórum: Je antikoncepce škodlivá?

Po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce mají některé ženy problémy s menstruací a otěhotněním, na druhou stranu kromě svého hlavního účelu například pomáhá mírnit příznaky PMS. Myslíte si, že hormonální antikoncepce páchá více škody než užitku?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).