Hlavní navigace

Laserové korekce zraku: na operaci chodí hlavně mladí lidé

12. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Laserové korekce zraku jsou jednou z nejefektivnějších operací co do výsledku, a navíc s minimem komplikací. Přesto se k nim dlouho odhodláváme a dáváme přednost nošení kontaktních čoček či brýlí.

Zrakem přijímáme až osmdesát procent informací o okolním světě. A čím dál více nám záleží na komfortu po všech stránkách. Řešení dioptrických vad brýlemi je klasikou, kterou dnes spousta lidí nahrazuje například kontaktními čočkami. Definitivně vše může vyřešit operace.

Zájem o oční operace roste u mladých

Podle loňského průzkumu agentury GFK nosí kontaktní čočky nejvíce mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Třeba pro sport i další činnosti je to určitě pohodlná varianta. Definitivní ale není a při neopatrném zacházení může být dokonce očím nebezpečná. Trvalé řešení nabízejí laserové korekce zraku. A právě mladí lidé je volí čím dál více.

„Lidé si uvědomují stále více výhody laserové operace, ať již ze zdravotního, nebo ekonomického hlediska,“ říká Martin Filipec, hlavní lékařský ředitel oční kliniky Lexum.

Čočky nejsou bez vady

Operace očí se mnoho lidí bojí. A za elegantní způsob, jak se jí vyhnout, považují kontaktní čočky. Odborníci ale upozorňují na to, že nošení kontaktních čoček není bez rizika. Obzvláště čočky určené k prodlouženému nošení mohou být rizikové, především pokud se nedodržuje přísná hygiena během manipulace s čočkami. Při nedostatečné zručnosti v této oblasti či špatných návycích při nasazování a vyndávání čočky může dojít k podráždění spojivky oka, a dokonce k poranění povrchové vrstvy rohovky.

„Takto poškozený povrch oka se pak může snadno infikovat. Oční infekce mohou být způsobeny bakteriemi, plísněmi, viry a amébami, jež se bohužel vyskytují úplně všude kolem nás. Oko je velmi citlivý orgán, a tak je náchylnost k očním infekcím celkem pochopitelná, upozorňuje lékařská ředitelka oční kliniky Lexum Zuzana Hlinomazová.

Operace není banální, obavy jsou ale zbytečné

Operací zraku se provádějí stovky. A tak se obvykle tomu, koho se zákrok netýká, mohou zdát jako jednoduché až banální.

„Banální operace to určitě není,“ říká oftalmolog Jakub Ventruba z oční kliniky Lexum Brno. „Jedná se o precizní, vysoce sofistikovaný výkon s použitím jednoho či dvou laserů. Na klinikách Lexum provádíme více než tisíc zákroků za rok, takže máme velké zkušenosti. Laserové oční operace k odstranění dioptrií patří k nejbezpečnějším zákrokům, ale samozřejmě patří do rukou zkušeného oftalmochirurga.“

Podle Jakuba Ventruby se není třeba zbytečně obávat, operace jsou rychlé, bezbolestné, přesné a stabilní.

„Je ale třeba podstoupit velmi důkladné předoperační vyšetření, abychom analyzovali všechny potřebné parametry a spolehlivě věděli, že jsou oči k operaci vhodné, a lze tedy zákrok podstoupit,“ říká lékař.

Proč se zákroku obáváme 

Důvodů, proč se často i dlouho odhodláváme podstoupit laserovou korekci zraku a dáváme přednost čočkám, je více. Podle Jakuba Ventruby je tím nejčastějším strach o poškození oka i zraku.

„Je to, myslím, přirozená obava, neboť zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů a zajišťuje nejvíce informací z okolního světa,“ komentuje to odborník.

„Někdy se pacienti obávají, že dioptrická vada nebude odstraněna úplně, či se vrátí. V současné době jsou ale technologie velice pokročilé a standardně zajišťují pacientům velkou přesnost a stabilitu v čase. Nejlepší výsledky dosahujeme zejména u krátkozrakosti (myopie), eventuálně i v kombinaci s astigmatismem. V těchto případech se pacienti u nás na klinice zbaví brýlí ve více než 99 % případů,“ doplňuje Jakub Ventruba.

Co a jak po laserové korekci zraku

  • Po laserových operacích nemusí být oči kryté ani zalepené, někdy dostává pacient ochrannou kontaktní čočku, kterou si nechává do kontroly. 
  • Většina pacientů udává, že si po příchodu domů odpočine, případně se lehce prospí, a po probuzení již oči bolestivě téměř necítí a vidění je v normě.
  • V den operace je vidění opět normální obvykle večer. 
  • Lékaři doporučují kapat do oka umělé slzy zabraňující vysoušení, v případě bolesti se užívají slabší analgetika.
  • Délka rekonvalescence závisí na využité metodě, zpravidla je ale rychlá, pacienti zažívají určitý dyskomfort obvykle jen několik hodin, při složitějším zákroku několik dní.
  • K práci s počítačem se pacienti vracejí mnohdy už den po operaci, doporučuje se ale dělat pauzy, střídat pohledové vzdálenosti a kapat umělé slzy, protože oči trpí nadměrným osycháním rohovky.

Riziko spíše po operaci

Vzhledem k tomu, že jsou lasery používané při operacích vybaveny velice citlivými komponenty, které zajišťují přesnou stabilizaci, centraci, kontrolu pohybů oka, naváděcí systémy a vše další potřebné, k poškození oka téměř jistě nedojde. Podle Jakuba Ventruby se taková pravděpodobnost téměř blíží nule. Dle zahraničních studií je dokonce toto riziko několikanásobně nižší než u nošení kontaktních čoček. 

Na možné komplikace je třeba dát pozor po zákroku: „Rizikem zůstává infekce po operaci, ale při dodržení předepsaných opatření a kapání kapek je též toto riziko extrémně nízké. Po laserových operacích je ale třeba o oči nějakou dobu pečovat, kapat zvlhčující oční kapky (umělé slzy) a chránit je před úrazem, prachem či jinými nečistotami. V současné době stojí laserové refrakční operace na vrcholu elektivních zákroků,“ uzavírá Jakub Ventruba.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc.

Hlavní lékařský ředitel sítě očních klinik Lexum


Doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D.

Lékařská ředitelka sítě očních klinik Lexum


MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D.

Lékař na oční klinice Lexum v Brně

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).