Hlavní navigace

Jaké homeopatické léky správně vybrat na nachlazení a které zmírní zažívací potíže

24. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pořádná zima už se skutečně blíží, přibývá nachlazení, blíží se chřipková sezóna. Co byste měli mít v lékárničce, pokud chcete spoléhat i na jiné než běžné léky a hodláte zahnat potíže třeba pomocí homeopatie? Nezapomeňte v takovém případě pořídit i něco na zažívací potíže.

Homeopatické léky se v Evropě používají více než 200 let. Mezi země s dlouholetou homeopatickou tradicí patří Francie, Německo nebo Velká Británii. Kromě západní medicíny dostávají další léčebné metody jako akupunktura, čínská medicína či homeopatie větší prostor i v České republice.

Týká se to i řešení běžných zdravotních potíží, jako je nachlazení, podzimní viróza nebo chřipka. 

Lékárníky učíme, aby byli ve věci anamnézy obezřetní. Musí vzít v úvahu množství léků i výživových doplňků, které pacient užívá. Důležité je, aby byl lékárník dostatečně vzdělán a byl schopen odhadnout okamžik, kdy je rada pacientovi v jeho kompetenci, a zároveň uměl najít hranici, kdy je nutné odeslat pacienta k lékaři, vysvětluje Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Každý lékař i lékárník by měl podle ní být schopen znát možnosti i limity homeopatie. Vědět, kam až homeopatie sahá a kde má v oblasti komplexní péče pouze podpůrnou roli. 

Dlouhodobé potíže po covidu? Zkuste homeopatii, může přinést úlevu Přečtěte si také:

Dlouhodobé potíže po covidu? Zkuste homeopatii, může přinést úlevu

Jak vybrat homeopatický lék

Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat pacientovi lék na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický, či homeopatický.

Homeopatický lék by měl fungovat tak, že dá tělu signál, že se v něm děje nějaký atak a že je potřeba působit i jinde než na lokální úrovni. Pouze lokální léčba bývá neúčinná a neefektivní. Homeopatie učí pacienta, aby vnímal signály svého těla.

Co použít na zimní onemocnění – prevence a léčba

 • Influenzinum 9 C – lék, který se vyrábí každoročně z vakcíny proti sezónní chřipce homeopatickým ředěním, je vhodný pro pacienty, kteří se starají o nemocnou rodinu s aktuální virózou.
 • Silicea 9 C, Echinacea 5 C – léky pro podporu imunitního systému celkově, vhodné pro pacienty, kteří mají slabší protibakteriální imunitu. 

Jejich benefitem je, že látky v homeopatickém ředění jsou jemné a imunitní systém je dobře přijme.

Jak na trávicí potíže

 • Nux vomica 9 C – lék při nevhodné kombinaci jídla.
 • Antimonium crudum 9 C – lék při nadměrném přejedení.
 • China 9 C – pomáhá při průjmech a špatném pitném režimu, je vhodný na rekonvalescenci po nemoci (po průjmu, zvracení).
 • Nux vomica 9 C + Sepia officinalis 9 C – lék ideální pro žlučníkáře.
 • Nux vomica 9 C + Lycopodium clavatum 9 C – lék pro pacienty se žlučníkovými kameny, kteří mají nadýmání a špatně tráví.

Co by nemělo chybět v lékárničce na Vánoce

 • Nux vomica 9 C – lék na trávicí potíže, bolesti hlavy, detox po alkoholu, i nadměrný stres (zde je vhodné vyšší ředění léku – 15 C, 30 C).
 • Ignatia amara 15 C – lék na emoční problémy, konflikty v rodině, lítostivost, emoce, pomáhá zpracovat emoční stavy, ztrátu blízkého, komplikované vztahy s dětmi.
 • Arnica montana 9 C – lék na úrazy venku i doma – poranění, vhodný i v případě fyzické únavy.
 • Aconitum napellus 30 C – lék na nečekané situace – šok, úlek, nečekaný odvoz do nemocnice, dobře působí i na náhlé prochladnutí.
 • Apis melifica 30 C – lék na stabilizaci alergické reakce v těle – na jídlo, píchnutí hmyzem – stabilizuje otoky, vhodný na prevenci i akutní stavy, je účinný i proti vysetí oparu. Když se opar již vyseje, užívá se Rhus toxicodendron 9 C.
 • Staphysagria 15 C – lék na povánoční zpracování emocí, potlačené emoce a hněv.

Jak se připravit na novoroční detox

Důležité je myslet na své tělo již před Vánoci, pokud to nejde, po Novém roce je vhodné:

 1. Zahájit detox – pomoci trávení a zpracovávání metabolismu
  - Nux vomica 9 C + Sepia officinalis 9 C + Lycopodium clavatum 9 C (léky, které pomáhají s psychosomatickým zatížením)
 2. Začít se hýbat – svižné procházky
  - r
  áno před aktivitou Rhus toxicodendron 9 C, po aktivitě Arnica montana 9 C
 3. pracovat s minerály – důležité je minerály doplňovat první 4 měsíce v roce, aby mohl metabolismu po zbytek roku správně pracovat
  - Phosphoricum acidum + Magnesia phosphorica + Kalium phosphoricum + Kalium carbonicum

Co dokáže homeopatie

Homeopatická léčba má řadu přínosů. Mezi ten zásadní podle jejich zastánců patří to, že člověk zaktivuje sám sebe, rozhoduje o svém zdraví a nese za něj zodpovědnost. Důležitým přínosem je, že homeopatie může z rodinné a osobní anamnézy najít slabé místo, které pacient má, a pomoci ho stabilizovat. Klíčovou roli má homeopatie v podpůrné rovině. Homeopatie má přínos například u onkologických pacientů, ale i v rámci paliativní péče. V těchto situacích nehraje hlavní roli, nezasahuje do klasické léčby, ale dokáže podpořit psychiku pacienta i pečujících osob. Homeopatie je netoxická, nedělá lékové interakce. Výhodné je, že se dá nastavit člověku na míru, popisuje Ludvíková.

Vyzkoušeli jste už homeopatii a na co?

České právní předpisy o zařazení homeopatických léčivých přípravků vycházejí z evropské legislativy. Jejich registraci upravuje zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, díky kterému je možné registrovat ty přípravky, které splňují definici homeopatického léčivého přípravku. 

Zjednodušeným postupem jsou registrované takzvané monokomponenty, tedy léčivé přípravky obsahující pouze jednu léčivou složku, u kterých není uvedena léčebná indikace. 

Řízením o specifických homeopatických přípravcích jsou registrované vícesložkové přípravky, u kterých je indikace uvedena. Bez ohledu na typ registrace Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) požaduje pro všechny léčiva doložit kvalitu výchozích materiálů i konečného přípravku tak, aby bylo zajištěno, že jsou pro pacienta bezpečné.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).