Bylinky, které platí na nervy a nespavost. Kozlík, meduňka a taky třeba chmel

12. 6. 2023

Sdílet

Autor: Depositphotos
Někdy všechno nejde tak, jak bychom chtěli. Cítíme se unavení, psychicky vyčerpaní, podráždění nebo špatně spíme. A co teprve když se dostaví smutek, apatie, deprese, bušení srdce nebo silná nervozita? Podobné stavy občas postihují skoro každého z nás. Lehčí potíže se dají zvládnout i pomocí bylinek.

Psychické potíže mnohde mají vnější příčinu, když se nám zrovna nedaří, nejsme šťastní a spokojení v životě, nebo nás něco trápí či zažijeme nějaký šok. Po jakých bylinkách sáhnout, abychom se nemuseli hned uchylovat k antidepresivům nebo psychofarmakům? Naše babičky znaly spoustu takových, které okamžitě zabíraly.

Třezalka nejen jako antidepresivum

Nejvíce opěvovaná byla vždy známá třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), a to především jako přírodní antidepresivum. Výborná je ale také k léčbě mnoha poranění. Doporučovala ji už slavná rakouská bylinkářka Maria Treben. Ta píše, že se třezalka odedávna používala při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech, jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání, a dokonce i proti průjmu. Léčí zánět trojklanného nervu, využívá se při nespavosti, slabostech nervů, hysterických záchvatech, náměsíčnictví i nočním pomočování nebo depresích.

Lékořice mírní reflux a pomáhá ženám v přechodu. Pozor však, pokud máte vysoký tlak Přečtěte si také:

Lékořice mírní reflux a pomáhá ženám v přechodu. Pozor však, pokud máte vysoký tlak

Doporučuje se pití třezalkového čaje, ale též zevní užívání třezalkového neboli Janova oleje, který je vynikající na různé bolesti svalů, kloubů, neuralgie, hojení jizev, a to samozřejmě i u zvířat. Pokud si olej nevyrábíte sami, dbejte na jeho kvalitu, kterou vždy poznáte podle jeho temně rudé barvy. Maria Treben doporučuje také Janův olej k masážím bříška kojenců, kteří trpí na typické dětské koliky. Úleva je prý okamžitá, dítě se uklidní a usne. Kromě oleje se z třezalky dá vyrobit i účinná tinktura k pravidelnému užívání.

Třezalka bývá též oblíbenou součástí svatojánského kvítí spojeného se spoustou pověr a sbírá se v předvečer svátku svatého Jana, což je 24. června, takže si ji zanedlouho můžete natrhat, pokud už bude u vás kvést. Sbírá se totiž pouze rozkvetlá nať.

Jak na lehkou depresi: bylinář Zlatko Gursky doporučoval při mírných depresích několikrát denně užít prášek z kořene z u nás volně rostoucího kuklíku městského na špičku nože a zapít vodou nebo bílým vínem. Pokud se potíže nezlepší, vyhledejte odbornou pomoc. 

Meduňka pro ženy, kozlík pro muže

Meduňka (Melissa officinalis) patří mezi oblíbené voňavé bylinky, které si lidé pěstují na svých zahrádkách. Nejčastěji se popíjí lahodný čaj na uklidnění a podporu kvalitního spánku. Někteří lidé však tvrdí, že jim meduňka na spaní nezabírá a je pro ně příliš slabá. Říká se však, že meduňka je vhodná pro ženy, silnější kozlík pro muže. 

Pak lze vyzkoušet sedativní koktejl, kdy meduňku zkombinujeme s kozlíkem, chmelem či dalšími bylinkami. Vyzkoušet můžete například recept na uklidňující čaj na spaní faráře Herrmanna Josefa Weidingera, který je uveden v knize Věčně zelené naděje bylinářů Josefa Jonáše a Josefa Zentricha:

  • 3 díly meduňky smícháme s 1 dílem listů lesního jahodníku a obvyklým způsobem připravíme nálev, do šálku přidáme jednu čajovou lžičku kozlíkových kapek

nebo

  • 2 díly meduňky smícháme se 3 díly třezalky a 1 dílu dobromysli

Koktejl na spaní s kozlíkovými kapkami

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je velmi známým rostlinným sedativem, které se používalo od nepaměti. Má typický pach, po kterém baží kočky a působí na ně obdobně jako šanta kočičí. Kozlíkové nebo valeriánské kapky byly odedávna silným a spolehlivým prostředkem k uklidnění nervů a při nespavosti. Pokud jste měli pocit, že meduňka vám na spaní nezabírá, kozlík zabere určitě. Využít můžete kozlíkový čaj nebo kozlíkové kapky (tinkturu).

