Hlavní navigace

Podvodná zpráva se tváří, jako by ji rozesílala VZP. Kyberšmejdi mohou lidem vysát účet

12. 6. 2024

Sdílet

Kyberšmejdi zkoušejí zneužít klienty zdravotních pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna varuje před novou podobou zpráv, s jejichž pomocí mohou podvodníci lidem vysát účet. Chodí na mobilní telefony včetně odkazu na web, kde se má příjemce registrovat, aby získal domnělou finanční odměnu.

Podvodníci tentokrát využívají také aplikaci WhatsApp, odesílatelem je zde fiktivní zaměstnanec VZP. Spolu s profilovým obrázkem, který je stažen z našich oficiálních materiálů, a uvedenou telefonní linkou, která se nápadně podobá té skutečné, jde o velmi sofistikovaný podvod, varuje šéf bezpečnostního úseku VZP Jan Svoboda

Zprávy podle něj opět odkazují na blíže nespecifikovaný zisk či vratku ze zdravotního pojištění. Po přihlášení na fiktivní web, který je součástí textové zprávy, se klient dostane do prostředí, které skutečně nápadně připomíná webové stránky dominantní zdravotní pojišťovny. 

Pozor na falešné SMS, vypadají jako od VZP Přečtěte si také:

Pozor na falešné SMS, vypadají jako od VZP

Pokud by člověk na falešné stránce vyplnil požadované údaje, hrozí, že je kyberšmejdi použijí k tomu, aby z jeho bankovního účtu ukradli peníze. Co tedy s takovou zprávou? Jediným správným postupem je takové zprávy zcela ignorovat a odesílatele klidně zablokovat. Pokud máte jakoukoli pochybnost, obraťte se na VZP a věc prověřte, radí Svoboda.

Pojišťovna důrazně varuje před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou – sama tímto způsobem klienty nikdy neoslovuje. Pokud jste takovou zprávu obdrželi, jde zcela jistě o podvod.

Matoucí přitom může být fakt, že podvodníci tentokrát ve zprávě uvádějí i informační telefonní linku, která se nápadně podobá té oficiální. Jediná oficiální telefonní linka VZP je 952 222 222. 

Přišla vám už někdy podvodná SMS?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).