Hlavní navigace

potravinové doplňky

Potravní (někdy potravinové) doplňky představují široké spektrum látek s významným biologickým účinkem, kterými se obohacují potraviny za účelem příznivého ovlivnění zdraví. Jedná se především o vitaminy a minerální a stopové prvky, ale i o enzymy, aminokyseliny, mastné kyseliny, vlákninu aj.

Vedle termínu „potravní doplněk“ definuje český zákon o potravinách i termín doplněk stravy, což je potravina (často ve formě kapslí, prášku, tablet) s vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem (tzn. potravina s vysokým obsahem potravních doplňků), která má doplňovat běžnou stravu tak, aby příznivě ovlivnila zdravotní stav.

Použité zdroje: www.bezpečnostpotravin.cz – AZ slovník spotřebitele

Redukční dieta zabere jen na někoho

Žádný typ diety nemá univerzální platnost. A i když budete „hubnout“ správně, třeba pod dohledem odborníka, kýžený výsledek se nemusí dostavit. Na vině jsou geny a metabolismus.

1. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Celé jídlo je víc než součet jeho částí

Lidstvo je posedlé konkrétními živinami. Je ten tuk dobrý, nebo špatný? Je cukr skutečným zlem? Kolik sodíku je už příliš? Musím do sebe dostat víc bílkovin? Jenže strava není úloha z počtů.

Doba čtení: 4 minuty

Falšování doplňků stravy pokračuje

Inspekce stále zjišťuje falšované doplňky stravy s významně nižším obsahem účinné látky. Které výrobky jsou podvod? Podívejte se.

17. 7. 2014 12:59
Doba čtení: 2 minuty

A komu tím prospějete, pane Donutile? Co?

Fenomén toxické reklamy narostl do obludných rozměrů. Osvědčeným nosičem reklamy jsou herci, zpěváci a sportovci. Důvěru a sympatie, které k nim chováme, automaticky přeneseme na kloubní výživu.

Doba čtení: 2 minuty

Pochybnosti o resveratrolu: víno, tablety, nebo nic?

Asi jen málokdo dosud neslyšel o téměř zázračném resveratrolu a z toho vyplývající prospěšnosti červeného vína. Jenomže názory vědců se neustále mění a žádná pravda není nedotknutelná.

Doba čtení: 4 minuty

Selen v potravinových doplňcích výrazně zvyšuje riziko rakoviny

Padá další modla propagátorů doplňků stravy. Selen v multivitamínových bobulkách nejen že nepomáhá, ale jeho nadbytek dokonce škodí. Výrobci i jejich reklama o tom zatím taktně mlčí.

Doba čtení: 4 minuty

Nic není tak pomíjivé jako doporučení, co jíst

Nová zjištění o cholesterolu a antioxidantech obrací naruby předchozí tvrzení. Ani tato nebudou definitivní. Zdravotní a nutriční doporučení se mění – a měnit se budou dál.

Doba čtení: 4 minuty

Doplňky stravy na Vánoce: Dárek, nebo nepodarek?

Pod stromečkem prý nesmí chybět. Doplňky stravy, ze kterých jsou lékaři celého světa úplně „paf“, protože se po nich zázračně hubne nebo zázračně chrání vaše srdce. Jak je to s těmi zázraky doopravdy?

Doba čtení: 10 minut

Nepochopené placebo

Placebo většina chápe jako nějakou piluli bez léčebných účinků, kterou když spolkneme, vznikne placebo efekt – efekt pouhého podání pilule. Tato logická konstrukce je zcela nesprávná.

Doba čtení: 16 minut

Potravinové doplňky: Byznys odvádějící lidi od užívání skutečných léků

Tvrdí něco, co nemohou dokázat. Jde o závažnější klamání, než třeba u nekvalitních potravin. Náhražka léků je přece jen „vyšší level“, než náhražka masa v klobáse rostlinnou sójou.

Doba čtení: 5 minut

Zelený ječmen: tradiční plodinu dovážíme ve formě prášku

Jsou úžasné a báječné. Mají vitamíny, detoxikují a chrání proti civilizačním chorobám. Kromě toho zelené potraviny posilují imunitu i sexuální apetit. Také se vám tomu všemu nechce věřit?

Doba čtení: 5 minut

Těhotenství není nemoc, jezte normálně

Kolem těhotenství se všechno trochu přehání. Ženy řeší, co jíst, zda brát vitamíny, čemu se vyhnout. Co je ještě normální, kdy je to už šílenství a jaký jídelníček se těhotným doporučuje?

Doba čtení: 6 minut

5 věcí, které byste měli vědět o vláknině

Vláknina je populární, každý ji doporučuje pro zdraví a hubnutí. K čemu je opravdu dobrá? Pokud chybí ve stravě, trávení trvá místo pár hodin i celý týden. A umíte si to představit…

24. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Neznámé sceletium má výrazné účinky na depresi

Depresí to začíná, antidepresivy končí. Nemusíte skončit na prášcích. Rostlinná antidepresiva jsou stejně účinná jako chemické léky. Sceletium je dokonce několikanásobně předčí.

Doba čtení: 4 minuty

Melatonin pro mládí jsou vyhozené peníze

Internetová fóra a lifestylové časopisy mají hit: melatonin. Hormon, který se stará o dobrý spánek a prý má také vracet mládí. Jenže právě s tím mládím a krásou to tak horké není.

