Hlavní navigace

Další ze zaručených diet mate lidi, navíc je za hranou zákona

3. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Vždycky se najde někdo, kdo na hubnoucí zázraky skočí. A je tu nový zaručený hit: přípravek Weight Loss a Purpura Bacca. Propagace tohoto produktu ovšem několikanásobně porušuje zákony.

V minulých dnech se na různých internetových stránkách objevila reklama na skvělé účinky přípravku Weight Loss, jehož užíváním lze údajně zvýšit v organismu spalování energie, a tedy zhubnout. Vše je navlečeno na efekt plochého břicha, což je touha především mužské části populace. Kdo by pánové nechtěl mít ploché břicho, že?

K tématu: Už nechci mít panděro!

Příslušné články se opírají dokonce o doporučení lékařů a operují s příznivým účinkem antioxidantů, které jsou prý v nadměrné míře obsaženy v u nás neznámém exotickém ovoci Purpura Bacca.

Reklama tohle tvrdit nesmí


Autor: Isifa.cz

Jakékoliv tvrzení, které odkazuje na míru nebo množství úbytku hmotnosti, je za hranou zákona

K tomu všemu je nutné říci, že podpora nedoložených zdravotních tvrzení lékaři je porušením zákona, že v souvislosti s přípravky na hubnutí je jakékoliv tvrzení, které obsahuje váhový úbytek v čase, zakázáno, a to i na internetu, a že prospěšnost antioxidantů, aby mohla být oficiálně uváděna, musí být doložená doprovodným konkrétním důkazem, v čemže ona prospěšnost spočívá.

Pokud tomu tak není, budou takové údaje podle evropské legislativy od 14. prosince letošního roku sankcionovány. Není také na škodu v této souvislosti zopakovat, že prospěšnost potravinářských doplňků, tedy laboratorně vyrobených pilulek obsahující pro tělo potřebné látky, byla na rozdíl od přirozených zdrojů těchto látek mnohokrát zpochybněna, ba zcela zamítnuta.

K tématu: Tvrzení na obalech potravin musí být srozumitelná, a hlavně prokázaná

Suma sumárum tak jde o další z mnoha marketingových ataků na peněženky spotřebitele vezoucí se na vlně jeho nevědomosti, okořeněné ještě ovocem, o kterém prakticky nikdo nic neví, neboť pochází z Jižní Ameriky. Příslušné propagační články navíc několikanásobně porušují zákony.

Zhubnete. Ale ne po pochybných pilulkách

Jinak je ale pravda, že antioxidanty pro tělo prospěšné jsou a na spalování energií obecně příznivý vliv mají. I proto schválil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) celou řadu doprovodných tvrzení k antioxidantům, například týkající se mědi, vitamínů C a E, manganu, selenu či zinku – a v těchto případech mohou být při propagaci potravin a potravinových doplňků ve shodě s nařízením na zdravotní tvrzení používány. To ale není případ Purpura Bacca.

Přečtěte si: Doplňky stravy na hubnutí: Nekupovat, nekupovat, nekupovat!

Jako úplně u všech látek obsažených v potravinách přitom i tady platí, že opravdu příznivé účinky příznivých látek se až na výjimky projevují při co nejnižším stupni zpracování, tedy u čerstvých potravin či v tomto případě u čerstvého ovoce. V praxi to znamená, že místo výtažku z uvedeného exotického ovoce je daleko lepší dát si úplně obyčejné české (nebo jiné) jablko. Generální prevencí obezity je pak vyvážená, tedy pestrá strava, bez vylučování jakýchkoli skupin potravin, včetně červeného masa, z jídelníčku. Ani to ale nestačí.

Podstatný je pohyb – pravidelný

Chce-li si člověk udržet atraktivní postavu (mám na mysli zdravé jedince, ne lidi, kteří mají nějakou geneticky vrozenou vadu), nelze zapomínat na dostatek pohybu. Bohužel je stále přetrvávajícím mýtem teze, podle které může za vzhled našich těl i zdraví organismu pouze skladba stravy, „rozpočtově řečeno“ příjmová stránka organismu. Prakticky stejný vliv má přitom také výdajová stránka, tedy míra a intenzita pohybu. K tomu je třeba podotknout, že podstatný je pohyb pravidelný, naopak jednorázový intenzivní pohyb, například jednou týdně hodinové skákání v rytmu k tomu určené hudby, není nejvhodnějším řešením. Daleko prospěšnější je třeba pravidelně chodit do schodů a se schodů, nebo, zejména pro obyvatele měst, ujít si při cestě do zaměstnání nebo na nákupy trasu zhruba jedné či dvou zastávek městské hromadné dopravy pěšky.

Právě chůze, případně plavání, jsou pro člověka nejpřirozenějšími pohyby. K výkonnostnímu sportu nemá každý dispozice, kromě toho jde o jednorázovou a dočasnou zátěž organismu stejně jako při návštěvě posiloven nebo fitness center.

K tématu: Sportuji, ale nehubnu. Proč?

Zdravotníci proto stále více mluví o potřebě pohybových aktivit, které představují optimální formu spalování energie a tvorbu a údržbu svalové hmoty, aniž by bylo tělo vystaveno kombinaci extrémních činností dlouhodobějšího klidu a nárazového intenzivního pohybu. Pravidelný přirozený pohyb je totiž nejen prevencí řady nemocí, například osteoporózy, ale přispívá i k lepšímu vstřebávání živin a jejich využití v organismu. Pravidelný pohyb také znamená možnost pravidelně doplňovat pro tělo potřebné látky, včetně tekutin. A pravidelná strava je zase prevencí dalších chorob, třeba obezity.

Skutečně zdravý životní styl není prostě jen o tom, co jíme, ale také o tom, jak často a jak vůbec se pohybujeme, jaké jiné aktivity kromě pohybových vyvíjíme a v jakém životním prostředí žijeme. Sebezázračnější potravinový doplněk člověka při nesprávném životním stylu, dokonce i při relativně správném stravování, prostě nezachrání.

poporodni_deprese

ROZHOVOR – Jak zhubnout? Dietou proti překyselení organismu určitě ne! varuje dietolog Pavel Suchánek

Užitečný odkaz: nekorektni-hubnuti.cz/podfuky-s-hubnutim

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).