Hlavní navigace

Kořen kudzu snižuje chuť na jídlo i alkohol

10. 7. 2013

Sdílet

 Autor: Chinaruisen.en.made-in-china.com/
Kudzu je pro jedny jen otravný plevel. Pro jiné škrob, který se používá v makrobiotické kuchyni. Má ale i jiná využití. Pomůže třeba s redukční dietou při hubnutí i v boji se závislostí.

Možná jste o kořeni kudzu ještě neslyšeli nebo jste na něj náhodou narazili v prodejně zdravé výživy a přemýšleli nad tím, k čemu vlastně slouží a jak jej můžeme v kuchyni využít. Kromě toho, že má řadu léčebných účinků, využívá se i v boji proti závislostem na alkoholu, nikotinu a jiných drogách. Jak jej můžeme konzumovat a čím nám může být  prospěšný?

Kudzu není jen otravný plevel

Kudzu pochází z Východu a v současné době se vyskytuje i na jiných místech než v Japonsku a Číně, například také na Novém Zélandu a v Americe, kam byla rostlina dovezena v 19. století. V mnoha oblastech je však považována za škodlivý a téměř nezničitelný plevel.

Jedná se totiž o pnoucí rostlinu, která se velice rychle rozrůstá a zasahuje často celé okolní plochy. Na výšku může dosáhnout až dvanácti metrů. Její kořeny obsahují škrob, který se tradičně využívá v makrobiotické kuchyni. Stonky obsahující velké množství celulózy se také využívaly pro pletení košíků, vlákno podobně jako konopí k výrobě oblečení. Kromě potravinářství je možné i využití v oblasti kosmetiky.

Na nemoc i při redukční dietě

Léčebné účinky kořene, který obsahuje velké množství izoflavonů, jsou známy už od pradávna. Úspěšně se využívá v tradiční čínské medicíně, například k léčbě migrény, šumění v uších, závratích, horečky, diabetu, kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku, alergie a imunitních onemocnění, trávicích obtíží, překyselení žaludku, průjmech a křečích, Heliobacter pylori, nervových nemocí, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, depresí a závislostí na alkoholu, nikotinu i jiných návykových látkách. Rovněž podporuje produkci serotoninu a dopaminu v mozku, což souvisí s mnoha obtížemi a chorobami vznikajícími právě z nedostatku těchto hormonů. Konkrétně nedostatek dopaminu může způsobovat deprese a Parkinsonovu chorobu.

Kudzu také snižuje chuť k jídlu, pomáhá při redukci váhy, zvyšuje libido a detoxikuje játra. Celkově působí antioxidačně a antibioticky. Možné jsou i protirakovinné účinky a příznivé působení na hormonální systém v období klimakteria díky silným antioxidačním a estrogenním účinkům obsažených izoflavonů, například dadzeinu a jeho glykosidu dadzinu, které se vyskytují také v sojových bobech.

Kudzu místo Antabusu

Co se týká léčby závislostí, v této problematice se využívá řada bylin a přírodních prostředků namísto chemických léků, které mají nahradit účinky drogy nebo pomoci v odvykání. Jedním z tradičních prostředků je například známý Antabus. Jedná se o látku zvanou disulfiram, která se běžně užívá k léčbě průjmu a dezinfekci střev. Její reakce s alkoholem je však natolik nepříjemná, že si závislý člověk dvakrát rozmyslí, jestli se na Antabus napije či ne. Mezi typické projevy patří silné bolesti hlavy, závratě, pocity horka a mravenčení až kolapsové stavy. Mohou se vyskytnout také závažné reakce ohrožující život pacienta. Veškeré užívání Antabusu patří jedině do rukou lékaře.

Kudzu však nepůsobí jako Antabus. Pomáhá snižovat chuť na alkohol a vyrovnávat hormonální hladiny rozhozené v důsledku užívání alkoholu a drog. Při užívání kořene z kudzu postupně dochází ke snižování dávek alkoholu a mizení nežádoucích a abstinenčních účinků. Kudzu může být rovněž prvním pomocníkem při kocovině. 

Přečtěte si: Nenadýcháte, ale kocovina bude

Prof. Jan Niedworok ve své odborné stati uvádí: …složky extraktu z kořene kudzu brzdí či modifikují účinky alkoholové dehydrogeneze, brzdí rozklad alkoholu na acetaldehyd a vznik kyseliny octové. Současně bylo potvrzeno, že izoflavony kořene kudzu zvyšují koncentraci serotoninu a dopaminu v centrálním nervovém systému, což se má projevovat postupným snižováním ´nutnosti´ požívání alkoholu v každé podobě. Pravděpodobně je tento proces snižování denní potřeby požívání určitého množství alkoholu závislý na míře závislosti. Příznivé účinky suchého extraktu z kořene kudzu spočívají možná nejen v postupném snižování tvorby acetaldehydu, ale i obtížných projevů jako je červenání obličeje, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, a také projevů abstinence jako je zvýšené pocení, strach, třesy…“ cituje na svém webu Kudzu.cz společnost Uncaria ČR.

poporodni_deprese

Čtěte dále: Jsem alkoholik, když piju každý den?

Kudzu je možno užívat ve formě prášku z drceného sušeného kořene, který můžeme přidávat do omáček a polévek nebo rozmíchat ve vodě a vypít. Použít jej můžete namísto mouky k zahušťování nejrůznějších pokrmů nebo i jako puding či k zahuštění ovocného dezertu. Rovněž existuje řada přípravků obsahujících kořen kudzu, které jsou k dostání v bylinkářství a lékárnách.

Autor článku

Studuje na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, pracuje jako externí redaktorka několika časopisů, věnuje se také poradenství v oblasti zdravé výživy, bylinkaření či aromaterapii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).