Doba čtení: 3 minuty

Homeopatika budou říkat, k čemu slouží. I bez klinických testů

Je to paradox: v reklamě je sice vidět kašlající rodinka a sychravé počasí, ale že jde o homeopatikum na chřipku jeho výrobce dosud zveřejnit nesměl. To se nyní změní.

Doba čtení: 4 minuty

Koenzym Q10 už nesmí tvrdit, že prospívá zdraví srdce

Právě dnes končí období, kdy se směla používat tvrzení o zdravotních účincích potravin a doplňků stravy. Opatření má bránit klamání spotřebitele, současně ho tak připravuje o informace.

Doba čtení: 3 minuty

Další ze zaručených diet mate lidi, navíc je za hranou zákona

Vždycky se najde někdo, kdo na hubnoucí zázraky skočí. A je tu nový zaručený hit: přípravek Weight Loss a Purpura Bacca. Propagace tohoto produktu ovšem několikanásobně porušuje zákony.

Doba čtení: 4 minuty

Zapomeňte na probiotika, úředníci zakázali toto slovo používat

Musí zmizet. Nápisy probiotika či prebiotika na obalech potravinářských výrobků, i tvrzení obsahující tyto výrazy a poukazující na jejich pozitivní vliv na lidský organismus.

Doba čtení: 4 minuty

Průměrný spotřebitel tvrzením na potravinách nerozumí. Vyzkoušeli jsme to

EU stvořila nařízení pro potraviny a doplňky stravy, s nímž nebudou spokojení výrobci, prodejci, ani spotřebitel, jehož má chránit. Úřednický euroblábol, hodnotí jeden z „průměrných“.

Doba čtení: 5 minut

Většina ze zdravotních tvrzení na potravinách nebyla schválena. Pravidla objasní workshop

Česká asociace pro speciální potraviny pořádá workshop určený pro zájemce o nová pravidla v uvádění zdravotních tvrzení na obalech potravin a potravních doplňků. Seminář pro výrobce a distributory potravin a doplňků stravy, lékárny či distributory léků proběhne 23. října 2012 v Hotelu Duo Praha. Většina z 2 700 podaných zdravotních tvrzení, která mohla být až do současnosti používána, získala negativní stanovisko a nebyla schválena. Pozitivní stanovisko získalo pouze 222 zdravotních tvrzení,…

6. 9. 2012 11:00
Doba čtení: 2 minuty

SZPI varuje: V potravinovém doplňku jsou pesticidy

Nakupujete pro své zdraví potravinové doplňky? Pak si dejte pozor. Ne vše, co se tváří jako to nejlepší pro vaše tělo, musí být zdraví prospěšné. SZPI právě nařídila společnosti Virde s. r. o. stáhnout z obchodní sítě doplněk stravy Virde Citrus PARADISI grepový extrakt. Dvě šarže extraktu z grepových semen v balení 50 ml, označené daty použitelnosti 04/2014 a 02/2014 nevyhověly požadavkům uvedeným v nařízení EU 396/2005 o limitních množstvích reziduí pesticidů v potravinách. Tato norma sice…

24. 8. 2012 15:04
Doba čtení: 1 minuta

Tvrzení na obalech potravin musí být srozumitelná, a hlavně prokázaná

Dozorové orgány mají novou páku proti klamavým tvrzením. Na obalech potravinářských výrobků, na reklamních letácích či v televizních spotech už výrobci nesmí slibovat, co je napadne.

21. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Na kolik vás přijde hubnutí?

Krabičková dieta, výživový poradce nebo brýle na zhubnutí? Podívejte se, kolik peněz vás bude stát pokus o nový životní styl a shození přebytečných kilogramů.

16. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak správně doplnit vlákninu

Kolik vlákniny skutečně potřebujeme? Najdeme ji v řadě potravin, v obchodech dokonce narazíme na sáčky s podivným obsahem – rozpustnou vlákninou. Z čeho ji ideálně doplnit a nepřebrat?

Doba čtení: 4 minuty

Doplňky stravy „oslepnou“. Na krabičce nenajdete, čemu prospívají

ROZHOVOR – Evropa to zase přepískla. Tentokrát si vzala na paškál doplňky stravy. Aby výrobci nemohli spotřebitele klamat, budou muset mlčet. „Je to nešťastná bitva o velké peníze,“ říká Vilím Šimánek.

Doba čtení: 6 minut

Kdo u nás smí prodávat bylinky?

Dříve o sobě mohl rostlinný preparát tvrdit, že po něm narostou prsa o tři čísla nebo v šedesáti nové zuby. To už neplatí. Rostliny se rozdělily na léky a potraviny. Jaká jsou pravidla?

Doba čtení: 3 minuty

Tabletky na hubnutí umí zabíjet. Na co si dát pozor?

Průzkumy ukazují, že tablety na hubnutí obsahují stále více nebezpečných látek. Ve Francii po jedněch takových pilulkách zemřela mladá žena. Na co si dát při koupi pilulek pozor?

10. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vitamín B 17 je módní hit. Existuje ale vůbec?

Ve škole jsme se učili, že vitamínů B je celkem dvanáct. Teď se zdá, že byl objeven vitamín B 17. Co to je? Nový zázrak? A kde jsou ty čtyři vitamíny před ním, jejichž objevení mi uniklo?

Doba čtení: 3 minuty

Za vitamíny utrácíme čím dál víc peněz

Říká se, že v Americe teče do záchodu nejdražší moč na světě. To proto, že právě v USA polykají lidé nejvíc potravinových doplňků. A Češi se co do vitaminů Západu přibližují.

28. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty