Hlavní navigace

Díky za každý farmářský trh, zvlášť mezi paneláky

18. 4. 2010

Sdílet

 Autor: Ján Simkanič
GLOSA – Farmářské trhy konečně začínají přicházet do módy. Každá snaha se cení, ale přinést trh rovnou doprostřed sídliště, to chce skutečnou odvahu.

Aktuální termíny, informace a zajímavosti najdete na Vitalia.cz pod heslem FARMÁŘSKÉ TRHY

Přehled všemožných farmářských, venkovských a dalších trhů, pravidelně aktualizované termíny, sortiment, články k tématu…

Kulturní centrum Zahrada patří k osvěžujícím místům Jižního Města. Včera, 17. dubna, se pokusilo sympaticky využít rostoucího zájmu o farmářské trhy a uspořádalo První farmářské trhy Jižního Města na pražském Chodově. Proti mediálně mnohem viditelnějším trhům na Dejvickém náměstí, které se konaly o týden dříve již podruhé, trh před Zahradou byl mnohem skromnější, jen s několika stánky, které neokupovaly lidské zástupy jako v Dejvicích. Ale fronty se dokázaly vytvořit i před nimi.

Chcete pravidelně nacházet aktuální přehled farmářských trhů na svém facebooku?

Stačí se přidat ke stránce serveru Vitalia.cz.

Pořadatelé, kteří příchozím předkládali petici za pořádání trhů na Jižním Městě, se na místě omlouvali za to, že nedorazili všichni, kteří byli ohlášeni (seznam prodejců najdete na stránkách KC Zahrada). Důvodem prý byly obavy do značné míry podobné, o nichž bylo slyšet v souvislosti s trhy v Dejvicích. Zemědělci si prý nebyli jisti, jak to dopadne. Trochu překvapivé. Poptávka po lokálně identifikovantelném zboží v poslední době dramaticky stoupá, tak co by mělo být překážkou úspěchu?

Pokud takové obavy skutečně existují, měli by se jich čeští producenti co nejrychleji zbavit. Trhy podobného druhu existují prakticky po celé Evropě, pořádají se pravidelně, prakticky každý týden v určený den a čas (nejčastěji v sobotu dopoledne) a mají obrovský úspěch. Jsou považovány za přirozenou součást života města, za ideální příležitost nakoupit poctivé, nešizené zboží přímo od výrobce. Zároveň jde o jedinečnou možnost povzbudit místní komunitu k nějaké aktivitě, ke společnému zájmu a sounáležitosti, setkávání. Nic přece nespojuje tak snadno jako dobré jídlo a pití. A ještě tak získají podporu místní farmáři, kteří se vedle maloobchodních řetězců prakticky nemají šanci ve větším rozsahu prosadit.

Pionýrskému duchu prvních pořadatelů, ať už v Dejvicích, Klánovicích nebo na Jižním Městě, kteří musejí prorážet lenost, pohodlí, obavy a podezírání, proto nelze než zatleskat. Jedině podobná kuráž a idealismus nás z velkochovu supermarketů dokáže dostat k tomu, co je na západ od nás banální samozřejmostí. Už aby to bylo.

Znáte dobré farmářské či jiné trhy?

Víte o nějakém dalším farmářském trhu nebo kvalitním producentovi potravin? Doporučte je ostatním v našem Fóru nebo napište do redakce na redakce@vitali­a.cz.

Autor článku

Výkonný ředitel společnosti Internet Info, příležitostně se věnuje moderování a publicistice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).