Hlavní navigace

Homeopatika na zuby pro děti i dospělé. Užívání ale nenahradí kvalitní zubní ošetření

22. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Homeopatická léčba dokáže velmi rychle přinést úlevu od potíží, když je správně vybrán příslušný lék. Platí to i při potížích se zuby. Jedny léky pomohou kojenci při prořezávání mléčných zubů, jiné zaberou dospělému při jeho potížích.

Problémy se zuby se týkají téměř každého a v každém věku. Od malých kojenců, kteří mají bolesti při prořezávání mléčných zubů, přes potíže školních dětí, dospělých i seniorů.

Zuby nás také stojí velké peníze a vyplatí se o ně pečovat. Zejména je pravidelně a správně čistit, vyvarovat se potravin a nápojů, které chrupu neprospívají, a samozřejmě pravidelně docházet do zubní ordinace.

Lidé proti potížím používají také homeopatika. Byla by však chyba myslet si, že problém se zuby vyřeší pouhé užívání homeopatie. Na to upozorňuje i Ilona Ludvíková, zubní lékařka, která má bohaté zkušenosti i s homeopatií: „Homeopatie v žádném případě nenahradí kvalitní zubní ošetření,“ říká. Dokáže ale ulevit od bolestí, urychlit léčbu po zákroku nebo zmírnit strach ze zubní ordinace.

Jakou homeopatii vybrat pro kojence

Miminko špatně spí, je mrzuté a uplakané. Může při růstu zoubků pomoci homeopatie? Odpověď na tuto otázku přichází z ordinace dětské lékařky Věry Budkové, která doporučuje hned dva léky: Belladona 9CH a Chamomilla 15CH: „Každé ráno připravíme roztok z obou léků. V jednom decilitru převařené kojenecké vody rozpustíme 10 granulí od obou léků. Podávejte miminku jednu lžičku roztoku každou hodinu po celý den. Při spinkání miminko nebuďte a podejte dále třeba častěji jednu lžičku tohoto předem připraveného roztoku.“

Dalším potížím při prořezávání zoubků, jako jsou nejen bolesti, ale i podrážděnost, červené tváře nebo průjem, dokáže ulevit šetrný přípravek Camilia®, který obsahuje tři složky rostlinného původu v homeopatickém ředění (heřmánek pravý, líčidlo obecné a reveň). Podává se podle míry obtíží dítěte 3× až 6× denně po dobu tří až osmi dnů.

Růst zoubků začíná u dětí kolem třetího měsíce věku a v různých intervalech pokračuje až do tří let. Je to ale individuální, některé děti se prvního zubu dočkají klidně až po oslavě prvních narozenin.

První se začínají prořezávat řezáky a pro úlevu od bolestí stomatoložka Ilona Ludvíková dále doporučuje jemné masáže: „V této době je nejužitečnější masírovat dítěti dásně prstem namočeným v bio kokosovém oleji, aby to klouzalo. Mechanická masáž pomáhá prorazit zoubku přes dáseň.“

Homeopatika na zuby v dospělosti

Zmiňovat se o tom, že potíže se zuby mají i mnozí dospělí, je asi zbytečné. Také jim však může ulevit homeopatie: „Homeopatická léčba je velmi účinná, dokáže rychle přinést úlevu od potíží, když je správně vybrán příslušný lék. To je pro mě právě rozhodující faktor při výběru, protože pacienti očekávají rychlý efekt a úlevu od svých potíží. Mnohokrát mne samotnou účinek a rychlost léčby překvapí. Například nepříjemná tepavá bolest zubu zklidněná dvěma dávkami Belladonny 9CH zaskočila svým úspěchem i mého manžela,“ popisuje lékárnice Romana Vraspírová.

Pokud vás čeká zákrok u zubaře, doporučuje farmaceutka Jana Strieglerová lék Arnica 15CH. „Podporuje regeneraci tkání, působí proti bolesti a podporuje tvorbu nových buněk sliznice. Pokud ji podáme ještě před zákrokem, snižuje se krvácení z rány.“ Dávkování: před zákrokem pět granulí a po zákroku první den 3× až 5× denně, pak 2× až 3× denně pět až deset dnů do zhojení. Stejně tak pomůže i Hypericum perforatum 15CH, který působí na nervový systém a výrazně ulevuje při bolestech způsobených podrážděním nervů a při vystřelující bolesti. „Při extrakci zubu nebo léčení kořenových kanálků podáváme ze začátku každou hodinu až do úlevy,“ dodává farmaceutka.

V případě zánětu, kdy je místo velmi bolestivé a citlivé na dotek, může pomoci kombinace léků Hepar sulfur 15CH a Pyrogenium 9CH. Dávkování: 2× denně pět granulí. Homeopatie nabízí celou škálu léků, které mohou pomoci, a jak bylo již řečeno výše, nejvhodnější je poradit se přímo s homeopatem.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).