Hlavní navigace

Dnes naposledy testování alkoholu zdarma

Sdílet

 Autor: SXC
Máte doma podezřelý alkohol a nevíte, co s ním? Dnes naposledy si ho můžete nechat otestovat, zcela zdarma, a to v Praze. Případný obsah methanolu tu zjistí do tří dnů.

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) začala testovat zdarma alkohol pro veřejnost hned po vypuknutí methanolové aféry v září 2012, se dvěma přestávkami v tom pokračovala až do začátku listopadu. Pracovníci v laboratořích zkontrolovali jak plynovou chromatografií, tak Ramanovou spektrometrií 2300 vzorků různých lihovin. Ve dvou případech byl objeven metylalkohol, téměř ve dvou desítkách případů byl odhalen zvýšený obsah izopropylalkoholu, což svědčilo o nelegálním původu daného vzorku.

Čtěte také: Příznaky otravy alkoholem se projeví až po třiceti hodinách

VŠCHT se rozhodla pro veřejnost obnovit testování alkoholu na metanol. Důvodem jsou jednak blížící se Vánoce a konec roku, a také to, že podle zjištění kontrolních orgánů i policie se dá předpokládat, že mezi lidmi je ještě několik tisíc litrů nebezpečného alkoholu. Obava, že by vánoční svátky, případně oslavy konec roku mohly skončit pro některé lidi špatně právě kvůli konzumaci jedovatého alkoholu, bohužel stále existuje.

„Díky tomu, že se nám podařilo rozpracovat rychlou metodu, se testování zrychlilo a výsledky jsme sdělovali zhruba do tří pracovních dnů,“ říká Miroslava Novotná z Centrálních laboratoří VŠCHT Praha. I po skončení testování se lidé na VŠCHT Prah stále obraceli s prosbou otestovat alkohol, který mají doma a chtějí ho použít na Vánoce, případně darovat. Proto se vedení školy rozhodlo vyjít zájemcům vstříc a testování naposledy obnovit.

Kde a kdy nechat zdarma otestovat?

  • Vzorky se budou přijímat naposledy dnes, tedy 13. prosince od 14 do 16 hodin ve vestibulu budovy A, Technická 5, Praha 6 – Dejvice.
  • Měli byste nosit opravdu jen takový alkohol, u něhož existují oprávněné pochybnosti, zda je v pořádku. Jde především o produkci českých firem, zakoupenou bez kolků a na prodejních místech, které vzbuzují nedůvěru, například tržnice, stánky…
  • Vyplníte formulář s kontakty a informacemi o vzorku.
  • Podle počtu zájemců bude výsledek zaslán e-mailem nebo sms zprávou žadateli následující nebo třetí den po přijetí vzorku.
  • Lidé by si měli přinést originální lahev, z níž bude odebrán vzorek. 
  • Nepřijímají se sladké likéry.
  • Služba je určena pouze pro soukromé osoby.

Dále čtěte: Jak poznat, který alkohol je bezpečný? Doma, v obchodě, v restauraci…

Včera za peníze, dnes zadarmo

„Analýzy lihovin jsme museli přechodně zpoplatnit pro velmi vysoký počet žadatelů. Ale podařilo se nám v posledních dnech ve spolupráci se společností Nicolet CZ a Institutem pro testování a certifikaci zavést rychlou metodu analýzy lihoviny, která nám umožní během několika minut zjistit, který vzorek je v pořádku, a který je podezřelý. Nový postup a zařízení nám umožnil znovu otevřít možnost zdarma prováděných analýz lihovin pro soukromé osoby,“ říká Miroslava Novotná, která metodu rozpracovala.

Vše na téma: KAUZA METYLALKOHOL

Zdroj: Tisková zpráva VSCHT

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).