Hlavní navigace

sluch

Vyšetření šepotem nemusí u dětí odhalit nedoslýchavost

Preventivní prohlídky, během nichž pediatr vyšetřuje dětský sluch šepotem, nemusí zachytit všechny potíže. Proto budou pojišťovny nově hradit odborné vyšetření sluchu ušního lékaře u pětiletých dětí.

4. 3. 2019 13:20
Doba čtení: 3 minuty

Kochleární implantát nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Kochleární implantát už má v ČR asi tisíc lidí. Většinou jde o děti, operace je vhodná zhruba v jednom roce, dospělí tvoří třetinu. Ve vyšším věku je při poruše sluchu ideální kombinace kochleárního implantátu a sluchadla v jednom uchu.

Doba čtení: 6 minut

Berete na festival děti? Dejte jim na uši chrániče

Hlasitost startujícího tryskového letadla je jen o 15 dB větší než hladina hluku na hudebním festivalu.

Doba čtení: 3 minuty

Hlukové mapy: Je horší bydlet u letiště, nebo nad výpadovkou?

Zcela dominantním zdrojem hluku je doprava, především silniční. Podstatně nižší je „příspěvek“ železniční dopravy či průmyslových podniků. Ukazují to hlukové mapy, na kterých si budete moci najít i váš dům.

Doba čtení: 5 minut

Píská vám v uchu? Zásadní je nemyslet na to

Šumí to, píská, hučí, praská? Podobné zvuky v uchu nebo v hlavě bez zvukového zdroje ze zevního prostředí mají odborný název – tinnitus. Kde se bere a co s ním?

Doba čtení: 3 minuty

Ušní svíce nebrat, shodují se doktoři

„Vyčistěte si uši jako nikdy. Ohněm.“ Podobná reklama zaujme. Koupíte svíci, strčíte do ucha, zapálíte – a nestane se nic, alespoň podle lékařů a studií. Pokud si ovšem nespálíte ucho.

Doba čtení: 4 minuty

Jak si správně čistit uši? Nijak

Některým lidem se v uchu opakovaně tvoří mazové zátky, rozhodně ale nejde o projev nedostatečné hygieny. Ostatní si s čištěním uší hlavu lámat nemusí. Je prakticky zbytečné.

Doba čtení: 3 minuty

Zcela hluchý rozumí řeči. Díky kochleárnímu implantátu

ROZHOVOR – Kochleární implantát je poměrně malá věcička. Umí ale velké věci, lidem s těžkou vadou sluchu umožní rozumět řeči. „Musí se učit slyšet,“ říká lékař TOMÁŠ TALACH.

Doba čtení: 6 minut

Sluchové vady lze odhalit již v porodnici

Bulovka provádí včasnou diagnostiku vad sluchu u novorozenců a kojenců. Není to ale běžné. V Nemocnici Na Bulovce se provádí u každého novorozence, které je na neonatologickém oddělení, diagnostika sluchu (screening sluchových vad). Vyšetření provádí speciálně vyškolení lékaři oddělení ORL. „Díky včasné diagnostice sluchových vad už v novorozeneckém či kojeneckém věku se může začít co nejdříve s rehabilitací sluchu, která tak zlepší psychomotorický vývoj dítěte, zvýší jeho komunikační možnosti…

5. 4. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Časté záněty středního ucha mají tři řešení

Píchání uší je už jen hašení požáru. Lékaři znají několik variant, jak opakování zánětů středního ucha předejít. Novinkou jsou drenážní trubičky. Co se pro koho hodí?

Doba čtení: 5 minut