Hlavní navigace

Čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) vznikla ve staré Číně a rozvíjela se po tisíce let. Praktici používají všechny metody TCM, jako např. bylinnou léčbu (fototerapii), akupunkturu aj., které mají nejen léčebné, ale i preventivní využití.

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Doba čtení: 4 minuty

Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, druhá větrem studeným v zimě. Co při nemoci jíst a čemu se vyhnout?

Doba čtení: 4 minuty

Ministr: Do dvou let bude v Hradci Králové klinika tradiční čínské medicíny

Ambulance tradiční čínské medicíny, kterou od září provozuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se má rozrůst. Do dvou let k ní přibude klinika, tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

27. 11. 2015 11:34
Doba čtení: 2 minuty

Deset jídel, která vás v horku ochladí

Ačkoli při pomyšlení na horké dny člověku vytane na mysli zmrzlina nebo pití s ledem, jídla a nápoje, která nás skutečně mohou ochladit, vypadají úplně jinak.

Doba čtení: 5 minut

Marta Tovtová: Východní medicína umí většinu nemocí úplně vyléčit

Čínská medicína a ajurvéda léčí řadu nemocí, a když na některou nestačí, mohou sloužit jako léčba doprovodná. Jak? O tom nám vyprávěla Marta Tovtová, která se východní medicínou zabývá.

Doba čtení: 7 minut

Kořen kudzu snižuje chuť na jídlo i alkohol

Kudzu je pro jedny jen otravný plevel. Pro jiné škrob, který se používá v makrobiotické kuchyni. Má ale i jiná využití. Pomůže třeba s redukční dietou při hubnutí i v boji se závislostí.

Doba čtení: 3 minuty

Účinná prevence a pomoc při zánětu močových cest

Při zánětu močových cest se nesmí zaměňovat prevence a pomoc při akutním stavu. Některé potraviny a vitamíny pomáhají preventivně, během zánětu naopak stav zhoršují.

Doba čtení: 4 minuty

Dubnové pročištění podle čínské medicíny

Očistu organismu máme obvykle spojenou s jarem. Tradiční čínská medicína ovšem na základě ročního rytmu organismu předpokládá celoroční detoxikaci. Na duben připadají játra a žlučník.

4. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Řadě kolegů jsem akupunkturou pomohl, říká lékař

Akupunktura a lékaři? Možná se budete divit. Přestože západní medicína se na tuto starou čínskou metodu dívá všelijak, jehličkami u nás léčí „bílé pláště“.

4. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desítka potravin, kterým je lepší se ve vedrech vyhnout

Chlebíček s podivnou oblohou by si dal v horku jen šílenec. Ale jídel, která se pro horké dny vůbec nehodí, je víc a nejde tu rozhodně jen o to, že po některých by vám mohlo být špatně.

Doba čtení: 5 minut

Nebezpeční zabijáci bolesti

Jsou běžnou součástí domácí lékárničky. Co se ale stane, pokud se stanou vaším denním chlebem? Časté užívání „obyčejných“, volně prodejných léků na bolest může vést až k infarktu.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo u nás smí prodávat bylinky?

Dříve o sobě mohl rostlinný preparát tvrdit, že po něm narostou prsa o tři čísla nebo v šedesáti nové zuby. To už neplatí. Rostliny se rozdělily na léky a potraviny. Jaká jsou pravidla?

Doba čtení: 3 minuty

Česká lékařská komora chce varovat před léčiteli-šarlatány

Spolek vědců z klubu Sisyfos vyzval lékařskou komoru, aby se vyjádřila proti alternativní medicíně a varovala pacienty. Vědcům vadí, že 20 procent lékařů využívá alternativních metod.

Doba čtení: 2 minuty

Jóga, Tai Chi, meditace a další techniky učí mysl uzdravit tělo

„Mysl vládne tělu.“ Jistě jste již někdy slyšeli podobnou frázi. A nejsou to jen planá slova. Medicína mysli a těla ukazuje, že toto pravidlo lze aplikovat i na lidské zdraví. Jak?

23. 1. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pomohla by vám tradiční čínská medicína?

Zatímco západní medicína se vypořádává až s následky, čínská se snaží odhalit příčinu onemocnění. Člověka i s jeho potížemi vnímá jako celek a nedělí ho na „kožní, urologii a internu“.

Doba čtení: 4 minuty