Hlavní navigace

Lučina pro náš trh se vyrábí i v Polsku

Sdílet

Lučina dávno není jen jedna. Portfolio Povltavských mlékáren čítá na 20 druhů, každý je vyroben jinak a v základu má jiné složky. Čím se od sebe liší? Pořád je to „čistá chuť přírody“?

Dvacet let si Lučina vystačila s přírodní chutí a nepříliš praktickým balením ve folii. Od roku 2001 se ale její rodina rozrostla o kulaté i hranaté krabičky s příchutí, s jogurtem, s dusíkem nebo vlákninou a vitaminy. Jak moc se mezi sebou jednotliví členové portfolia Povltavských mlékáren liší? A neemigrovali už někteří? Nakoupili jsme osm druhů termizovaných sýrů zvaných Lučina a okem bystrozrakým jsme odhalili, zda slogan „čistá chuť přírody“ stále platí.

Lučina je sladký sýr

Lučina není pomazánka ani „dražší pamazánkové máslo“, je to sýr. Podle druhu výroby (sýření) spadá mezi rozmanitou skupinu sladkých sýrů. Řadíme ho tedy do stejného ranku jako žervé, sýr Cottage, fetu či balkánský sýr. Všechny tyto sýry vznikají v základu zcela stejně. Do mléka jsou vloženy enzymy, které spustí sýření. Doba, po kterou bude srážení probíhat, záleží na tom, chceme-li získat pevnou konzistenci či tvarohovou. Po dosažení optimální hustoty může následovat rozkrájení sýrů, očkování zrací kulturou anebo třeba termizace (záhřev na zhruba 60 stupňů Celsia), jako v případě sýrů Lučina.

Jak uvádí publikace České technologické platformy pro potraviny, tímto způsobem dojde u sýru ke zničení přítomné mikroflóry a ten tak poněkud ztratí svou biologickou hodnotu. Devizou je však výrazné potlačení vývoje nežádoucích mikroorganismů způsobujících kažení, což prodlužuje trvanlivost produktu. Lučinu nadýchanou jsme například pořídili téměř dva měsíce před její expirační lhůtou.

Lučina ve folii není totéž co v krabičce

Zelená louka plná květin, na ní ležící dívka, zakusující se do chleba namazaným Lučinou, tak před lety vypadala sluncem zalitá a zdravím překypující reklama na Lučinu. Na tu ve folii zabalenou, těžce roztíratelnou, ale prakticky jedinou, která si drží původní složení. Michaela Volbrechtová z Povltavských mlékáren nám napsala, že základ jejich výrobků je stále stejný – jen tvaroh, smetana a špetka soli, a že se od sebe liší jen přidanou ochucující složkou. To platí u kostek a vaniček o obsahu 120 g. Např. Lučina Osteo-Aktiv i Biaktiv však mají ve složení přírodní stabilizátory a Lučina nadýchaná je šlehána dusíkem.

Ačkoliv mají Lučiny společné jméno, jejich vzhled, složení i výroba se druh od druhu ve složení liší. Připravili jsme pro vás desítku nej Lučin, v níž si každý může najít tu svou. Ať už hubnete, tloustnete, vyhýbáte se éčkům nebo dáváte přednost produktům s vysokým obsahem vlákniny.

10× NEJ Lučina

Nejtučnější: Lučina Smetanová – 26 % tuku
Nejkaloričtější: Lučina v kostce – 1166 kJ
Nejdrobivější: Lučina ve folii v kostce
Nejsnadněji roztíratelná: Lučina Jogurtina
Nejtvarohovější: Lučina Žervé (nejvyšší uvedený obsah tvarohu – 79,1 %)
Pozn: podle upřesnění výrobce je vyšší podíl tvarohu v Lučině kostka 100 g, spotřebitel tuto informaci však z obalu nezjistí, protože je tu (v souladu s legislativou) uvedeno mléko, nikoli tvaroh.
Nejsmetanovější: Lučina smetanová (jediná uvádí obsah smetany 15 %)
S nejvyšším obsahem přídatných látek: Lučina Biaktiv (karagenan, agar, alginát sodný)
S nejvyšším obsahem vlákniny: Lučina Linie s vlákninou (4 g/100 g)
Nejchutnější: Lučina smetanová
Nejtekutější: Lučina Jogurtina

Co všechno najdeme v Lučině?

Zatímco klasická kostka je vyrobena jen z mléka, smetany, mléčných kultur a soli, Lučina Linie s vlákninou navíc obsahuje i dvojici stabilizátorů. Sice se před přírodním xanthanem a guma tara nemusíme křižovat, na druhou stranu mohou vadit všem, kteří byli u Lučiny zvyklí jen na běžné kuchyňské přísady.

„Lučina Biaktiv je jedinečnou kombinací Lučiny a živých probiotických kultur se sníženým obsahem tuku,“ říká Michaela Volbrechtová. Biaktiv však obsahuje i přírodní stabilizátory karagenan, agar a alginát sodný, které napomáhají udržet odpovídající konzistenci výrobků. Pravděpodobně zde zastupují funkci želatiny, od jejíhož použití výrobce před několika lety ustoupil. V Povltavských mlékárnách náš však ubezpečili, že pokud už jsou stabilizátory používané, jsou přírodního původu a jen v malém množství (pod 0,5 % hmotnosti výrobku).

Víc než přírodní stabilizátory je však trnem v oku polská výroba Lučiny. Zvláště po aféře s polskou posypovou solí si dle internetových diskuzí lidé začali více všímat, kde se jejich Lučina vyrábí. Podle našich zjištění se v Polsku vyrábí Lučina nadýchaná s bylinkamiNadýchaná extra smetanová. Povltavské mlékárny do nedávna nechávaly v Polsku vyrábět a uzrát i jeden druh Hermelínu. Loni ale výrobu Sedlčanské Figury přesunuli zpět do Sedlčan.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).