Hlavní navigace

zdravotní tvrzení

Zdravotní tvrzení – jedná se o jakékoli sdělení nebo zobrazení (grafické, obrazové nebo symbolické), které uvádí, navrhuje nebo naznačuje, že potravina (patří sem i doplňky stravy) má určité vlastnosti.

Zdravotní tvrzení jsou zakázána, pokud nejsou schválena a zahrnuta do příslušných seznamů.

Čokoláda: nic míň, nic víc

Klesající prodeje čokolády vedly k tomu, že se výrobci snažili dokázat, jak je pro nás kakaová pochoutka zdravá. Manipulovali s výzkumy a médii, zatímco odborníci na výživu jen nevěřícně kroutili hlavami.

Doba čtení: 6 minut

Hořká pravda nejen o hořké čokoládě

O čokoládě toho bylo napsáno mnoho. Mnoho kontroverzního, především ze zdravotního hlediska. Jisté je to, že čokoláda a její chuť, když se rozplývá na jazyku, nám dává pocit štěstí. Je pro nás ale čokoláda skutečně dobrá?

Doba čtení: 5 minut

Toto je 7 nebezpečných webů s doplňky stravy

Potravinářská inspekce vloni zjistila 47 nevyhovujících reklam na potraviny. Nejvíc problémů mají e-shopy. SZPI zveřejňuje rizikové servery a výrobky.

13. 2. 2018 15:32
Doba čtení: 2 minuty

Doplňky stravy na Vánoce: Dárek, nebo nepodarek?

Pod stromečkem prý nesmí chybět. Doplňky stravy, ze kterých jsou lékaři celého světa úplně „paf“, protože se po nich zázračně hubne nebo zázračně chrání vaše srdce. Jak je to s těmi zázraky doopravdy?

Doba čtení: 10 minut

Potravinové doplňky: Byznys odvádějící lidi od užívání skutečných léků

Tvrdí něco, co nemohou dokázat. Jde o závažnější klamání, než třeba u nekvalitních potravin. Náhražka léků je přece jen „vyšší level“, než náhražka masa v klobáse rostlinnou sójou.

Doba čtení: 5 minut

Manažeři lžou, přísady použité v kosmetice musí být na obalu

Nová legislativa má chránit spotřebitele a stanoví proto přísnější pravidla pro označování kosmetických výrobků. Jenže výrobce či prodejce zatím nějaká ta nařízení nechávají v klidu.

5. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Doplňky stravy by se neměly podceňovat, ale ani přeceňovat

Doplňky stravy nemohou léčit ani slibovat prevenci. Přestože mají vysoký obsah vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, nemají nahrazovat pestrou stravu. Mají ji pouze doplňovat.

Doba čtení: 4 minuty

Homeopatika budou říkat, k čemu slouží. I bez klinických testů

Je to paradox: v reklamě je sice vidět kašlající rodinka a sychravé počasí, ale že jde o homeopatikum na chřipku jeho výrobce dosud zveřejnit nesměl. To se nyní změní.

Doba čtení: 4 minuty

Koenzym Q10 už nesmí tvrdit, že prospívá zdraví srdce

Právě dnes končí období, kdy se směla používat tvrzení o zdravotních účincích potravin a doplňků stravy. Opatření má bránit klamání spotřebitele, současně ho tak připravuje o informace.

Doba čtení: 3 minuty

Tlustá dáma varuje před klamavou reklamou

Sdružení českých spotřebitelů vytáhlo do boje proti nečistým praktikám. Spot připomínající reklamy na „zázračné prostředky na hubnutí“ upozorňuje na nesmyslnost používaných tvrzení.

Doba čtení: 2 minuty

Další ze zaručených diet mate lidi, navíc je za hranou zákona

Vždycky se najde někdo, kdo na hubnoucí zázraky skočí. A je tu nový zaručený hit: přípravek Weight Loss a Purpura Bacca. Propagace tohoto produktu ovšem několikanásobně porušuje zákony.

Doba čtení: 4 minuty

Zapomeňte na probiotika, úředníci zakázali toto slovo používat

Musí zmizet. Nápisy probiotika či prebiotika na obalech potravinářských výrobků, i tvrzení obsahující tyto výrazy a poukazující na jejich pozitivní vliv na lidský organismus.

Doba čtení: 4 minuty

Průměrný spotřebitel tvrzením na potravinách nerozumí. Vyzkoušeli jsme to

EU stvořila nařízení pro potraviny a doplňky stravy, s nímž nebudou spokojení výrobci, prodejci, ani spotřebitel, jehož má chránit. Úřednický euroblábol, hodnotí jeden z „průměrných“.

Doba čtení: 5 minut

Většina ze zdravotních tvrzení na potravinách nebyla schválena. Pravidla objasní workshop

Česká asociace pro speciální potraviny pořádá workshop určený pro zájemce o nová pravidla v uvádění zdravotních tvrzení na obalech potravin a potravních doplňků. Seminář pro výrobce a distributory potravin a doplňků stravy, lékárny či distributory léků proběhne 23. října 2012 v Hotelu Duo Praha. Většina z 2 700 podaných zdravotních tvrzení, která mohla být až do současnosti používána, získala negativní stanovisko a nebyla schválena. Pozitivní stanovisko získalo pouze 222 zdravotních tvrzení,…

6. 9. 2012 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Tvrzení na obalech potravin musí být srozumitelná, a hlavně prokázaná

Dozorové orgány mají novou páku proti klamavým tvrzením. Na obalech potravinářských výrobků, na reklamních letácích či v televizních spotech už výrobci nesmí slibovat, co je napadne.

21. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Doplňky stravy „oslepnou“. Na krabičce nenajdete, čemu prospívají

ROZHOVOR – Evropa to zase přepískla. Tentokrát si vzala na paškál doplňky stravy. Aby výrobci nemohli spotřebitele klamat, budou muset mlčet. „Je to nešťastná bitva o velké peníze,“ říká Vilím Šimánek.

Doba čtení: 6 minut

Káva jako lék? Potravinový úřad toto tvrzení zakázal

Byť se čím dál častěji objevují tvrzení o tom, jak pozitivní vliv má pití kávy na člověka, Evropský potravinový úřad teď jeden konkrétní zdravotní účinek prověřil a neuznal.

16. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Doplňky stravy na hubnutí: Nekupovat, nekupovat, nekupovat!

Všechny výrobky, na kterých se uvádí efektivita hubnutí, jsou označeny klamavě. Jediný, kdo zhubne, bude vaše peněženka. Podívejte se, které přípravky používají nepovolená tvrzení.

Doba čtení: 4 minuty