Hlavní navigace

Váha 50 tun, délka skoro 10 metrů. K mání je vysloužilá hyperbarická komora. Zn.: Za odvoz

19. 3. 2024

Sdílet

Je nejstarší hyperbarickou komorou u nás, nedávno ale definitivně dosloužila. Město Ostrava proto hledá zájemce, jenž by se jí ujal, aby neskončila ve šrotu. Za určitých podmínek ji může získat zdarma, musí ovšem počítat s nemalými náklady na vyzdvižení a odvoz technického unikátu.

Městská nemocnice Ostrava nedávno slavnostně uvedla do provozu moderní hyperbarickou komoru, jež pomáhá třeba s léčbou náhlých poruch sluchu, otrav oxidem uhelnatým, nehojících se ran, ale i dekompresních poranění vzniklých při potápěčských nehodách. Ve velkém tlakovém zařízení pacienti pomocí speciálních masek dýchají stoprocentní kyslík. Jde o jednu z nejmodernějších a největších hyperbarických komor nejen v České republice, ale také v Evropě.

V areálu nemocnice ale stále zůstává i hyperbarická komora, která již dosloužila. Budova, v níž našla zázemí v roce 1965, je nyní určena k demolici. A tak se hledá zájemce, jenž by se historického technického unikátu ujal a zachránil ho před sešrotováním.

„Od začátku března je v Městské nemocnici Ostrava v provozu nová hyperbarická komora. Tu starou proto nabízíme darem takovému zájemci, který pro ni najde smysluplné využití, aby mohla sloužit co nejširší veřejnosti,“ potvrzuje náměstek ostravského primátora Břetislav Riger.

Na místě, kde mrtví učí živé. Nebudujeme kabinet kuriozit, říká lékař o Anatomickém muzeu Přečtěte si také:

Na místě, kde mrtví učí živé. Nebudujeme kabinet kuriozit, říká lékař o Anatomickém muzeu

Dar v případě veřejného využití

Město už oslovilo několik vytipovaných institucí. Mezi nimi Svět techniky v Dolních Vítkovicích nebo Národní technické muzeum. Unikát se mu ale zatím udat nepodařilo. Odmítli nás s odůvodněním, že exponát je velký a těžký a nezapadá do jejich koncepce, dodává náměstek ostravského primátora.

Magistrát se proto nebrání komoru svěřit do soukromých rukou. „Mohl by o ni mít zájem třeba i některý z bohatých mecenášů a současně obdivovatelů technických exponátů, zdravotnické techniky nebo potápěčské techniky. V takovém případě by se už ale nemohlo jednat o dar,“ doplňuje primář Centra hyperbarické medicíny Michal HájekNa kolik by zájemce zařízení vyšlo, tisková zpráva nemocnice neuvádí, zcela jistě půjde ale o věc dohody.

Nepůjde o levnou záležitost

I v případě bezplatného daru či prodeje za symbolickou cenu finance nakonec nejspíše budou hlavní překážkou pro to, aby komoře někdo vdechl druhý život. Nejde totiž jen o cenu samotné kapsle, ale o náklady na její vyzdvižení a přepravu. „Uvědomujeme si, že si vyžádají finanční investici v řádu vyšších stovek tisíc, které by hradil zájemce. Za určitých okolností si umím představit, že by město se souhlasem radních a zastupitelů mohlo na přesun komory přispět,“ podotýká náměstek Riger. 

Demolice budovy, v níž původní hyperbarická komora stojí, je kvůli hledání jejího nového využití pozastavena. Vyloučeno není ani to, že zařízení nakonec v areálu Městské nemocnice Ostrava zůstane. „O dalším osudu staré technologie vedeme s městem debaty posledních několik měsíců. Je jisté, že ani jedna strana nechce, aby komora skončila ve šrotu. Za nemocnici bychom ji rádi zachovali v areálu jako připomínku historie s možností její prohlídky nebo i krátkého odpočinku,“ domnívá se ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

Komoru v Ostravě pořídili po důlním neštěstí

Podnětem k vybudování hyperbarické komory v Ostravě bylo důlní neštěstí, ke kterému došlo 7. ledna 1963 na dole Eduard Urx. Na otravu sirovodíkem v něm tehdy zemřelo devět horníků. Na zasedání havarijní komise zazněla informace, že při různých intoxikacích a těžkých úrazech může pomáhat léčba právě v hyperbarické komoře.

Nemocnice měla 50 let staré postele, jinde mají muzejní kousky už jen ve vitríně Přečtěte si také:

Nemocnice měla 50 let staré postele, jinde mají muzejní kousky už jen ve vitríně

Následovalo rozhodnutí, že se komora v Ostravě postaví. Její provoz v Městské nemocnici Ostrava byl zahájen 9. září 1965. Zařízení bylo první v tehdejším Československu a třetí v Evropě, po Amsterdamu a Glasgow. Do konce loňského roku v ní přes 21 tisíc pacientů absolvovalo téměř 266 tisíc kyslíkových terapií.

Desetimístnou komoru vážící zhruba 50 tun o délce 976 centimetrů a šířce 3,5 metru nahradila po 58 letech nová vícemístná kvadratická komora s kapacitou 18 míst, z toho 14 pro pacienty.

V celé České republice je dohromady 13 hyperbarických komor, na Moravě stále jediná v Městské nemocnici Ostrava. Slouží nejen pro celou Moravu, ale i Vysočinu.

Podívejte se na video, jež shrnuje historii hyperbarické medicíny v Ostravě:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).