Hlavní navigace

Dnes ordinuje veterinář

 Autor: Shutterstock.com
Česká společnost je posedlá akademickými tituly. Když si stěžuje inženýrka Kropáčková, má to větší váhu, než když si stěžuje paní Kropáčková. Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji.
Adam Šíma 3. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Někteří jedinci oslovování titulem přímo vyžadují a jsou i tací, před kterými byste měli stát nejlépe v předklonu a servilně je oslovovat profesore, inženýre, kandidáte, věd, doktore honoris causa.

Jste vůbec doktor?

Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji. Ve změti akademických titulů se objevil i titul MDDr., tedy Medicinae Dentalis Doctoris, čímž byla narušena hegemonie záplavy zubařů hrdě ryjících na mosazné destičky u zvonku do ordinace písmenka MUDr. Tato změna občas vyvolává mezi neznalou veřejností nefalšovanou paniku.

U pacientů se setkáváme i s dotazy, proč v zubní ambulanci pracuje veterinář, že na křeslo k doktorovi politických věd je ani za boha nic nedostane, až po zděšené výkřiky, že nikdo s ukrajinskou vysokou školou vrtat zuby v České republice nemůže.

Na vědomost se dává…

Dokonce se najdou i natolik agilní lidé, kteří namísto zadání zkratky do vyhledávače neváhají napsat sáhodlouhý email plný pravopisných chyb, ve kterém ordinaci upozorňují na omyl na stránkách a navíc přidají jízlivou výtku, jaká asi může být v takovém zdravotnickém zařízení péče, když ani webovky nemá bez překlepů. Nutno podotknout, že takovíto lidé se po odpovědi s odkazem na tetičku Wiki nebo strýčka Googla radši zřejmě zakopou studem pod zem a na prohlídku se neobjednávají.

Takže na vědomost se dává, že zubaři s titulem MDDr. vystudovali v České republice, a dokonce vrtají zuby lidem, nikolivěk zvěři. Nebo i zvěři?

Psáno pro blog Dentální kliniky Jan Stuchlík, kde autor působí
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).