Páchnoucí podražec může způsobit rakovinu, jed obsahují i některé přípravky na hubnutí Přečtěte si také:

Páchnoucí podražec může způsobit rakovinu, jed obsahují i některé přípravky na hubnutí

Doporučuje se také takzvaný Pajorův koktejl na spaní: připravte si horké mléko s medem, do něj zamíchejte lžičku (či dvě) kozlíkových kapek a pomalu popíjejte. Než stačíte dopít šálek, budete v limbu.

Výborné je i nervové víno: 1 polévkovou lžíci drceného kořene kozlíku, 2 polévkové lžíce meduňkové nati necháte macerovat 8 dní v litru bílého vína, lze přidat i ½ čajové lžičky šafránu. Víno se užívá 2× denně po 50 ml na uklidnění, při nervovém rozrušení a na podporu dobrého spánku.

Chmelový odvar na nervy

Další uklidňující bylinkou, která má sedativní účinky, je chmel otáčivý (Humulus lupulus). Ten vás může naprosto spolehlivě odrovnat a uspat, obzvláště v kombinaci s kozlíkem. Ostatně i když si dáte pivo, může to vyvolat příjemnou ospalost.

Vynikající čaj tišící nervy, nervovou bolest a somatické projevy deprese či neurózy a neuralgie může být například tento: povaříme 5 g chmele v litru vody po dobu 2 hodin, vypařující se vodu doplňujeme tak, abychom měli základ 1 litr. V tomto vroucím odvaru pak necháme louhovat sušený kořen celeru, lopuchový kořen, květ řebříčku a nať kopřivy, vše po jednom dílu.

A také koupel ve chmelovém odvaru nás může pořádně uklidnit, uspat a ulevit od bolesti. Uklidňující koupele jsou skvělé před spaním a neplatí to jen pro kojence a batolata. Pokud si do vany přidáte odvar z levandule, lipových květů nebo třeba odvar ze směsi 6 dílů lípy, 2 dílů šalvěje, 1 dílu levandule a 1 dílu kozlíku, sedativní účinek máte zaručen.

Mučenka proti úzkosti

Proti úzkostem se uplatňuje tinktura nebo sirup z mučenky (Passiflora), které existuje několik druhů a která má i jedlé plody (maracuja). Mučenka pletní není původně naše rostlina, jde o tropickou liánu s krásnými květy, kterou využívali už jihoameričtí indiáni. 

Její účinky jsou především spasmolytické, sedativní a anxiolytické. V podstatě to znamená, že celkově uklidňuje, pomáhá při úzkosti, působí proti křečím a bolestem hladkého svalstva, například při kolikách nebo menstruačních bolestech, a rovněž podporuje dobrý spánek. Úspěšně pomáhá zvládat i abstinenční příznaky při odvykání závislosti na alkoholu a tabáku. Dříve byla součástí přípravku Passit, dnes ji obsahuje Novo-Passit.

Mučenka pomáhá i při závratích, které jsou někdy způsoby oslabením nervové soustavy a doprovodným příznakem úzkostí a panických atak. Proti závratím se pak také doporučuje čichat vůni květu řebříčku. I když o vůni nemůže být řeč, řebříček má typický pach, který někomu nevodí, ale prý to funguje. Až pokvete, můžete si jej natrhat do zásoby.

Léčíte se doma bylinkami?

Nezapomeňte na béčka a hořčík

Celkově se při potížích s nervy, nespavostí, psychickými potížemi a depresemi vždy doporučuje zvýšit příjem vitamínů skupiny B a hořčíku.

Z bylinek pak můžeme shrnout všechny ty, které se nejčastěji používají a které bylinkáři v různých kombinacích doporučují. Jsou to kořen kozlíku (na spaní), nať srdečníku (při arytmii a nervozitě), květ levandule (na uklidnění a pro zlepšení nálady), nať mařinky vonné, šištice chmele (na spaní), nať komonice, nať čistce lesního, nať dobromysli (pro dobrou náladu), nať třezalky (proti depresi), nať meduňky (na uklidnění) a nať brutnáku lékařského, oddenek puškvorce a oddenek anděliky (při psychosomatických potížích).

Stačí si jen vybrat. Pokud bylinkám sami nerozumíte, vždy se poraďte v bylinkářství, lékárně nebo s bylinkářem či lékařem.

Zdroje: 

bylinkyprovsechny.cz, M. Treben. Zdraví z boží lékárny. České Budějovice: Dona 1991., Zentrich, Jonáš. Věčně zelené naděje. Dialog 1990.

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).