Hlavní navigace

Kofola spojila síly se Zemankou, výsledkem jsou krekry a sušenky ze zbytků: Dužinky

Sdílet

 Autor: UGO/Zemanka
Odpad jako jedna z hlavních složek nové potraviny? Kofola, respektive její společnost UGO, a Biopekárna Zemanka dokázaly, že to jde. Ze zbytků, které UGO vyprodukuje při výrobě svých šťáv, v biopekárně vyrobí krekry a sušenky. Kola cirkulární ekonomiky se tak točí zas o trochu rychleji.

Termín cirkulární ekonomika by neměl znít cize žádnému z podnikatelů, ať už roztáčí kola ekonomiky v potravinářství, nebo třeba v automobilovém průmyslu. Cirkulární ekonomika je budoucnost nás všech. Učí nás dále zpracovávat odpad, který by jinak končil na skládkách nebo ve spalovnách. Když je odpad zdrojem, přestává být odpadem, psali jsme již v textu o cirkulárních kavárnách.

Byl si toho vědom i Marek Farník, zakladatel a generální ředitel společnosti UGO, která spadá do portfolia Kofoly. UGO mělo desítky kilogramů odpadu ze své krnovské paskalizační linky, které nedokázali dále zpracovat, a Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka, měl plán, který společně realizovali. A tak vznikly Dužinky – tři druhy slaných krekrů – z mrkve, z řepy a mix z mrkve a řepy – a jedny sladké sušenky s dužinou jablek.

Zemanka už měla se zpracováním odpadu zkušenost

Zatímco pro UGO je taková spolupráce první zkušeností a realizací, pro Biopekárnu Zemanka jde už o druhý podobný projekt. Loni se totiž spojili s Plzeňským Prazdrojem, od kterého začali odebírat zbytkové mláto pro výrobu svých Pivovarských krekrů. A protože byla tato spolupráce úspěšná, hledali další možné využitelné suroviny.

„Ve finále jsme vybrali dužinu, která vzniká ze zbytků lisované bio mrkve, červené řepy a jablek, které UGO využívá pro výrobu balených čerstvých šťáv,“ říká Jan Zeman s tím, že společnost UGO oslovili hlavně proto, že vnímají společné hodnoty a důraz na udržitelnost.

Než se z dužiny stanou Dužinky, ujedou 400 km

Měsíčně společnost UGO vyprodukuje při výrobě šťáv na své paskalizační lince v Krnově kolem sto osmdesáti kilogramů dužniny, kterou dosud nijak nezpracovávali. Teď ji přepravují do Biopekárny Zemanka, k čemuž využívají chladicí vůz. Přece jen z Krnova do Oříkova, kde biopekárna sídlí, je to přes čtyři sta kilometrů.

„První velký závoz surovin na výrobu sušenek a krekrů proběhl na konci května, od července jsou Dužinky v prodeji v salateriích UGO a na našem e-shopu, a již brzy se dostanou i na pulty obchodních řetězců,“ popisuje Jan Zeman.

Složení Dužinek

Dužinky jablečné 100 g

  • Bio pšeničná mouka hladká, bio neztužený rostlinný tuk (bio slunečnicový olej a bio kakaové máslo v různém poměru, voda, bio emulgátor: bio slunečnicový lecitin, bio kyseliny: bio kyselina citronová), bio třtinový cukr, dužina z jablka 9,3 %, bio pšeničná mouka celozrnná, bio vločky ovesné, bio jablka sušená 3,9 %, bio skořice mletá.

Dužinky mrkvové 100 g

  • Bio pšeničná mouka hladká, bio pšeničná mouka celozrnná, dužina z mrkve 19 %, bio slunečnicový olej HOSO, mořská jedlá sůl, bio sójová omáčka (pitná voda, bio sójové boby, bio pšenice, jedlá sůl, fermentační činidlo Aspergillus oryzae).

Dužinky s červenou řepou 100 g

  • Bio pšeničná mouka hladká, bio pšeničná mouka celozrnná, dužina z červené řepy 18 %, bio slunečnicový olej HOSO, šťáva z červené řepy 5,8 % (bio šťáva z červené řepy 99 %, bio citronová šťáva), mořská jedlá sůl, bio sójová omáčka (pitná voda, bio sójové boby, bio pšenice, jedlá sůl, fermentační činidlo Aspergillus oryzae).

Dužinky s červenou řepou a mrkví 100 g

  • Bio pšeničná mouka hladká, bio pšeničná mouka celozrnná, bio slunečnicový olej HOSO, dužina z červené řepy 7,7 %, dužina z mrkve 7,7 %, bio sezamové semínko, mořská jedlá sůl, bio sójová omáčka (pitná voda, bio sójové boby, bio pšenice, jedlá sůl, fermentační činidlo Aspergillus oryzae).

I další projekty Kofoly a Zemanky budou zaměřeny na cirkulární ekonomiku

Dlužno ještě doplnit, že na výrobu Dužinek je zužitkována jen část odšťavněné suroviny. A tak zůstává široký prostor pro další využití a možnosti zpracování.

Jak serveru Vitalia.cz prozradil Marek Farník, v uplynulých měsících se například UGO pustilo do zkušební spolupráce s českým výrobcem krmiva pro domácí mazlíčky. Na trh ale zatím nemíří.

„V UGO jsme schopni dodávat zbytky z jakéhokoliv ovoce a zeleniny, které odšťavujeme, a jsme otevřeni všem zajímavým nabídkám, které dávají smysl a podporují cirkulární ekonomiku. Hledáme i synergie v rámci naší skupiny Kofola – nyní je na pořadu dne například myšlenka zpracování pomerančové kůry naší sesterskou společností Leros, tradičním českým výrobcem bylinných čajů,“ odtajňuje již rozjeté plány generální ředitel společnosti UGO.

A ani Zemanka neusíná na vavřínech, zpracování dalšího, dosud nevyužitého odpadu je na spadnutí. Podrobnosti o této velké spolupráci připravujeme na Vitalia.cz.

Odborná spolupráce:

Marek Farník

Generální ředitel společnosti UGO


Jan Zeman

Majitel Biopekárny Zemanka

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).