Hlavní navigace

polské potraviny

Proč jsme se o nelegálním polském hovězím v ČR dozvěděli tak pozdě?

Veterináři kontrolují maso polského původu v České republice. Žádné z doposud provedených vyšetření sice neprokázalo nebezpečnost rizikového hovězího pro zdraví, přesto se lidé ptají: jak se k nám maso dostalo a dalo se tomu předejít?

Doba čtení: 4 minuty

Jak si ověřit původ masa

Skandál s polským hovězím vede k většímu zájmu o původ potravin. V případě hovězího lze celkem snadno ověřit, zda maso pochází z českého chovu.

5. 2. 2019 10:12
Doba čtení: 3 minuty

Polské maso z nemocných a umírajících krav je v ČR, potvrdil ministr

Tři sta kilogramů závadného hovězího z Polska se dostalo do České republiky. Veterinární inspektoři začali prověřovat všechna místa, na kterých by toto maso mohlo být.

1. 2. 2019 16:55
Doba čtení: 3 minuty

Co se děje na jatkách v Polsku?

Média přinesla informace, podle nichž docházelo na jatkách z Mazovského vojvodství v Polsku k porážkám nemocných krav. Maso pak bylo bez přítomnosti veterinářů označeno jako nezávadné, vhodné k lidské konzumaci a uvolněno na trh.

28. 1. 2019 16:52
Doba čtení: 3 minuty

Maso v akci je opět šizené. Tentokrát ho nabízel Lidl

Potravinářská inspekce zjistila závažné falšování u potravin nabízených v letákové akci řetězce Lidl. Šlo o masné produkty z Polska, stejný výrobce měl nedávno problémy s obsahem masa i ve slevové akci Penny Marketu.

27. 4. 2018 13:57
Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika v českých vejcích? Je to poplašná zpráva

Média obletěla zpráva o tom, že česká vejce obsahují antibiotika. Proti čemuž se striktně ohradila Českomoravská drůbežářská unie. Kontroly jsou ale zvýšené, a to jak u dovozových vajec, tak u těch českých.

30. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Češi a Poláci mají rádi stejné obchody i jídla

Česko polské vztahy, pokud jde o potraviny, jsou poslední dobou na bodu mrazu. Přesto máme i leccos společného, třeba zálibu v mobilních aplikacích, preferujeme stejné obchody, ale i jídla.

Doba čtení: 3 minuty

Potraviny s označením „Česká kvalita“ pocházejí z Polska

Penny Market prodává polské potraviny coby „Českou kvalitu“, a to dokonce opakovaně a navzdory zásahu potravinářské inspekce.

1. 12. 2014 18:31
Doba čtení: 1 minuta

V hodnocení polských potravin převažují emoce a marketing

Češi a Poláci se „perou“ o kvalitu svých potravin a používají i lehce podpásovou argumentaci. Měli bychom toho nechat, jinak se smát bude někdo třetí. A hádejte, odkud bude.

Doba čtení: 4 minuty

Lučina pro náš trh se vyrábí i v Polsku

Lučina dávno není jen jedna. Portfolio Povltavských mlékáren čítá na 20 druhů, každý je vyroben jinak a v základu má jiné složky. Čím se od sebe liší? Pořád je to „čistá chuť přírody“?

Doba čtení: 3 minuty

Polské potraviny mají značky kvality. Ale takové se k nám nevozí

Potraviny z Polska provázela již řada skandálů a jejich pověst není dobrá. Přitom k nám se bohužel dováží to nejlevnější, tedy nijak kvalitní zboží. Poláci přitom umí i lepší potraviny.

Doba čtení: 2 minuty

„CZ“ maso skutečně nemusí být české. To neznamená, že je rizikové

Výrok o nedostatečné kontrole masa v obchodech z úst prezidenta veterinářů byl nešťastný a nevhodně prezentovaný. Mediální zkratka také vykonala své. Cesta k jasnému původu vede jinudy.

Doba čtení: 4 minuty

V Polsku krmili zvířata masokostní moučkou. Máme se bát?

Polská zvířata byla krmena zakázanou a nebezpečnou masokostní moučkou. Česká inspekce proto požádala polskou stranu o vyjádření. Prý je to jen strašení konzumentů, tvrdí Poláci.

Doba čtení: 2 minuty

Co zobala polská kuřata? To nezjistíte

Když chovatel ví, jak na to, v masu poražených zvířat krmených antibiotiky se tyto látky nemusí vůbec odhalit. Dají se používat různé finty a spotřebitel i veterináři jsou nahraní.

Doba čtení: 5 minut

V Česku se hojně cpeme brazilskými a polskými kuřaty

Co se stalo s českým kuřetem, že ho v kuchyních nahrazujeme polským, maďarským a brazilským? Jsou totiž levnější. Chov drůbeže v Česku prodražuje halda nařízení EU i naše standardy.

Doba čtení: 4 minuty

Česko-polský spor o potraviny: chtělo by to méně emocí

Polské potraviny se pomalu a jistě stávají synonymem pro nekvalitní produkty. Ne že by mezi nimi takové nebyly, ale házet vše do jednoho pytle je nesmysl.

Doba čtení: 4 minuty

Ceny potravin u nás a „na Západě“ se nijak zvlášť neliší

GALERIE – Jedna a ta samá zmrzlina, káva, pizza, čokoláda – čtyři země, čtyři ceny. Ale nejsme na tom vždy nejhůř, jak se často tvrdí. Porovnejte ceny potravin u nás a v zahraničí.

Doba čtení: 3 minuty

Dovoz polských potravin do Česka se zvýšil čtyřnásobně

Přestože se v loňském roce provalilo mnoho nebezpečných či falšovaných polských potravin na našem trhu, jejich obliba nadále vzrůstá. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ví, proč.

Doba čtení: 2 minuty

Potravinářská komora brání kvalitu českých potravin

Tlak na co nejnižší cenu potravin vede k úplné degradaci jejich kvality. Důsledkem je rostoucí dovoz levných náhražek ze zahraničí. Proti tomuto trendu vystupují nyní čeští potravináři.

Doba čtení: 5 minut

Další oplatky možná obsahují jed na hlodavce. Podívejte se, které to jsou

GALERIE – SZPI upozorňuje na další rizikové potraviny polské společnosti Magnolia. Lidé je již mohou mít doma. V ČR je prodávalo Tesco, Kaufland a Pekárny a cukrárny Náchod.

23. 1. 2013 7:30
Doba čtení: 1 minuta

Evropou se šíří zákazy pěstování GMO plodin. Připojí se i Česko?

V Německu, Rakousku, Francii, Řecku, Maďarsku a nově i v Polsku padají zákazy pěstování geneticky modifikovaných plodin. Svaz ekologických zemědělců apeluje na Český stát, ať se přidá.

Doba čtení: 2 minuty

Kdo si mastí kapsu na chlebu? Pekaři to nejsou

Chleba se po šedesáti letech našeho odříkání trochu víc prodává. Žádný zázrak to ale není. Chceme chleba, který umějí prodávat jen řetězce, ale vyrobit ho za desetikorunu neumí nikdo.

Doba čtení: 5 minut

Káva se nastavuje cereáliemi a slupkami, kakao skořápkami a čaj cukrem

Falšuje se všechno, tak proč by potraviny měly být výjimkou. Nejsou. Nepoctiví výrobci a prodejci si mastí kapsu a vy jste v lepším případě poškozeni na kvalitě, v horším na zdraví.

Doba čtení: 3 minuty

Kauza zdravotně závadných sušenek z Polska má pokračování

Před týdnem se v českých obchodech objevily zdravotně závadné sušenky z Polska. Byly staženy z prodeje, ale výrobce se brání. Česká inspekce si stojí za svým.

20. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Z Polska k nám zamířily zdraví škodlivé sušenky

Alergici by se měli mít na pozoru, do oběhu se totiž dostaly sušenky, které obsahují neobvykle vysoké množství nedeklarovaných alergenů. Jedná se o cukrářský produkt Clue Classic – Sušenky s lískovými ořechy, karamelem, rozinkami a rýžovými křupínky v mléčné čokoládě, o hmotnosti 93 gramů, označené datem minimální trvanlivosti do 9. 2. 2013, výrobce: Jutrzenka Colian Sp. z o. o. ul. Zdojowa 1, 62–860 Opatówek, Polsko. Dovozce a distributor: FRAPE FOODS s.r.o., Toužim.

12. 7. 2012 11:15
Doba čtení: 2 minuty

Máslové sušenky klamou, je v nich jen margarín

Polský výrobce použil na „máslové lístky“ margarín a rostlinný tuk, společnost Hamé je pak prodávala pod svým jménem. Podle inspekce jde o matení spotřebitele. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Hamé s.r.o. stáhnout z obchodní sítě sušenky s názvem „Hamé Máslové lístky polomáčené“.

Doba čtení: 1 minuta

Výrobce kakaa zkouší různé triky, jak ošidit zákazníky

Stoprocentní kakao v Kauflandu má kakaa jen osmdesát procet, odhalila inspekce další systematické klamání spotřebitele polským výrobcem. Nejde o první případ. Už čtyři šarže falšovaného kakaa během posledních šesti měsíců musela stáhnout společnost Kaufland Česká republika, v.o.s. ze svých prodejen na příkaz Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

30. 5. 2012 9:40
Doba čtení: 2 minuty

Billa nemá rýži z Polska, Kaufland ji stahuje z prodeje

Řetězce reagují na zjištění obsahu olova v polské rýži. Maloobchodní řetězec Billa dnes potvrdil, že má v nabídce pouze rýži s původem z Řecka a Itálie. Reaguje tak na aktuální případ, kdy v rýži ve varných sáčcích, původem z Polska, kterou prodával Lidl, bylo zjištěno nadlimitní množství olova. K tématu: Rýže s olovem – nemáte ji doma?

23. 5. 2012 13:58
Doba čtení: 1 minuta

Rýže s olovem – nemáte ji doma?

Společnost Lidl stáhla dlouhozrnnou rýži ve varných sáčcích z Polska. Je v ní nadlimitní množství olova. Autor: Lidl Rýži již Lidl stáhl z prodeje Evropská směrnice stanoví přípustný výskyt olova v potravinách, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) u tohoto výrobku zjistila jeho nadlimitní množství.

22. 5. 2012 10:10
Doba čtení: 1 minuta

Nejlevnější nákup: stojí nám to za to?

Párky – deset deka za pět korun! Nekupte to. Ne, vážně to nekupujte. Vypravili jsme se na zkušební nákup a porovnali dva nákupy o deseti položkách, jejich cenu a kvalitu. Podívejte se.

Doba čtení: 10 minut